Rostlinám může stačit k přežití jen trocha zeminy, špetka vody, ždibec živin a dost vzduchu v okolí. Jistě je vám ale jasné, že s takovým přístupem asi těžko vyroste něco úžasného.

Velmi důležitou roli hrají živiny, ale velikost a kvalita úrody nezávisí pouze na hnojivech, kterým jsme se věnovali v článku Jak vybírat hnojiva na outdoor.

Přečtěte si naše tipy, jak můžete své outdoor pěstování vylepšit.

Venku pěstujte v textilních květináčích

Za každou cenu chcete pěstovat v zemině? Využijte textilní květináče ze speciálních materiálů, které nezatěžují životní prostředí tolik jako plast. V naší nabídce najdete textilní květináče Root Pouch a Gronest. Jejich společné výhody jsou jasné.

  • jsou vyrobeny z recyklovaných PET lahví
  • podporují správný a zdravý vývoj kořenového systému
  • napomáhají k tomu, aby substrát byl dokonale vzdušný
  • nepřehřívají se tak, jako plastové a chrání kořenový bal před teplotními výkyvy
  • snadno se přenáší a skladují, vydrží několik let
  • na jejich výrobu nejsou spotřebovány téměř žádné nové fosilní zdroje
  • kapacita 1 až 380 litrů
  • vhodné pro jakékoliv pěstební médium i prostředí

Květníky se navíc po zakopání do země postupně rozloží. Textilní květináče se hodí například i pro Indoor pěstování brambor ve městě.

Na outdoor pěstování si zajistěte kvalitní zeminu a podporujte půdní život

Bohužel, při outdoor pěstování může volná půda obsahovat kromě užitečných látek také nebezpečné těžké kovy, patogeny nebo škůdce. Její vhodnost pro vaše rostliny mohou dále snižovat vysoký obsah i deficity důležitých živin nebo špatné pH.

Můžete si nechat vypracovat laboratorní rozbor své zeminy, abyste věděli, v čem pěstujete a následně řešit případné nedostatky. Anebo můžete dát rovnou přednost některému z osvědčených zeminových substrátů v naší nabídce.

O různých druzích substrátů a jejich výhodách se dočtete v článku Substráty a hnojiva, co byste o nich měli vědět?

Pokud jste si pozorně prostudovali tabulku věnovanou organickým a minerálním hnojivům v článku Jak vybírat hnojiva na outdoor pěstování, už víte, že dlouhodobé používání minerálních hnojiv degraduje půdu, ničí prospěšný mikrobiální život a podporuje výskyt škůdců a chorob rostlin. Co jí naopak prospívá, jsou nejrůznější organické látky a půdní mikroorganismy, které stimulují příjem živin a zdravý vývoj rostlin.

Svůj vlastní kompost si můžete vyrobit v vermikompostéru.

Mezi ty nejdůležitější a nejpoužívanější pomocníky patří:

Jejich společným cílem je zdravé kořenové prostředí, mohutný a efektivní kořenový systém, dokonalý příjem živin, odolná rostlina a samozřejmě perfektní růst, rozkvět a úroda. Enzymy rozkládají uhynulý rostlinný materiál na dále využitelné živiny.

Jestliže jste se rozhodli pěstovat v zemině s minerálními hnojivy, půdní život stimulovat nemusíte. Bylo by to zbytečné.

Na konci pěstebního cyklu, chvíli před sklizní, nezapomeňte na proplachování, tzv. flushing.

Šetřete vodou, pěstujte efektivně

Hydroponické nebo aeroponické systémy nejsou vhodné jen pro indoor, ale i outdoor pěstování. Oproti ručnímu zalévání mají několik jasných předností.

Výhody hydroponických a jiných zavlažovacích systémů při pěstování outdoor

  • nadstandardní úroda
  • šetří čas i peníze
  • efektivní a hospodárné využití hnojiv a vody s minimálními ztrátami
  • vydrží mnoho let
  • vyrobeny z recyklovatelných plastů

Pokud chcete šetřit vodou, hnojivy nebo energií (vlastní i elektrickou) a zároveň dosahovat maximálních výnosů, bez závlahového nebo hydroponického systému se rozhodně neobejdete. Obecnou nevýhodou systémů s nádrží je, že nejsou vhodné pro organická hnojiva. Zálivku s organickými složkami je třeba spotřebovat do 24 hodin.

Především mezi pěstiteli rajčat a paprik a podobných rostlin jsou oblíbené samozavlažovací systémy Autopot. Oproti hydroponickým systémům, jako je třeba NFT nebo Aeroflo, se můžete spolehnout na jednoduchou a časově nenáročnou obsluhu.

Autopot se perfektně hodí do městského prostředí - na balkón, do skleníku nebo na zahradu za domem. Pro zavlažování květináčů nebo záhonů na zahradě nebo v skleníku doporučujeme automatickou solární závlahu Irrigatia, včetně bohatého zahradního příslušenství.

Pozornost určitě věnujte cenově zvýhodněným kompletním závlahovým systémům.

A pokud to vaše situace umožňuje, pořiďte si určitě nádrže na dešťovku, např. Flexitank, a nechte vodu z veřejných zdrojů na důležitější věci. Další informace o možnostech zavlažování najdete v článku Typy pěstebních systémů a jejich výhody.

Chraňte rostliny před počasím a zajistěte jim bezpečný vývoj

Narozdíl od indoor pěstování jste venku limitováni přírodními podmínkami. Při výběru místa dbejte na to, aby rostliny byly chráněny před prudkým větrem, ale současně se v jejich okolí nehromadil horký nebo vlhký vzduch. Neustálé a jemné proudění vzduchu je pro rostliny ideální.

V období před sklizní mohou mít květy a plody problémy s vyšší vlhkostí nebo nízkou teplotou. Rostliny ohrožuje dále sucho, horko a jiné abiotické stresy. Výhodou pěstování v květináčích a menších systémech je jejich přenosnost. Snadno a rychle je můžete uklidit do bezpečí, což se může při krupobití nebo bouřce hodit. Někdy je bohužel nemusí ochránit ani skleník nebo přístřešek vlastní výroby.

Nezapomeňte, že bambusové tyčky a opěrné sítě pomohou s rovným růstem a zabrání lámání stonků u keřů a vyšších rostlin.

Pozor, horko a sucho může všechno zničit

Fenoménem posledních let jsou horká a suchá léta. Základem úspěšného outdoor pěstování je pravidelné a efektivní zalévání, ale i mistr grower se někdy utne. Účinnou pomoc s prevencí nebo revitalizací zesláblých rostlin nabízí například produkty

Horko a dlouhodobé sucho je problémem pro indoor i outdoor pěstování. Křemík, který všechno tyto doplňky obsahují, pomůže stresovaným rostlinám s revitalizací. Tématu se podrobněji věnujeme v článku Sucho, horko a další abiotické stresové faktory rostlin.

Předcházejte nemocem, chraňte rostliny před škůdci

Při outdoor pěstování chraňte rostlinu před škůdci, například sviluškami.Naprostým základem je čistý substrát bez škodlivých zárodků, zdravé sazenice a pravidelná kontrola pěstebního prostředí. S monitorováním výskytu hmyzu vám pomohou lepové desky.

Prevence je vždy lepší než používání chemických fungicidů a insekticidů. V e-shopu ale najdete několik ochranných přísad, které posilují obranyschopnost rostlin a nemají negativní vliv na kvalitu úrody. Působí preventivně a odrazují některé škůdce od napadení. Většinou se jedná o listové postřiky, které chrání před žravým hmyzem.

Mezi nejspolehlivější produkty na přírodní bázi s univerzálním účinkem, které můžeme doporučit, patří

Nejčastějším nepřátelům rostlin a plodin na které byste si určitě měli dát pozor se budeme věnovat podrobně v článcích o škůdcích a nemocích rostlin.

Vyrobte si vlastní bio přípravky na outdoor pěstování

Samozřejmě, že nejste odkázáni pouze na nákup hnojiv z obchodu. Pokud na to máte kapacity, čas a nechcete investovat do komerčních hnojiv, vyrobte si vlastní bio hnojiva a využívejte osvědčené postupy.

  • Mulčování dodává zemině organickou hmotu a navíc sníží odpar vody a přehřívání substrátu.
  • Kompostováním organických materiálů si přípravíte úrodný humus.
  • Nezapomeňte při tvorbě humusu využít žížaly.
  • Chlévský hnůj funguje jako bohatý zdroj pomalu se uvolňujícího dusíku.
  • Výluh z kopřiv obsahuje hodně dusíku a koktejl stopových prvků.
  • Kávová sedlina rozmíchaná s vodou obsahuje také dusík.
  • Dřevěný popel poskytne dobře vstřebatelný fosfor, draslík a vápník.
  • Zdrojem draslíku mohou být třeba slupky z banánů nebo slepičí hnůj.
  • Na jemno rozemleté vaječné skořápky přidané do zeminy dodají rostlinám vápník.
  • Široké spektrum stopových prvků dodají např. sušené mořské řasy.

Mezi populární organická hnojiva náleží také netopýří a žížalí trus nebo fish mix obsahující masokostní moučku z ryb.

Asi vás nepřekvapí, že komerční organická hnojiva často vychází z těchto principů. 

Vlastnoruční výrobě bio hnojiv se věnuje spousta blogů zaměřených na ekologické pěstování. Těm nejlepším receptům se budeme věnovat v některém z dalších článků.

Zdroje:

  • https://homeogarden.com/cs/portfolio-posts/vytvorte-si-organickou-zahradu/
  • https://www.casopisroots.cz/priprava-domacich-organickych-hnojiv/
Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení