Ranní mrazy a první sněhové vločky jsou jasnými signály, že venkovní pěstitelská sezóna definitivně skončila. Zahradnické rukavice však na zimu do komory ještě neodkládejte! Bylinky, zdravé klíčky nebo lahodnou zeleninu si můžete vypěstovat i doma. V growmarket.cz vám poradíme, jaké druhy se nejlépe hodí na indoor pěstování (nejen) v zimě.

Rostlinám se bude dařit kdekoliv jsou k tomu vhodné podmínky, tedy dostatek světla a tepla. A to i v zimě. Některé nenáročné druhy (máta, listová zelenina) potřebují jen několik hodin světla denně a jednoduše je vypěstujete třeba na parapetu okna. To by mělo být orientované na jih, využijete tak každý paprsek krátkých zimních dnů. 

Více světla vyžadují zejména plodící rostliny (rajčata, chilli papričky) a při jejich pěstování se neobejdete bez speciálního indoor osvětlení. Na indoor pěstování se výborně hodí moderní LED svítidla.

Pěstování bylinek v zimě

Bazalka, oregano, šalvěj, máta, tymián, rozmarýn, kopr a další bylinky jsou pro začátečníky nejjednodušším vstupem do světa indoor pěstování. Nejméně náročná je máta, stačí jí jen několik málo hodin přímého slunečního svitu denně a vyroste téměř kdekoliv. O něco více světla potřebují bazalka a kopr, ale i těm se bude v zimě dařit za oknem. Pokud chcete pěstovat byliny, ujistěte se, že teplota v místnosti neklesá pod 15 °C.

Přečtěte si na našem blogu: Vaporizace bylinek  - vlastní jsou nejlepší!

Listová zelenina a její pěstování v zimě

Vypěstovat v zimě saláty, rukolu, špenát, listové zelí a další listovou zeleninu je neskutečně jednoduché. Nejlépe chutnají, když je sklidíte ještě mladé a šťavnaté. Vysejte každých několik týdnů novou várku semínek a zajistíte si přísun čerstvého salátu po celou zimu. Listovou zeleninu můžete pohodlně pěstovat za oknem, ale není na škodu pomoci rostlinkám umělým osvětlením a dopřát jim alespoň 10–12 hodin světla denně.  

Pěstování cherry rajčat v zimě

Při indoor pěstování rajčat se bez přídavného osvětlení neobejdete. Rajčata potřebují totiž dostatečně dlouhý den, aby vykvetla a začala dozrávat. Posviťte na rostliny 16 hodin denně a odmění se vám šťavnatými plody. Hlídejte také teplotu vzduchu, která by neměla v noci klesnout pod 15 °C. Optimální denní teplota pro indoor pěstování rajčat je mezi 23 až 25 °C.

Přečtěte si na našem blogu: Moje první hydroponické pěstování mikro rajčátek

Pěstování chilli papriček v zimě

Různé druhy chilli papriček (cayenne, jalapeno, habanero atp.) nemusíte sázet jen ve skleníku, ale v zimě je můžete pěstovat i uvnitř. Nejrychleji dozrávají menší variety, jako je cayenne. Chilli papričky mají obdobné nároky na světlo a teplo jako cherry rajčata. Oproti rajčatům jsou papriky víceletým druhem, a tak můžete na jaře keříky vysadit na venkovní stanoviště, kde budou dále nést plody.

Pěstování citrusů v zimě

Některé zakrslé druhy citrusů je možné pěstovat uvnitř, nebo je uvnitř nechat přezimovat. Krása citrusů spočívá v tom, že řada variet dozrává právě v zimě. Nejlépe stromkům svědčí, když je od jara do podzimu necháte venku a přesunete je dovnitř, když noční teploty klesnou pod 10 °C. Pomerančovníky dozrávají uvnitř obtížně, ale citronovníkům nebo limetkám se to daří skvěle.

Pěstování zázvoru (nejen) v zimě

Zázvor je tropická rostlina vyžadující teplo a vlhkost, takže suchý vzduch uvnitř vytopené místnosti mu příliš nesvědčí. Zázvoru (a dalším tropickým druhům) se však bude skvěle dařit v pěstebním boxu pod umělým osvětlením. Zvolte growbox alespoň 60 centimetrů vysoký, aby se do něj rostlinky pohodlně vešly i s květináčem. 

Zázvor potřebuje kvalitní porézní substrát a pěstební nádoby hluboké zhruba 15 centimetrů. Hledejte v obchodě organicky pěstovaný bio zázvor, který nakrájejte na přibližně dvoucentimetrové kousky. Někdy bývá konvenčně pěstovaný zázvor ošetřený inhibitory růstu a nemusel by zakořenit. Položte kusy odhalenou částí na vlhký substrát a nechte zakořenit. Rostlinky budou potřebovat 16 hodin umělého světla denně.

Domácí pěstování klíčků a microgreens v zimě

Vypěstovat si chutné a zdravé klíčky řeřichy, ječmene nebo mungo fazolek je hračka. Na klíčky postačí čistá nádoba s vodou, ve které je nechejte, dokud nevyklíčí (to by mělo trvat zhruba dva dny). Pokud ta samá semínka necháte vyklíčit na podmisce se zahradnickým substrátem a trochu povyrůst, sklidíte vlastní microgreens. Jako microgreens můžete pěstovat také hrách, ředkev, hořčici nebo další druhy zeleniny, luštěnin či obilovin.

Přečtěte si na našem blogu: Víte, že microgreens vypěstuje doma i úplný začátečník?

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení