Co a čím měřit při indoor pěstování
Rostliny vyžadují specifické podmínky, aby se jim dařilo a vy se mohli těšit na bohatou úrodu. Hodí se proto mít po ruce nějaké zařízení na monitoring teploty nebo vlhkosti prostředí a dalších důležitých parametrů.
V tomto textu získáte základní informace o těch nejdůležitějších veličinách, které se vyplatí při pěstování měřit.
Pro podrobnější vhled doporučujeme především článek o Vapor pressure deficit, který vysvětluje ideální nastavení teploty a vlhkosti, nebo Sucho, horko a jiné abiotické stresy, který poradí jak řešit problémy způsobené (nejen) vysokými teplotami.
Vlhkost a teplota
Teplota a vlhkost vzduchu v pěstebním boxu jsou dva nejdůležitější parametry. Věnovali jsme si jim už v článku o vzduchotechnice, ale vyplatí se to zopakovat. Ideální podmínky vypadají zhruba následovně:
Fáze růstu
- teplota za světla: 21-28 C°, teplota v noci: 18-23 C°
- vlhkost: 50-70 %
Fáze květu a tvorby plodů
- teplota za světla: 21-26 C°, teplota v noci: 18-23 C°
- vlhkost: 35 -50 %
Čím jsou rostlinky mladší, tím vyšší vlhkost potřebují. Jejich listy a kořenový systém zatím nejsou tak rozvinuté, aby v suchém prostředí rostlina prosperovala. Naopak, v pozdní fázi květu je ideální vlhkost nízká, klidně pod 40 %. Tím se redukuje riziko plesnivění květů a plodů.
Možná vás bude zajímat Test sadbovacích médií nebo informace o Klíčení semínek a výsadbě bylinek.
Pro měření vlhkosti a teploty vám poslouží některý z jednoduchých digitálních teploměrů v kombinaci s vlhkoměrem. Stojí pár stokorun a zavěšené v growboxu dělají skvělou službu.
Teplotu a vlhkost vám může automaticky sledovat a řídit taky některý z regulátorů připojených k ventilátoru a zvlhčovačce, viz článek o regulaci a automatizace pěstebního prostředí.
pH a koncentrace hnojiva v živném roztoku
Mezi další nezbytné vybavení patří spolehlivé pH metry a EC metry (na měření koncentrace rozpuštěných látek ve vodě). Obzvlášť při hydroponii, nebo pěstování v kokosovém substrátu se bez těchto pomůcek neobejdete.
Většině rostlin vyhovuje lehce kyselé až neutrální pH v rozmezí 5,5-6,5, což se ještě mírně liší v zemině a hydroponii. Zálivku je potřeba připravit podle daných hodnot.
Pořídit si můžete úplně základní ph metr a EC metr, ale vyplatí se vybrat ty s funkcí korekce podle teploty vody a vodotěsné. PH metr i EC metr je potřeba pravidelně kalibrovat a čistit, aby měřil přesně. K tomu slouží kalibrační a čistící roztoky.
Pro důmyslnější a sofistikovanější měření využijte některý z digitálních měřících přístrojů Milwaukee.
Intenzita světla
Pro náročné indoor zahradníky nabízíme i měřiče osvětlení v hodnotách PAR a PPFD, což je fotosynteticky aktivní záření. Dá se tak prověřit, jestli jsou všechna místa pěstebního boxu dostatečně a rovnoměrně osvětlená.
Oxid uhličitý
CO2 úzce souvisí s teplotou rostlin a má markantní vliv na úspěšnost fotosyntézy. Proto se vyplatí rostlinám v pěstebním boxu nebo skleníku přidávat CO2. Některé digitální CO2 controllery Ecotechnics jsou vybaveny sondou nebo zabudovaným senzorem a umožňují automatické řízení generátorů oxidu uhličitého.
Další informace najdete v článku o správné regulaci teploty a CO2 při pěstování.
Spotřeba a náklady na elektřinu
Pro měření spotřeby se hodí elektroměr - zásuvkový měřič spotřeby s pamětí PM5.
K výpočtu můžete použít například naši kalkulačku spotřeby.