Chcete začít s pěstováním léčivých bylin, ale nevíte jak na to? Echinacea, meduňka a bazalka jsou tři léčivky, které nesmí chybět v žádné bylinkové zahrádce. Poradíme vám, jak pěstovat bylinky napěchované zdravím u sebe na zahradě nebo doma.

Jistě se vám líbí představa plného koše čerstvých bylinek, které lákají svou vůní k přípravě bylinného čaje, zklidňující masti nebo zdravého letního salátu. Než se pustíte do pěstování, nezapomeňte na to, že vám jde v první řadě o vaše zdraví a držte se následujících pravidel.

Vhodné místo: Nepěstujte bylinky určené pro konzumaci podél příjezdových cest nebo v blízkosti rušných silnic. Prach a zplodiny by znehodnotily vaši úrodu.

Substrát pro pěstování bylinek: Jako všechny druhy rostlin i byliny potřebují dostatečně prodyšnou zeminu s dostatkem živin. Pokud však chcete pěstovat bylinky pro pozdější využití v kuchyni, ujistěte se, že půda není znečištěná například těžkými kovy (půdním testem).

Květináče na bylinky: Bylinkám se daří nejlépe v textilních květináčích a truhlících na bylinky, které rostlinám poskytují dostatečnou drenáž.

Hnojiva na bylinky: Pro pěstování bylinek doporučujeme zvolit přírodní hnojivo certifikované pro ekologické zemědělství.

Čistota: Nůžky na bylinky, sušicí sítě a další nástroje udržujte čisté. Zabráníte tím přenosu patogenů mezi rostlinami a tvorbě plísní na sklizené úrodě.

Pozor na postřiky: Při boji se škůdci a chorobami rostlin používejte pro pěstování bylin jen bezpečné přípravky určené pro jedlé druhy.

Čtěte také: Jak pěstovat s pomocí organických hnojiv a využít biologickou ochranu rostlin

Echinacea: Kompletní průvodce pěstováním

Třapatka nachová (Echinacea purpurea) je jednou z nejznámějších léčivých bylin na světě. Domorodí Američané nazývali tuto odolnou trvalku „missourský hadí kořen“ a používali ji k léčbě horečky nebo při hojení ran. 

Echinacea byla do Evropy poprvé dovezena v 19. století a dodnes je hojně využívána po své antivirové, antibakteriální a antimykotické účinky. Z listů, stonků i květů třapatky se vyrábějí hlavně krémy a masti k vnější aplikaci na řezné rány, vředy, akné a kožní choroby.

Kdy klíčit a kde vysadit echinaceu

Třapatka nachová je léčivá bylinka s krásně barevnými květy.Lokace: Třapatky potřebují alespoň 4 hodiny přímého slunečního světla denně. Echinacea přirozeně roste na okrajích lesů a rostlinám se nejlépe daří na místech s ranním nebo odpoledním sluncem.

Půda: Echinacea není náročná rostlina a dobře snáší i kamenitou půdu chudou na živiny, nebude se jí dařit v přemokřené a bahnité zemině.

Klíčení: Třapatky vysévejte do volné půdy už na podzim ještě před prvními mrazy, protože semena echinacey potřebují před klíčením projít chladem. Případně dejte semena třapatek před klíčením zhruba na měsíc do lednice. Výrazně tím zvýšíte úspěšnost klíčení.

Výsadba: Koupené nebo předpěstované sazenice echinacey vysazujte ven od jara do podzimu. Třapatky rostou v trsech a mají tendenci se rozrůstat. Konečná šířka trsu závisí na kultivaru. Nechte mezi jednotlivými rostlinami dostatek místa. Echinacea zapouští hluboké kořeny, proto rostliny po vysazení znovu nepřesazujte.

Pěstování v květináči: Nejvhodnější doba pro výsadbu třapatek do květináčů je od poloviny března do října. Pro pěstovaní echinacey v květináči jsou nejlepší velké pěstební nádoby o objemu alespoň 4 litry. Echinacea pěstovaná v květináči nemusí přežít extrémní chlad, proto rostliny přezimujte na chráněném místě.

Čtěte také: Klíčení semen snadno a rychle

Jak pěstovat echinaceu

Charakteristika růstu: Echinacea roste v trsech. Nejde o popínavou rostlinu a nezaplaví zahradu kořeny nebo oddenky. Třapatky jsou trvalky dorůstající maximálně do výšky 120 cm.  

Zalévání: S výjimkou mladých rostlin, které teprve koření, není potřeba echinaceu zalévat příliš často. V prvních týdnech života zalévejte třapatky obden, dospělým rostlinám stačí zálivka jednou týdně.

Hnojení: Echinacea nevyžaduje žádné zvláštní hnojení. Ve zdravé zemině stačí, když rostliny jednou ročně na jaře zamulčujete kompostem. Při pěstování echinacey v květináčích je nejvhodnější substrát bohatý na živiny a určený pro organické pěstování, jako je například Bio Terra Plus – BioCanna.

Stříhání a prořezávání: Velké fialové květy echinacey sklízejte postupně v průběhu léta, ale na konci sezóny jich nechte několik dozrát. Semena echinacey jsou skvělou pochoutkou pro ptáky a příští jaro vám na záhoně vyrostou nové třapatky.

Zahradník radí:

V bylinkových zahrádkách vysazujte echinaceu spolu se šalvějí a mátou. Třapatky se také skvěle doplňují s okrasnými rostlinami, například kokardami, klejichou nebo zlatobýlem.

Meduňka: Kompletní průvodce pěstováním

Meduňka lékařská je aromatická bylinka, které se daří na sluníčku nebo v polostínu.Meduňka lékařská (Melissa officinalis) původně pochází z východního Středomoří a Asie, odkud se rozšířila do celého světa. Meduňka je po staletí známá jako uklidňující bylina, kterou alchymisté údajně využívali k výrobě „elixíru mládí“. 

Meduňkový čaj je skvělý zejména za zimních chladných večerů, kdy vám jeho zemitá citronová chuť připomene teplo letního slunce.

Kdy a kde klíčit a vysadit meduňku

Lokace: Meduňku vysazujte na přímé slunce nebo do polostínu.

Půda: Meduňka nevyžaduje půdu bohatou na živiny, ale nesnese přemokřený substrát. Proto pěstujte meduňku v prodyšné zemině.

Klíčení a výsev: S klíčením semen meduňky uvnitř začněte zhruba dva měsíce před výsadbou ven. Semena meduňky potřebují ke klíčení světlo, proto je nezakrývejte, ale pouze zlehka zasypte jemnou zeminou. Vyklíčit by měla do 2-4 týdnů. Venkovní výsev meduňky naplánujte hned po odeznění posledních mrazů, protože venku mohou semena klíčit pomalu.

Výsadba: Koupené nebo předpěstované sazenice meduňky vysazujte ven nebo na zahradu po posledních jarních mrazech. Sazenice meduňky zasaďte 20–50 cm od sebe do řádků vzdálených zhruba 50 cm.

Jak pěstovat meduňku

Charakteristika růstu: Meduňka je keřovitá trvalka, která dorůstá maximální výšky 80 cm. Meduňka se šíří kořeny a snadno se rozrůstá.

Zalévání: Meduňka potřebuje pravidelnou a rovnoměrnou zálivku a nejlépe roste v mírně vlhké zemině. Jakmile se meduňka jednou uchytí, je velmi odolná a dobře snáší sucho.

Hnojení: Meduňka nevyžaduje žádné zvláštní hnojení. Na začátku jara rostliny přihnojte žížalím humusem, jako je například BioBizz Worm Humus.

Stříhání a prořezávání: Kvetoucí keříky meduňky seřezávejte na polovinu. Zabráníte samovýsevu, podpoříte růst listů a zachováte kompaktní tvar rostliny. Při výsadbě do volné půdy zasaďte rostliny do půdy do květináče bez dna, který udrží kořeny na místě.

Pěstování v květináči: Květináč na bylinky pro pěstování meduňky by měl být alespoň 15 až 20 cm hluboký. Na podzim rostlinky seřízněte a nechte jen 2 cm dlouhý stonek. Meduňku přezimujte na chráněném místě, například v garáži nebo na terase. Na jaře se obnoví a vyroste s podzemních kořenů.

Čtěte také: Substráty a hnojiva – co byste o nich měli vědět?

Zahradník radí:

Meduňka je skvělá doprovodná rostlina. Pěstujte meduňku spolu s brokolicí, květákem a dalšími rostlinami z čeledi brukvovitých, které jsou často cílem hmyzích škůdců. Vůně meduňky odrazuje škůdce a maskuje před hmyzem vůni ostatních rostlin. Meduňka přitahuje včely, vysazujte ji proto v blízkosti ovocných stromů, abyste podpořili opylování.

Bazalka: Kompletní průvodce pěstováním

Bazalka je jednoletá bylinka nízkého vzrůstu a se sytě zelenými listy.Bazalka (Ocimum basilicum) je aromatická zelená bylina z čeledi hluchavkovitých původem z Asie a Afriky. Bazalka je oblíbenou přísadou do jídel, ale používá se také v čajích a doplňcích stravy, které mají řadu příznivých účinků. Existuje mnoho druhů bazalky, nejoblíbenější je bazalka sladká, kterou přidáváme do jídel. Bazalka posvátná (Ocimum sanctum) neboli „tulsi“ je častou přísadou do doplňků stravy a bylinných čajů.

Kdy a kde klíčit a vysadit bazalku

Lokace: Bazalka není mrazuvzdorná, vysazujte ji na teplém místě, kde je 6–8 hodin denně vystavena plnému slunci, nebo do polostínu.

Půda: Nejlepší substrát pro pěstování bazalky je bohatý na živiny, lehký a snadno propouští vodu. Bazalka se nejlépe pěstuje v květináčích na bylinky nebo textilních květináčích, které umožňují lepší odvodnění.

Klíčení a výsev: Semena bazalky nechte klíčit uvnitř postupně od února do poloviny léta. Semena kličte v malých květináčích nebo plastových miskách naplněných výsevním substrátem při teplotě kolem 18 °C. Do volné půdy bazalku vysévejte teprve začátkem léta.

Výsadba: Sazenice bazalky vysazujte ven teprve za teplého počasí do sluncem prohřáté půdy. Sazenice jsou náchylné k chorobám, proto je nepřelévejte, a jakmile na nich vyrostou první listy, přesaďte je do větších květináčů, do truhlíků na bylinky nebo na záhon. Sazenice bazalky jsou častým terčem slimáků. Ochráníte je mechanickými zábranami nebo granulemi proti slimákům.

Jak pěstovat bazalku

Charakteristika růstu: Bazalka je jednoletá bylina vysoká 20–40 cm s podlouhlými zelenými nebo jinak zbarvenými listy vejčitého tvaru (podle odrůdy).

Zalévání: Bazalka nesnáší mokré kořeny přes noc, a proto ji zalévejte vždy ráno. Při zalévání dávejte pozor na smáčení listů.

Hnojení: Bazalka se hojně sklízí, a proto hnojte rostliny vyváženým tekutým hnojivem, které podporuje růst listů, jako je BioBizz Bio Grow. Vyhněte se minerálním hnojivům bohatým na draslík nebo přípravkům podporujícím kvetení (například hnojivo na rajčata).

Stříhání a prořezávání: Bazalku pěstujeme především pro její chutné listy. Ty můžete sklízet postupně v průběhu léta. Kvetení rostlin můžete oddálit, když ke konci léta zastřihnete kvetoucí stonky.

Pěstování v květináči: Bazalku je nejlepší pěstovat v samozavlažovacích květináčích nebo truhlících na bylinky. Květináče vystavte na slunné místo a dbejte, aby pěstební nádoba měla dostatek drenážních otvorů.

Čtěte také: Kdy a proč je textilní květináč lepší než plastový?

Zahradník radí:

Pokud chcete, aby vaše keře bazalky byly skutečně bujné, pravidelně je prořezávejte. Nestříhejte bez rozmyslu, ponechte vždy největší zelené listy ve spodní části rostliny a nůžkami zastřihněte pouze vrcholky rostliny s nejmenšími listy.

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení