Nemáte ani zahrádku nebo balkón a už vůbec nechcete investovat do atraktivního, ale moc nákladného, kompletního grow boxu? Pak už zbývá jen komunitní zahradničení a guerrilla growing.

A pokud nemáte žádnou community garden v dosahu a také rádi trávíte hodně času v přírodě, outdoor guerrilla gardening je přesně pro vás.

Pěstujte jako praví partyzáni!

Co je to guerrilla growing?

Guerrilla či guerilla growing nebo gardening je zajímavou alternativou pro všechny, kteří se chtějí pustit do pěstování bylinek, zeleniny a jiných rostlin, ale z nejrůznějších důvodů nemohou. Hlavním aspektem partyzánského pěstování je volnost. Míru a rozsáhlost svého "partyzánství" si prostě určujete sami.

Uvědomělý guerrilla grower samozřejmě nikdy nezapomíná, že devastovat přírodu a cizí majetek (chemickými přípravky, zneužíváním plastů nebo děláním nepořádku) se nedělá a nevyplácí. Všechno živé má v úctě a nestaví svůj prospěch nad potřeby Matky přírody.

Inteligentní grower používá mozek a nezapojuje se do každé hlouposti, která se objeví na sociálních sítích, jako je třeba pohazování ovocných pecek stromů v přírodě! V případě víceletých rostlin, typicky ovocných dřevin, počítejte s tím, že byste se o ně měli starat i v dalších letech.

​Výhody a krásy pěstování v přírodě

  • nemusíte platit nic za místo nebo vodu
  • pěstujete harmonicky s přírodou
  • nepotřebujete utrácet za drahé vybavení
  • používáním organických hnojiv prospíváte půdě a podporujete tvorbu humusu
  • pěstování můžete spojit s poznáváním přírody nebo se sběrem odpadu
  • budete na čerstvém vzduchu a pěkně se projdete

​Rizika a nevýhody guerilla gardeningu

  • využíváte zem, které vám nepatří
  • jste extrémně závislí na počasí
  • nad rostlinami nemáte absolutní dohled jako při indoor pěstování v grow boxu nebo skleníku
  • vyšší riziko krádeže nebo zničení zvířaty a škůdci
  • guerrilla gardening může být náročnější na čas a není vhodný pro lenochy

Kontroverzním aspektem tohoto bohulibého koníčku zůstává, že při pěstování využíváte cizí pozemek. I ta mýtinka v lesíku za řekou prostě někomu patří. O tom, zda se s vlastníkem pozemku před výsadbou dohodnete, se rozhodněte sami.

​Jaké vybavení se vám může hodit na partyzánské pěstování?

Asi jedinou jistotou je, že budete potřebovat kvalitní obuv, zahradnickou lopatku a čas. Jinak je míra partyzánství a úroveň péče zcela individuální.

​Jak najít správné místo?

Jen opravdoví šťastlivci najdou super místo na poprvé. Při hledání a výběru se neukvapte a pamatujte na tyto aspekty:

  • vzdálenost od bydliště přizpůsobte zamýšlené frekvenci návštěv
  • požadavky vašich rostlin rozhodují, zda potřebujete víc prosluněné nebo stinné místo
  • zkuste si ověřit, že na vybraném místě nebude moc zima (pod 10° C) nebo horko (přes 30° C)
  • před vysazením do volné půdy zkontrolujte její kvalitu (pH, těžké kovy, škůdci apod.)
  • partyzánská zahrádka by měla být co nejvíc chráněna před větrem, záplavou apod.
  • krádežím zamezí méně dostupný prostor skrytý před očima veřejnosti
  • nepěstujte v blízkosti intenzivní lidské činnosti (továrny, výrobny, velkokapacitní zemědělství), které mohou devalvovat kvalitu vašich plodin
  • nechlubte se svou zahrádkou každému, koho potkáte

​Sázení

Zkušení guerrilla groweři doporučují osadit najednou více políček na různých místech, aby se minimalizovaly ztráty, pokud něco nevyjde. V druhé půlce května můžete vysadit předpěstované sazeničky nebo řízky v sadbovacím médiu a s lehce rozvinutým kořenovým systémem. Mohly by se vám hodit výsledky našeho Testu sadbovacích médií.

Anebo můžete začít už od semínek, pokud jich máte hodně a rádi hrajete hazardní hry.

​Výběr květináče na outdoor guerrilluTextilní květináče Root Pouch

Na ryzí guerilla gardening v té nejjednodušší formě žádný květináč potřebovat nebudete. Zkypříte zemi, zasadíte a je to.

Pokud se ale rozhodnete pro pěstební nádobu, tak platí, že v mnoha ohledech je textilní květináč lepší než plastový. Jednou z výhod květináčů značky Root Pouch je, že je můžete umístit nad zem nebo zakopat do země.

Oddělením kořenového prostoru svých rostlin od okolní půdy je ochráníte před kontaminací a nemusíte ztrácet čas rozbory a zjišťováním jejích vlastností.

​Kvalita zeminy

Samozřejmě můžete pěstovat bez jakékoliv nádoby a koupeného substrátu přímo v zemi. V tom případě ale doporučujeme zkontrolovat vlastnosti zeminy, hlavně kyselost (pH), přítomnost těžkých kovů, chemikálií a škůdců. Ke změření pH půdy by se vám mohl hodit pH metr do substrátu.

Využitím kvalitní pěstební nádoby a spolehlivého substrátu snížíte toto riziko na minimum. Stačí vykopat dostatečně velkou díru do země, květináč naplnit pěstebním mixem, vsadit do země a vyplnit prostor kolem květináče, aby byl co nejvíce stabilní a rostlina rostla rovně.

​Dehydrované kokosové substráty

Hlavní předností dehydrovaných kokosových substrátů je jejich nízká hmotnost. Kokosové vlákno zbavené vody je mnohem lehčí a snadněji se přenáší. Brikety od kvalitních výrobců nezaostávají v kvalitě za klasickými kokosovými substráty. Některé obsahují trichodermu a podporují mykorhizu.

Například, 5kg lisovaná kokosová kostka se po přidání 18.5 litru vody zvětší na 70 litrů kvalitního substrátu.

​Ve vodě nerozpustná organická hnojiva

Pravděpodobně nebudete chtít připravovat zálivku každý den. Pomalé uvolňování živin do kořenového prostoru a podporu půdního života zajistí například certifikovaná organická hnojiva v pevném skupenství od Biotabs. Použít můžete i další bio hnojiva.

​Jak zavlažovat venku?

Spoléhat se pouze na přírodní zalévání se nemusí vyplatit, hlavně v místech, kde je dlouhodobě nedostatek deště. To ostatně platí i v případě, že pěstujete na vlastní zahrádce.

Pokud je možnost vedle zahrádky umístit nádrž na dešťovou vodu, můžete zkusit

  • automatickou solární závlahu Irrigatia na jejíž provoz potřebujete jen nádrž, tužkové baterie a slunce (první dva obrázky)
  • jednoduché kapilárové systémy Autopot Spyder a Straight (další tři obrázky) fungují jako knotové zavlažování

Outdoor guerilla pěstování

Zajímat by vás také měly výhody kapkové závlahy. Další možností jsou různé více či méně efektivní alternativní DIY metody. Pozitivní ohlasy najdeme hlavně na tzv. podzemní samozavlažovací zásobníky. Nejlevnější variantou jsou obyčejné PET lahve.

Opora rostlin

U rostlin, které rostou hlavně do výšky, bude možná třeba zajistit jejich rovný růst. Pak by se vám mohly hodit opěrné sítě nebo bambusové tyčinky.

​Na co určitě (ne)zapomenout?

  • Nevysazujte do přírody invazivní druhy rostlin a plodin, můžete narušit nebo dokonce zničit přirozené prostředí.
  • Místům, kde se vyskytují chráněné druhy rostlin a živočichů se vyhněte.
  • Nepoužívejte venku chemické přípravky a intenzivní minerální výživu. Nikdy a nikde!
  • Úrodu a sklizeň mohou ohrozit volně žijící zvířata, škůdci i nemoci.
  • Hmyzí škůdce pomohou zastavit lepové desky.
  • Jako vždy, dbejte na prevenci.

Komunitu guerilla pěstitelů najdete například na sociálních sítích.

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení