Hygiena pěstebního prostoru a dezinfekce pro pěstitele
Bezproblémové pěstování bylinek vyžaduje také adekvátní čistotu a prostředí bez bakterií, virů nebo jiných škodlivých mikroorganismů. Dokonalou, kompletní a nezávadnou dezinfekci zajistí jen speciální přípravky.
Zatímco fungování a účinnost elektrických přístrojů snižuje především prach a mechanické nečistoty, samotnou rostlinu včetně jejích kořenů ohrožují nejvíce škodlivé mikroorganismy a další škůdci. Patogeny jsou schopné kontaminovat jakoukoliv část pěstebního prostoru - pěstební médium, zálivku, vzduch.
Při úklidu a čištění buďte důslední, vyplatí se to.
Čistota je jistota!
Proč je důležité čištění a dezinfekce stanu, skleníku i zavlažování?
- špína a prach znesnadňují rostlinám dýchání, příjem důležitých látek a další procesy
- prach a nečistoty na osvětlení/stínidle snižují účinnost světelného záření a fotosyntézy
- pachový filtr, který musí odstraňovat zápach z prašného prostoru bude mít sníženou životnost
- nečisté prostředí je náchylnější pro výskyt a rozvoj škůdců mnoha druhů
- mrtvé organické materiály v substrátech mohou hnít a ohrožovat prospěšné organismy
- kalem ucpaná čerpadla a zavlažovací systémy snižují efektivnost zavlažování a zpomalují růst rostlin
- průběžně dezinfikované prostředí omezí možnost vnější kontaminace viry, nemocemi a bakteriemi
Dezinfekce pro pěstitele = Purolyt
Přes veškerou snahu ekologických vývojářů jsou anorganické přípravky komplexnější a většinou i účinnější než bio varianty. Doporučujeme dát přednost tomu, který neohrožuje kvalitu plodů a zdraví pěstitele. Jedním z nich je dezinfekční koncentrát Purolyt.
V Německu vyvinutý a vyráběný Purolyt je velice účinný přípravek na dezinfekci domácností, kancelářských, průmyslových a především pěstebních prostorů. Při dodržení základních pokynů ho lze použít prakticky kdekoliv. Dezinfikuje kapaliny, vzduch a povrch předmětů.
Princip fungování Purolytu je podobný způsobu, jakým lidské tělo bojuje s bakteriemi a viry. Když imunitní systém detekuje hrozbu, aktivují se v těle bílé krvinky, které vytváří antimikrobiální látku, kyselinu chlornou (HOCl). Je vědecky dokázáno, že HOCl je při dezinfekci extrémně účinná. Mikroby si navíc nejsou schopny vytvořit resistenci.
A právě kyselina HOCl je aktivní složkou přípravku Purolyt, dezinfekce s mimořádnou účinností. K výrobě dezinfekčního koncentrátu stačí jen voda, sůl a elektřina. Žádné další chemické přísady nejsou třeba!
Purolyt je schopen eliminovat a při preventivním použití chránit před většinou nebezpečných infekcí a mikroorganismů, které mohou ohrozit vaše pěstitelské úsilí např.:
- Escherichia coli
- Salmonella Typhimurium
- Staphylococcus aureus
- Pythium spp.
- Phytophthora spp. (hniloba kořenů)
- Botrytis cinerea (Plíseň šedá)
- Peronosporaceae (Plíseň révy vinné)
- Erysiphaceae (Padlí)
Jak a kde se dá Purolyt použít?
Purolyt je účinná dezinfekce pro pěstitele, která se dá aplikovat prakticky v celé pěstební místnosti nebo grow boxu a to několika způsoby: přímým přidáním, postřikem, setřením povrchu, mlhováním, ponořením předmětu do roztoku.
Je Purolyt pro rostliny bezpečný?
Přípravek nezanechává žádná rezidua, protože aktivní složky se rozkládají na vodu a stopové množství minerálů. Pro rostliny i úrodu je proto zcela bezpečný a to během celého pěstebního cyklu. Purolyt je skvělým prostředkem na přímý postřik rostlin.
Díky svému netoxickému složení zvyšuje imunitu a tím i zásadně zvyšuje výnos...až o 10 %!
Ke stažení: Používání Purolyt ve fázích pěstebního cyklu.
Dezinfekce vodních nádrží, zásobníků se zálivkou nebo klimatizace
Čistota vody je pro kvalitní pěstování nezbytná. Na čištění vody od chemických kontaminantů doporučujeme použít vodní filtry a reverzní osmózy značky GrowMax Water. Na ochranu před nečistotami organického původu ve vodě nebo živném roztoku je vhodnější Purolyt.
- Pro prevenci použijte poměr 5-10 ml Purolyt na 10 litrů vody.
- Pro eliminaci aktivní kontaminace přidejte 20-40 ml na 10 litrů vody.
- Při teplotě vody pod 23° C se aplikuje jednou týdně s nižším dávkováním.
- Při teplotě vody nad 23° C se aplikuje dvakrát týdně ve vyšších dávkách.
- Při používání organických hnojiv byste měli počkat cca 2 hodiny po dezinfekci vody, než je začnete přidávat.
Dezinfekce vzduchu pomocí rozprašovače nebo mlhovače
Také ve vzduchu se mohou objevovat patogenní zárodky. Purolyt je vhodný i pro dezinfekci vzduchu v místnostech, autech, sklenících nebo propagátorech. Smícháním s vodou si připravte roztok v poměru 1:50 (20 ml na 1 litr vody) a naplňte jím běžně prodávané rozprašovače na postřik rostlin. Ideálního účinku je dosaženo při studeném mlhování, obzvláště při dezinfekci vzduchu v místnosti. Aby byl účinek dostatečný, je postřikem třeba zajistit kompletní zvlhčení celého prostoru.
Dezinfekce povrchu postřikem nebo ponoření předmětu
Pokud zjistíte kontaminaci ve vodě nebo ve vzduchu, je třeba zajistit dezinfekci celého prostoru. Dezinfekční přípravek Purolyt lze aplikovat na stěny místností, konstrukci a plášť grow boxů ale i na další vybavení, nářadí, květináče, zásobníky nebo vodní trubky a zavlažovací hadičky. Smícháním s vodou si připravte roztok v poměru 1:50 (20 ml na 1 litr vody). Předměty, kterým nehrozí poškození nebo jsou vodotěsné, můžete ponořit do roztoku.
Ostatní můžete postříkat rozprašovačem a setřít. Trubky a hadičky lze propláchnout.
Pokud je povrch viditelně špinavý, doporučujeme ho před samotnou dezinfekcí nejdřív mechanicky vyčistit. Pro plný dezinfekční účinek musí být povrch důkladně zvlhčen. Doba vystavení účinkům Purolytu by měla být aspoň 3-6 minut.
Dezinfekce inertních substrátů
Dezinfekcí by měla být samozřejmě ošetřena i inertní pěstební média. Roztok připravíte smícháním s vodou v poměru 1:100 (10 ml na 1 l vody). Odstraňte z média co nejvíce starých kořenů. Namočte pěstební médium do dezinfekčního roztoku a nechte ležet 24 hodin. Purolyt je vhodný pro všechny inertní substráty (keramzit, rockwool atd.) a hydroponické systémy.
Jak sami vidíte, aplikace i využití Purolyt je opravdu komplexní a jeho používání můžeme pro dokonalou dezinfekci pěstebního prostoru jen doporučit. Detailní návod a další informace o používání v jednotlivých fázích pěstebního cyklu najdete v pdf souborech pod článkem.