Ponořte se s námi do okouzlujícího světa křehkých květů a objevte krásu pěstování růží! Růže nabízí ohromující škálu barev i velikostí a omamných vůní. Naučte se, kdy a jak růže vysazovat a přečtěte si základní tipy pro péči a pěstování těchto nádherných květin.

Již naši předci byli ohromeni krásou a pestrostí růží. Nejstarší dochované zmínky o pěstování růží najdeme z roku 500 př. n. l. a odhaduje se, že dodnes bylo vyšlechtěno zhruba 30 až 35 tisíc různých hybridů a kultivarů růží. Najdeme mezi nimi jak tradiční červené, bílé nebo žluté a další barevné růže s velkými květy, ale také miniaturní druhy vhodné pro pěstování v květináčích i pnoucí růže, které se mohou snadno stát dominantou celé zahrady.

Kdy a jak sázet růže

Vhodná doba pro výsadbu růží závisí na typu sazenice a způsobu pěstování:

  • Sazenice růží s odhalenými kořeny vysazujte ihned, jakmile je přineste domů. Sazenice jsou v této podobě k dostání obvykle koncem podzimu nebo od konce zimy do začátku jara, kdy rostliny aktivně nerostou.
  • Sazenice v květináčích a pěstebních nádobách můžete sázet celoročně, avšak vyhněte se období silných mrazů.
  • Výsadba růží do volné půdy je možná od října do konce května. Růže nevysazujte, pokud je půda promrzlá nebo přikrytá sněhem.
  • Pnoucí druhy růží vysazujte podél plotů, pergol nebo zdí 1 až 2 metry od sebe.
  • Stromkové růže vysazujte 80 až 100 centimetrů od sebe.
  • Velkokvěté druhy růží vysazujte 30 až 50 centimetrů od sebe.

Pro sázení a pěstování růží je důležité vhodné stanoviště

  • Růže mají rády slunce a nejlépe se jim bude dařit na stanovišti, kde dostanou 4 až 8 hodin přímého slunečního světla denně.
  • V oblastech s velmi horkým počasím se snažte růže ochránit před žhavým odpoledním sluncem.
  • Pozor na silný vítr, některé kultivary růží nesnesou poryvy větru. Vysazujte růže na vzdušných místech chráněných před větrem.

Návod na výsadbu růží do volné půdy

  1. Upravte půdu na stanovišti: Pokud možno už zjara obohaťte zeminu v zahradě o přírodní hnojivo bohaté na živiny a stopové prvky. Použijte kompost nebo vermikompost, případně další doplňky (podle typu půdy). Pokud si nejste jistí, čím půdu obohatit, zvolte univerzální tabletové hnojivo s pomalým uvolňováním.
  2. Připravte sazenice: Jako první odstraňte nepotřebné výhony a zbylé seřízněte na 2 až 3 očka. U sazenic s odhalenými kořeny odstraňte také poškozené kořínky a před výsadbou ponořte sazenice na 12-24 hodin do vody.
  3. Vysaďte rostliny: Vykopejte důlky, do kterých růže vysadíte. Měly by být dostatečně velké, aby se do nich pohodlně vešel celý kořenový bal rostliny. Sazenice roubovaných růží sázejte tak, aby štěp zůstal zhruba 3 až 5 centimetrů pod úrovní půdy.

Návod na výsadbu růží do květináčů

  1. Růže na zahradě s jezírkemZvolte vhodný substrát: Růže mají rády těžší substráty bohaté na živiny. Můžete použít některý z obohacených pěstebních substrátů, které dodávají rostlinám živiny již od prvních dnů po vysazení.
  2. Připravte sazenice: Nejprve odstraňte nepotřebné výhony a ostatní seřízněte na 2 až 3 očka. U sazenic s odhalenými kořeny odstraňte také poškozené kořínky a před výsadbou ponořte kořenový bal na 30 minut do vlažné vody.
  3. Vysaďte rostliny: Do pěstební nádoby odpovídající velikosti nasypte substrát, mírně udusejte a zvlhčete. Poté do zeminy udělejte jamku a umístěte sazenice. U roubovaných růží nechte štěp přibližně 3-5 centimetrů pod zemí.

Čtěte také: Vše o samozavlažovacích květináčích a jak je vybírat

Jak pěstovat růže

Pěstování růží se někdy může zdát náročnější, než je tomu u jiných okrasných druhů rostlin. Je tomu tak proto, že růže jsou poměrně málo odolné proti škůdcům a plísním. Vaše rostliny budou zdravé s bohatými květy, když se budete držet následujících několika pravidel pro pěstování růží:

Zalévání růží

Růže pěstované na venkovním stanovišti vydatně zalévejte po celé vegetační období, a to alespoň jednou týdně. Pozor, růže mají hluboké kořeny a je zapotřebí velké množství vody, aby se dostala až k nejspodnějším kořenům.

  • V letních měsících a když pravidelně neprší zalévejte růže dvakrát týdně.
  • Během podzimu a s blížící se zimou množství zálivky postupně snižujte.
  • Růže v květináčích zalévejte podle potřeby pokaždé, když půda téměř proschne, ale není ještě zcela suchá.

Hnojení růží

Růže jsou poměrně náročné na živiny a pokud se chcete dočkat překrásných květů, musíte je pravidelně hnojit.

  • Růže pěstované venku hnojte organickými hnojivy (například kompost, vermikompost hnůj, rybí emulze nebo kompletní směsi), která aplikujte jednou měsíčně. Organická hnojiva jsou vhodná především pro růže pěstované venku.
  • Pro růže pěstované v květináčích zvolte vysoce účinná tekutá hnojiva, která dávkujte podle dávkovací tabulky.

Prořezávání růží

Pokud budete rostliny pravidelně zastřihovat, budou zdravější a dočkáte se bohatších květů. Než se však pustíte do práce, pořiďte si kvalitní zahradnické nůžky, které vám práci s tuhými stonky růží značně usnadní.

  • Hlavní řez provádějte vždy brzy na jaře. Začněte s odstraněním odumřelých nebo poškozených trsů (hnědých částí) a u kultivarů, které to vyžadují, seřízněte rostliny na třetinu až polovinu, dokud neodhalíte zdravé bílé středy stonků.
  • Drobné zastřihování během celé sezóny růžím neublíží, naopak může pomoci růstu nových květů.
  • Některé druhy růží vyžadují pro opětovné kvetení odstranění odkvetlých částí. Pokud vaše růže netvoří šípky, není třeba květy odstraňovat.

Ochrana růží před škůdci a plísněmi

Některé kultivary růží jsou velmi náchylné na výskyt škůdců a chorob. Potížím předejdete, pokud zvolíte speciálně vyšlechtěné odrůdy růží odolné proti škůdcům. Pokud se potíže přesto objeví, postupujte podle následujících rad:

  • Padlí se projevuje bílým povlakem na listech a je způsobené napadením rostlin parazitickou houbou. Padlí se na růžích objevuje v létě, především když jsou dny suché a horké a noci chladné a vlhké. Abyste se padlí na růžích vyhnuli, rostliny pravidelně prořezávejte a používejte fungicidní postřiky.
  • Černá skvrnitost je houbové onemocnění přenášené vodou. Projevuje se jako kruhové černé nebo hnědé skvrny na horní straně listů. Černé skvrnitosti předcházejte stejným způsobem jako padlí, zlepšením cirkulace vzduchu, správným zaléváním a fungicidními prostředky.
  • Mšice, svilušky a další hmyzí škůdci jsou při pěstování růží častým problémem. Napadení můžete předcházet výsadbou vhodných doprovodných rostlin a ošetřením rostlin vhodnými pesticidy.

Čtěte také: Jak chránit rostliny před nebezpečnými škůdci

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení