Ochrana rostlin před škůdci a nemocemi přírodní cestou a bez použití chemických látek je důležitá pro ekologicky smýšlející zemědělce i zahradníky, kteří si chtějí vypěstovat vlastní domácí bylinky, ovoce nebo zeleninu. Dnes vás seznámíme se třemi užitečnými rostlinkami, které ochrání vaši úrodu před mšicemi, molicemi a dalšími hmyzími škůdci.

V permakulturním zahradničení se často setkáváme s pojmem polykultura, případně výsadba podpůrných rostlin. Jde o jeden ze základních principů ekologického zahradničení, který využívá faktu, že mnohé druhy rostlin, pokud jsou vysazeny blízko sebe, spolu dokáží růst v symbióze a vzájemně si pomáhat, například s obstaráním výživy, vábením opylovačů nebo ochranou před hmyzem a nemocemi. Kupříkladu původní obyvatelé Ameriky vysazovali pospolu trojici fazole, kukuřice a dýně. Tato trojice plodin, pro kterou se vžilo označení „Tři sestry“, jim umožňila dokonalé využití půdy.

My se dnes podíváme na polykulturu z hlediska ochrany před hmyzími škůdci, tedy na podpůrné rostliny, které budou vaší zahradě působit jako přírodní pesticidy.

Čtěte také: Ekologické pěstování: Odhalte krásu permakulturních zahrad

Přírodní ochrana rostlin

Pokud ve své zahradě, skleníku nebo na balkónu pěstujete zeleninu, bylinky nebo léčivé rostliny, důsledná a účinná ochrana rostlin před škůdci a nemocemi je zásadní pro bohatou, ale hlavně zdravou úrodu. Rostliny napadené plísněmi nebo hmyzem mohou být nevhodné k dalšímu použití a jejich konzumace může dokonce ohrozit naše zdraví. Na druhé straně postřiky pro ochranu rostlin často obsahují chemické pesticidy nebo látky, které jsou toxické pro životní prostředí, domácí mazlíčky nebo nás samotné.

Skvělým řešením jsou podpůrné rostliny, které svým zápachem mohou odrazovat nebo i vábit hmyzí škůdce. V prvním případě je účinek zřejmý, blízkost aromatické ochranné rostliny chrání ostatní druhy v těsné blízkosti. V druhém případě slouží doprovodná rostlina jako ochranný val, na kterém si hmyzí nájezdníci smlsnou raději než na vaší úrodě. Řada ochranných podpůrných rostlin umí plnit obě výše zmíněné funkce, a navíc jsou často útočištěm pro hmyzí predátory, jako jsou například berušky, které se živí mšicemi.

Čtěte také: Ekologická řešení pro ochranu rostlin: 3 revoluční přípravky pro péči o rostliny

Měsíček

Měsíček (Calendula officinalis) je skvělým příkladem všestranné podpůrné rostliny, která nejen ochrání vaše plodiny, ale využijete ji také při přípravě domácích bylinných čajů nebo extraktů. Měsíčku se daří téměř v každé půdě, poroste dobře ve stínu i na slunném stanovišti a vyžaduje minimální péči. Jde o jednoletou bylinu, která dorůstá 30-50 centimetrů do výšky a má jasně zbarvené květy, které jsou ceněny pro své zdraví prospěšné účinky.

Rozkvetlé květy měsíčku jsou potěchou pro oko, ale hlavní přínos této byliny ve vaší zahradě spočívá v její vůni, která vábí řadu hmyzích škůdců a některé naopak odrazuje. Díky tomu může měsíček ve vaší zahradě sloužit jako ochranná bariéra, která udrží hladový hmyz zdaleka od drahocenné úrody rajčat nebo voňavých bylinek. Měsíček je užitečným pomocníkem při ochraně rostlin před molicemi, muchničkami, mšicemi a vosičkami.

Semena měsíčku vysévejte do záhonů v těsné blízkosti rostlin, které chcete ochránit. S výsevem začněte koncem března. Semínka by měla vyklíčit přibližně za 10-14 dnů. První květy se na rostlinách objeví po 10-12 týdnech, tedy během června a srpna.

Čtěte také: Ekologické pěstování: Půdní život

Levandule

Levandule (Lavandula angustifolia) je známa svojí omamnou vůní a delikátními fialovými květy, které se vyjímají v každé zahradě. Aromatické terpeny, jako jsou linalool a myrcen, v levanduli lákají užitečný hmyz jako jsou hmyzí predátoři nebo opylovači a zároveň vůně této byliny odpuzuje moly, mouchy, brouky a další nežádoucí hmyz. Levanduli se nejlépe daří na slunných místech a v sušších půdách a je nejlepší ji vysazovat poblíž suchomilných rostlin nebo středomořských druhů bylin.

Pěstování levandule je nenáročné, stačí vybrat správné stanoviště, příliš často keříky nezalévat a jednou do roka zastřihnout vrcholky. Levanduli stříhejte brzy z jara nebo na konci léta po odkvětu, abyste podpořili bujný růst a zabránili dřevnatění stonků. Levandule je trvalka a dobře snáší zimu, rostliny je možné přezimovat na záhonu i pěstebních nádobách.

Semena levandule vysévejte do misky nebo nádoby na klíčení v průběhu února a března a nechte klíčit uvnitř při pokojové teplotě. Semínka vyklíčí po 3-4 týdnech a poté můžete sazeničky levandule přesadit do malých květináčů. Jamile opadnou venku mrazy, je čas malé rostliny přesunout ven.

Rozmarýn

Rozmarýn (Rosmarinus officinalis) je ingrediencí mnoha lahodných pokrmů, ale své využití najde také ve vaší zahradě, kde slouží jako univerzální ochranná rostlina, která také vábí včely, motýly a další opylovače a odpuzuje široké spektrum hmyzích škůdců. Aromatické silice rozmarýnu mohou navíc ovlivňovat okolí například tak, že vylepšují chuť a aroma jiných rostlin.

Rozmarýnu se daří na plném slunci a v propustné půdě, tedy podmínkách, které vyžaduje mnoho oblíbených druhů zahradních rostlin. Díky tomu je jednoduché rozmarýn začlenit do bylinkových zahrádek nebo záhonů zeleniny. Stejně jako další středomořské byliny není potřeba rozmarýn příliš často zalévat a rostlinky lze přezimovat při teplotách okolo 10-15 °C.

Semena rozmarýnu vysévejte uvnitř do půdy asi 3 milimetry hluboko a udržujte vlhkou po dobu 15-25 dní při teplotě 17-21 °C. Sazenice můžete přesadit na zahradu, jakmile opadnou přízemní mrazy a rostlinky jsou vysoké alespoň 5-10 cm.

Čtěte také: Dokonalá zahrádka: Tři léčivé bylinky do každé zahrady

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení