Náležitá péče věnovaná sazenicím je klíčem k úspěšnému zahradničení. Přinášíme vám čtyři tipy, jak podpořit zdraví sazenic od samého začátku, jak je ochránit před transplantačním šokem, jak využít kořenové stimulátory pro silnější růst a jak dodat  sazenicím potřebné živiny.

Za sazenice označujeme mladé rostliny, které již mají vytvořený kořenový systém a několik pravých listů, ale nejsou ještě dostatečně vyspělé, aby byly pěstovány na svém finálním stanovišti. Sazenice mohou být vypěstovány z osiva nebo také z řízků získaných vegetativním množením z mateřské rostliny. Sazenice obvykle pěstujeme uvnitř v kontrolovaných podmínkách.

Čtěte také: Klíčení semen snadno a rychle

Tip 1. - Podpořte rostliny už od samého začátku

Většina rostlin navazuje symbiotické vztahy s houbami, které žijí v půdě. Takové soužití hub a rostlin nazýváme mykorhiza a jde o oboustranně výhodný obchod. Houby žijící na kořenech rostlin totiž mnohonásobně zvyšují jejich dosah v půdě a schopnost vstřebávat živiny. Jejich odměnou jsou pak exsudáty plné cukrů, lipidů, proteinů a dalších látek, které rostliny vypouštějí do půdy.

Čím dříve jsou kořeny inokulovány prospěšnými mykorrhizními houbami, tím lépe. V zeminových, kokosových či hydroponických pěstebních substrátech však často chybí důležité kmeny mykorhizních hub a v nich předpěstované sazenice nemohou využívat výhod, které mykorhiza přináší. Doporučujeme vždy ošetřit semena, substrát či sazenice některým z přípravků na podporu mykorhizy.

Užitečné přípravky na podporu mykorhizy

Tip 2. - Ochraňte rostliny před transplantačním šokem

Sazenice jsou velmi choulostivé a při přesazení na záhon, do skleníku nebo do velkého květináče se jejich růst často zastaví na několik dnů až týdnů. Je to proto, že náhlá změna prostředí naruší rovnováhu kořenového systému. Nově přesazené rostliny jsou náchylnější k poškození nepřízní počasí a napadení hmyzem i chorobami. Pokud je stresorů příliš mnoho, může se stát, že rostliny po přesazení uhynou.

Před transplantačním šokem rostliny ochráníte dvěma způsoby. Sazenice určené pro venkovní výsadbu jeden až dva týdny před přesazením otužujte tak, že je každý den vynesete do polostínu na několik minut až hodin. Dobu pobytu rostlin venku prodlužujte postupně. Při samotném přesazení pak sazenice ošetřete přípravkem, který pomůže rychle navrátit kořenovému systému původní rovnováhu. Vhodné jsou především různé bakteriální inokulanty, aktivátory růstu a ochranné postřiky.

Užitečné přípravky na ochranu rostlin před transplantačním šokem

  • Aquabella Organics Unleash - rostlinný biostimulant s obsahem prospěšných bakterií, hormonů a vitamínů použijte podle návodu před a po přesazení sazenic. Přípravek vhodný pro pěstování v zemině, kokosu, bezpůdních substrátech i hydroponii.
  • Superthrive, Biobizz AlgAMic - růstové aktivátory s obsahem přírodních výtažků a hormonů přidávejte do zálivky pravidelně před i po přesazení (dle doporučeného dávkování).
  • Biotabs BoomBoom Spray - ochranné postřiky s obsahem živin aplikuje na rostliny ihned po přesazení.

Tip 3. - Kořenové stimulátory pro sazenice

Kořenové stimulátory mohou na první pohled připomínat hnojiva, ale namísto živin obsahují hormony, které podporují u rostlin tvorbu kořenů. Většina kořenových stimulátorů obsahuje syntetickou verzi přírodního hormonu auxinu, který rostliny běžně produkují. Kromě auxinu mohou kořenové stimulátory obsahovat i další prospěšné látky (živiny, přírodní výtažky, mikroby).

Většina výrobců hnojiv nabízí ke svým nutričním programům i odpovídající kořenové stimulátory, které se zpravidla přidávají do zálivky od vyklíčení až do začátku fáze kvetení. Tyto přípravky jsou účinné i bez kombinace s ostatními hnojivy, ale je důležité vybrat takový druh, který je určený pro vámi používané pěstební médium.

Kořenové stimulátory pro sazenice

Tip 4. - Pomozte sazenicím růstovým hnojivem

Semena v sobě mají dostatek síly, aby vyklíčila, ale v pozdějších fázích života již sazenice vyžadují živiny, které vstřebávají ze substrátu kořeny. Substráty pro klíčení a výsev, kokos i hydroponická pěstební média však zpravidla neobsahují dostatek živin pro zdravý vývoj sazenic po fázi klíčení. Problémy s živinovými deficity pak mohou zpomalit nebo zcela zastavit růst a zvýšit riziko úhynu rostlin v důsledku transplantačního šoku.

Nejdůležitějšími živinami v prvních týdnech a měsících života rostlin jsou fosfor a dusík. Ty najdete ve většině běžných hnojiv pro podporu růstu určených pro vegetativní fázi vegetačního období. Sazenice začněte hnojit teprve po vyklíčení a napoprvé použijte jen zhruba čtvrtinovou dávku hnojiva, než je běžné. Stejně jako u kořenových stimulátorů i u růstových hnojiv je důležité při výběru přípravku zohlednit pěstební médium.

Růstová hnojiva pro sazenice

Čtěte také: Stimulátory a další doplňky výživy rostlin. K čemu slouží a jak je vybírat?

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení