Hydroponické pěstování rostlin se netýká jen vyspělého komerčního zemědělství, ale je dostupné každému! Hydroponie u vás doma obohatí váš stůl o rajčata, saláty nebo čerstvé bylinky. Stačí trocha volného prostoru a know-how. Jak si vyrobit doma malý hydroponický systém poradíme v následujících řádcích.

Zjednodušeně řečeno je hydroponie pěstování rostlin bez použití zeminy. Nejstaršími příklady hydroponické kultivace rostlin jsou visuté zahrady v Babylónu nebo plovoucí zahrady v Číně. V moderním pojetí je hydroponické pěstování nesmírně efektivní a ekologické.

Podle čeho vybrat hydroponický systém na doma

Moderní hydroponické pěstování se neobejde bez specializovaných závlahových systémů. Alfou a omegou hydroponie totiž je, že kořeny rostlin mají neustálý přístup k vodě s živinami. Hydroponické systémy dělíme do 2 kategorií podle toho, zda vyžadují speciální substrát, nebo pracují pouze s živným roztokem.

Pro nováčky v oboru hydroponie doporučujeme zvolit techniku pěstování, při které jsou rostliny zasazeny v některém ze speciálních substrátů. Tato pěstební média pro hydroponické pěstování rostlinám nedodávají živiny, ale zadržují zálivku a drží kořeny. Závlahu řeší trysky nebo kapkovače, které v pravidelných intervalech dávkují živný roztok z nádrže. O něco starší (ale stále populární) metodou zavlažování jsou záplavové „ebb and flow“ systémy.  Výhodou je nižší cena a spolehlivost. Vyžadují ale zkušenosti na straně pěstitele. Oblíbené jsou také samozavlažovací květináče Autopot. Umožní vám pracovat s různými substráty a jsou skvělým vstupem do světa domácí hydroponie.

Substráty vhodné pro hydroponii

  • Perlit jsou lehké granule vyrobené zahřátím drceného vulkanického kamene. Je vhodný díky porézní struktuře a inertní povaze (neovlivňuje pH).
  • Keramzit jsou hliněné kuličky vyrobené ze speciálního jílu za vysokých teplot. Poskytuje kořenům dostatek vlhkosti i kyslíku.
  • Rockwool je minerální vata (ve tvaru kostek nebo rohoží) vyrobena pro hydroponické účely. Lze ji použít ve většině hydroponických systémů.

O něco náročnější na zvládnutí jsou hydroponické systémy nevyžadující substrát. Konstrukčně nejjednodušší jsou DWC (deep water culture) hydroponické květináče. Kořeny jsou v nich ponořeny přímo v živném roztoku, který provzdušňuje vzduchové čerpadlo. Zkušení pěstitelé často volí hydroponické systémy využívající metodu živinového filtru (NFT). Posledním typem jsou aeroponické systémy, u kterých kořeny rostlin ostřikuje tryska. Tato technika je velmi účinná také při řízkování rostlin.

Přečtěte si také: Přehled hydroponických pěstebních systémů

Nezbytné vybavení pro domácí hydroponii

S hydroponií zajistíte bujný růst a skvělou sklizeň.Domácí hydroponická pěstírna vyžaduje (kromě závlahového systému) další specifické vybavení.

Neobejdete se bez speciálního hnojiva vhodného pro hydroponii a dalších pomůcek k přípravě i údržbě zálivky. Hnojiva pro hydroponické pěstování obsahují veškeré živiny, které rostlina potřebuje pro zdravý růst, a to v koncentrované formě minerálních solí rozpustných ve vodě. Výrobci nabízejí různé režimy výživy a při nákupu se poraďte s prodejcem, která řada hnojiv je pro vaše potřeby nejvhodnější. Mimo základních živin se vyplatí investovat i do aditiv a stimulátorů růstu, které pomohou dosáhnout dokonalé úrody.

Při hydroponickém pěstování vždy monitorujete živný roztok za pomoci měřičů EC a pH. Správné pH zálivky ovlivňuje optimální vstřebávání živin. Ve vaší výbavě nesmí chybět roztoky k úpravě kyselosti vody. Hodnota EC udává množství rozpuštěných solí minerálů v zálivce. Určuje množství hnojiv, které rostlinám do výživy přidáte. Pokud nebude v zálivce dostatek živin, vaše rostliny budou strádat. Na druhé straně příliš mnoho minerálních solí poškodí jejich kořeny. Při hydroponii se každá nerovnováha ve výživě projeví během několika desítek hodin. Pečlivost je proto na místě.

Průvodce nákupem hydroponického systému

Je-li pro vás hydroponie zcela novým koníčkem, pak nejvíce investujete do pěstebního systému. Nejnižší pořizovací náklady na jeden metr pěstební plochy (asi 8 rostlin) mají hydroponické systémy s kapkovou závlahou nebo „ebb and flow“ nádrže. Se zvýhodněnými sety od growmarket.cz je pořídíte za necelé dva tisíce i s kompletní sadou hnojiv pro hydroponii. NFT či aeroponické systémy stojí o něco více. Podle typu a výrobce se jejich ceny pohybují mezi 7000 až 20 000 Kč.

Kvalitní EC metr i pH metr jsou při hydroponickém pěstování nutností. Pořídíte je za necelou tisícikorunu. I s potřebnými kalibračními roztoky nemusíte utratit víc než dva tisíce. Profesionální kombinované měřáky však mohou stát i čtyřikrát více. Předem si zjistěte, zda není voda z vašeho zdroje příliš tvrdá (má vysoké EC). Taková se pro hydroponii nehodí a měli byste ji přefiltrovat. Pro účely hydroponie u vás doma si vystačíte s malou osmotickou jednotkou do dvou tisíc.

Základní hnojiva na hydroponické pěstování jsou poměrně levná a pokud je správně využíváte, nespotřebujete jich díky úspornosti závlahových systémů příliš mnoho. Vyšší mohou být investice do různých aditiv, kde se vyplatí přemýšlet, která jsou pro vaše rostliny vhodná. Rozhodně se vyplatí využít zvýhodněné sady. Pravděpodobně budete potřebovat další specifické komponenty pro váš konkrétní pěstební systém (například hydroponické košíky). Investice do dalšího příslušenství se pohybují v řádech stokorun a pokud se o vybavení pečlivě staráte, pak vám vydrží věky.

Hydroponie je opravdu pro každého!

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení