Podobně jako většina z nás už dnes běžně doma svítí moderními LED žárovkami, se tato technologie čím dál tím více prosazuje také v pěstování. A je to nasnadě! Delší životnost, daleko lepší světelné spektrum nebo nižší provozní teplota z nich činí jasného vítěze nad dříve používanými sodíkovými výbojkami. I proto se pro LED osvětlení rozhoduje čím dál tím více pěstitelů.

Zatvrzelí tradicionalisté z řad pěstitelů často namítají, že pořizovací cena LED osvětlení pro pěstování rostlin je příliš vysoká. To bylo možné říci před mnoha lety, kdy LED zářivky platily v oblasti growingu teprve za horkou novinku. V současnosti však nejsou rozdíly v pořizovacích nákladech jednotlivých typů osvětlení zdaleka tak vysoké. Navíc díky vyšší efektivitě je úspora spotřebované energie při použití LED technologie nezanedbatelná a návratnost počáteční investice při současných cenách elektřiny poměrně rychlá.

Na kolik LED světla vlastně přijdou

Kvalitní LED lampu pro domácí pěstování bylinek nebo některý z úsporných LED panelů na předpěstování sazenic či klonů rostlin lze pořídit zhruba za tisícikorunu. Pokud budeme mluvit o LED pro pěstování microgreens, pak se jako ideální řešení doporučují speciální sety, jejichž cena se pohybuje v rozmezí dvou až čtyř tisíc korun. Vzhledem k tomu, že příkon těchto LED svítidel bývá obvykle mezi 20 až 100 W, vyjde jejich provoz pěstitele maximálně na několik stovek korun měsíčně.

Ti, kdo pěstují v grow boxech (pěstebních stanech), si budou muset na nové LED světlo připravit ještě několik tisícovek navíc. Například cena LED osvětlení pro pěstební stan o ploše 1 m2 se pohybuje v rozmezí deseti až dvaceti tisíc korun. V případě high-endového LED osvětlení, které je určeno zejména pro profesionální pěstitele nebo do komerčních indoor pěstíren o výkonu až 1000 W, pak může být pořizovací cena ještě o poznání vyšší. Odměnou za investované peníze je však maximální úspora energie a prvotřídní kvalita.

Hlavně si to umět spočítat

Pro odhad nákladů na provoz je důležité znát přesnou cenu, za kterou odebíráte elektrickou energii. U svého dodavatele si také zjistěte, zda máte jednotarifní či dvoutarifní sazbu. V případě jednotarifní sazby je částka účtovaná za odebranou kilowatthodinu (kWh) po celý den stejná, zatímco u dvoutarifní se liší částka za tzv. denní a noční proud. V praxi to znamená, že pokud u dvoutarifní sazby zvolíte správnou dobu provozu, můžete docílit snížení nákladů na svícení klidně i o 50 %!

Pro výpočet nákladů na provoz LED světla vynásobte jeho příkon ve wattech (W) počtem hodin provozu za den (ve fázi vegetativního růstu to zpravidla bývá 16 až 18 hodin a v období kvetení pak 12 hodin denně). Výsledné číslo udává spotřebu zařízení ve watthodinách za den. Tu když následně vydělíte tisíci, tak získáte spotřebu v kWh za den. Dnešní průměrná cena za kWh odebrané elektřiny se pohybuje přibližně kolem 7 Kč. K výpočtu můžete použít například naši kalkulačku (viz níže).

Nezapomeňte, že wattáž v názvu produktu HID i LED osvětlení nemusí souhlasit se skutečným příkonem. Ten najdete zpravidla v popisu produktu nebo přiložených dokumentech.

Technologie, která myslí na naše peněženky

Cena elektrické energie se neustále zvyšuje a rozdíly mezi zastaralou HPS technologií a moderními LED světly jsou stále patrnější. I proto se pro komerční indoor pěstitele stává LED osvětlení běžným standardem. Je tomu tak nejen díky úsporám. LED světlo má i další výhody, mezi něž řadíme zejména perfektní světelné spektrum, nižší provozní teplotu, delší životnost a v důsledku toho také vysokou kvalitu sklizeného produktu.

Pro příklad si porovnejme náklady na osvícení pěstebního stanu o ploše 1 m2 za použití 600W HPS výbojky (reálná spotřeba 660 W) s ekvivalentem v podobě 440W LED grow světla. V obou případech vycházíme z ceny 7 Kč/kWh. Při 18 hodinách denního svitu spotřebuje 600W výbojka 356 kWh měsíčně a celkové náklady na provoz činí 2494 Kč.

Oproti tomu 440W LED zářivka spotřebuje ve stejném režimu jen 237 kWh a za její provoz tak pěstitel zaplatí pouze 1663 Kč měsíčně. To představuje úsporu zhruba 33 % nákladů.

Provoz 1000W HPS výbojky (reálná spotřeba 1050 W) vyjde přibližně na 3969 Kč za měsíc (567 kWh) a lze ji nahradit LED svítidlem o příkonu 700 W jehož provoz stojí 2646 Kč měsíčně (378 kWh).

Přínos LED technologie z pohledu celkové úspory spotřeby energie je tak na základě výše uvedeného více než patrný.

Kalkulačka nákladů podle příkonu osvětlení

Příkon

Spotřeba za 1 měsíc

v kWh (18 h/den)

Náklady na provoz v Kč

za 1 měsíc (18 h/den)

Spotřeba za 1 měsíc

v kWh (12 h/den)

Náklady na provoz v Kč

za 1 měsíc (12 h/den)

20 W

10,8

75,6

7,2

50,4

100 W

54

378

36

252

400 W

216

1512

144

1008

700 W

378

2646

252

1764

1050 W

567

3969

378

2646

*Náklady na provoz jsou vypočteny při ceně elektřiny 7 Kč/kWh.

Kalkulačka pro výpočet spotřeby

Připravujeme.

Účinnost svítidel měříme ve vlastní laboratoři

Měření efektivity jednotlivých svítidel je jedním z našich klíčových témat. Proto také provozujeme vlastní světelnou laboratoř, pro kterou jsme vyvinuli vlastního robota a dále ji vybavili spektroradiometrem od renomované americké značky Apogee Instruments. Díky tomu můžeme efektivně porovnávat účinnost svítidel, životnost vysokotlakých výbojek a dalších produktů od našich dodavatelů. Máte tak vždy stoprocentní přehled o tom, co můžete od každého jednoho světla čekat a snadno si spočítáte náklady na jeho provoz. 

Chcete se dozvědět víc? Přečtete si článek Jak si správně vybrat pěstební LED osvětlení na míru.

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení