Podobně jako většina z nás už dnes běžně doma svítí moderními LED žárovkami, se tato technologie čím dál tím více prosazuje také v pěstování. A je to nasnadě! Delší životnost, daleko lepší světelné spektrum nebo nižší provozní teplota dělá z grow LED osvětlení jasného vítěze nad dříve používanými sodíkovými výbojkami. I proto se pro LED světlo rozhoduje čím dál tím více pěstitelů.

Zatvrzelí tradicionalisté často namítají, že pořizovací cena LED osvětlení pro pěstování rostlin je příliš vysoká. To platilo před mnoha lety, kdy byly LED zářivky v oblasti growingu horkou novinkou.

Dnes však nejsou rozdíly v pořizovacích nákladech jednotlivých typů osvětlení zdaleka tak vysoké. Díky vyšší efektivitě je úspora spotřebované energie při použití LED technologie nezanedbatelná a návratnost počáteční investice do LED osvětlení při současných cenách elektřiny poměrně rychlá.

Na kolik LED světla vlastně přijdou

Špičkovou LED lampu pro domácí pěstování bylinek nebo některý z úsporných LED panelů na předpěstování sazenic či klonů rostlin lze pořídit zhruba za tisícikorunu.

Pokud budeme mluvit o LED pro pěstování microgreens, pak se jako ideální řešení doporučují speciální sety, jejichž cena se pohybuje v rozmezí dvou až čtyř tisíc korun. Vzhledem k tomu, že příkon těchto LED svítidel bývá mezi 20 až 100 W, vyjde jejich provoz pěstitele maximálně na několik stovek korun měsíčně.

Ti, kdo pěstují v grow boxech (pěstebních stanech), si budou muset na nové LED světlo připravit ještě několik tisícovek navíc. Například cena LED osvětlení pro pěstební stan o ploše 1 m2 se pohybuje v rozmezí deseti až dvaceti tisíc korun. V případě high-end LED osvětlení, které je určeno zejména pro profesionální pěstitele nebo do komerčních indoor pěstíren o výkonu až 1000 W, pak může být pořizovací cena ještě o poznání vyšší. Odměnou za investované peníze je však maximální úspora energie a prvotřídní kvalita sklizně.

Grow LED osvětlení a náklady: Hlavně si to umět spočítat

Pro odhad nákladů na provoz je důležité znát přesnou cenu, za kterou odebíráte elektrickou energii. U svého dodavatele si také zjistěte, zda máte jednotarifní či dvoutarifní sazbu. V případě jednotarifní sazby je částka účtovaná za odebranou kilowatthodinu (kWh) po celý den stejná, zatímco u dvoutarifní se liší částka za tzv. denní a noční proud. V praxi to znamená, že pokud u dvoutarifní sazby zvolíte správnou dobu provozu, můžete docílit snížení nákladů na svícení klidně i o 50 %!

Pro výpočet nákladů na provoz LED světla vynásobte jeho příkon ve wattech (W) počtem hodin provozu za den (ve fázi vegetativního růstu to zpravidla bývá 16 až 18 hodin a v období kvetení pak 12 hodin denně). Výsledné číslo udává spotřebu zařízení ve watthodinách za den. Tu následně vydělíte tisíci, a tak získáte spotřebu v kWh za den. Dnešní průměrná cena za kWh odebrané elektřiny se pohybuje přibližně kolem 7 Kč.

K výpočtu můžete použít například naši kalkulačku spotřeby v odkazu nebo na konci tohoto textu.

Nezapomeňte, že wattáž v názvu produktu HID i LED osvětlení nemusí souhlasit se skutečným příkonem. Ten najdete zpravidla v popisu produktu nebo přiložených dokumentech.

LED světla pro pěstování: Technologie, která myslí na naše peněženky

Cena elektřiny se neustále zvyšuje a rozdíly mezi zastaralou HPS technologií a moderními LED světly pro pěstování jsou stále patrnější. I proto se pro komerční indoor pěstitele stává LED osvětlení běžným standardem. Grow LED světlo má navíc i další výhody: zejména perfektní světelné spektrum, nižší provozní teplotu, delší životnost a v důsledku toho také vysokou kvalitu sklizeného produktu.

Pro příklad si porovnejme náklady na osvícení pěstebního stanu o ploše 1 m2 za použití 600W HPS výbojky (reálná spotřeba 660 W) s ekvivalentem v podobě 440W LED grow světla. V obou případech vycházíme z ceny 7 Kč/kWh. Při 18 hodinách denního svitu spotřebuje 600W výbojka 356 kWh měsíčně a celkové náklady na provoz činí 2494 Kč.

Oproti tomu 440W LED zářivka spotřebuje ve stejném režimu pouhých 237 kWh a pěstitel zaplatí pouze 1663 Kč měsíčně. To představuje úsporu zhruba 33 % nákladů.

Provoz 1000W HPS výbojky (reálná spotřeba 1050 W) vyjde přibližně na 3969 Kč za měsíc (567 kWh) a lze ji nahradit LED svítidlem o příkonu 700 W jehož provoz stojí 2646 Kč měsíčně (378 kWh).

Přínos LED technologie z pohledu celkové úspory spotřeby energie je tak na základě výše uvedeného více než patrný.

Náklady podle příkonu osvětlení

Příkon

Spotřeba za 1 měsíc

v kWh (18 h/den)

Náklady na provoz v Kč

za 1 měsíc (18 h/den)

Spotřeba za 1 měsíc

v kWh (12 h/den)

Náklady na provoz v Kč

za 1 měsíc (12 h/den)

20 W

10,8

75,6

7,2

50,4

100 W

54

378

36

252

400 W

216

1512

144

1008

700 W

378

2646

252

1764

1050 W

567

3969

378

2646

*Náklady na provoz jsou vypočteny při ceně elektřiny 7 Kč/kWh.

Účinnost svítidel měříme ve vlastní laboratoři

Měření efektivity jednotlivých svítidel je jedním z našich klíčových témat. Proto také provozujeme vlastní světelnou laboratoř. Pro tu jsme vyvinuli vlastního robota a dále ji vybavili spektroradiometrem od renomované americké značky Apogee Instruments.

Díky tomu můžeme efektivně porovnávat účinnost svítidel, životnost vysokotlakých výbojek a dalších produktů od našich dodavatelů. Máte tak vždy stoprocentní přehled o tom, co můžete od každého jednoho světla čekat a snadno si spočítáte náklady na jeho provoz. 

Chcete se dozvědět víc? Přečtete si článek Jak si správně vybrat pěstební LED osvětlení na míru.

Kalkulačka spotřeby

Spotřeba v růstové fázi (kW)
Spotřeba ve fázi květu (kW)
Cena el. energie v růstové fázi
Cena el. energie ve fázi květu
Celková spotřeba (kW)
Předpokládaný výnos CBD květu (g)
Celková cena el. energie
Předpokládaná hodnota sklizně
Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení