Molice jsou drobné bílé mušky, které parazitují na listech rostlin. Při správném použití preventivních opatření v podobě postřiků a lepových destiček se nemusíte bát, že molice zničí vaši úrodu. Poradíme vám, jak se těchto hmyzích škůdců zbavit.

Co jsou molice?

Molice skleníková patří mezi běžné hmyzí škůdce vyskytující se venku, ve skleníku i na pokojových rostlinách. Svým vzhledem připomínají moly, ale ve skutečnosti patří do čeledi Aleyrodidae a jsou příbuznými červců a mšic. Molice žijí na spodní straně listů, kde sají mízu z rostlin.

Dospělé molice vypadají jako bílé mušky dlouhé přibližně 1 až 2 milimetry a mají tělo pokryté jemným voskovým prachem, který jim slouží jako ochrana. Molice svými sosáky poškozují tkáně rostlin a jsou přenašeči chorob a plísní, které mohou dále ohrozit vaši úrodu. Tito hmyzí škůdci se množí velmi rychle, není však těžké se jich zbavit.

Příznaky napadení molicemi

Pro účinnou ochranu před molicemi je zásadní včasné rozpoznání napadených rostlin. Všímejte si následujících příznaků:

  1. Bílé skvrny na listech: Molice vylučují voskovité výměšky, které na listech zanechávají bílé skvrny. Tyto látky navíc podporují růst houbových plísní (např. Caponodium sp.), které ohrožují schopnost listů provádět fotosyntézu.
  2. Vajíčka molic: Molice kladou vajíčka na spodní stranu listů v charakteristickém kruhovém uspořádání. Nymfy (larvy) molic připomínají malé trilobity s červenýma očima.
  3. Poškozené listy rostlin: Listy rostliny napadených molicemi bývají povadlé a najdete na nich světlé tečky na místech, kde sosáky molic pronikly do tkání.

Čtěte také: IPM neboli integrovaná ochrana proti škůdcům

Životní cyklus molic

Každá samička molice naklade za svůj přibližně stovku vajíček, ze kterých se během 7 až 10 dnů vylíhnou larvy, které se živí mízou listů. Během dvou až čtyř týdnů se larvy přemění na dospělce, kteří žijí přibližně dalších šest týdnů. Stejně jako u jiných hmyzích škůdců závisí rychlost reprodukčního cyklu molic na okolní teplotě. Molicím se nejlépe daří při vyšších teplotách v rozmezí 27 až 33 °C.

Jak na molice bez chemie

Při napadení rostlin molicemi vyzkoušejte nejprve přírodní metody, než se uchýlíte k chemickým postřikům. Na molice zabírají tyto osvědčené postupy:

  1. Žluté lepové desky: Molice jsou přitahovány žlutou barvou. Umístěte pod napadené rostliny žluté lepové pasti, na které pochytáte dospělé molice. Lepové desky pravidelně obměňujte.
  2. Vyzkoušejte biologickou ochranu: Proti molicím jsou velmi účinné parazitické vosičky ( formosa, E. eretmocerus), draví roztoči (Amblyseius swirskii) a entomopatogenní houby (B. bassiana, I. fumosorosea).
  3. Bio postřik na molice: Proti molicím dobře fungují insekticidní postřiky s obsahem esenciálních olejů (Rock Effect) a další biologicky odbouratelné přípravky (např. CannaCure, BioBizz Leaf Coat nebo Botano Health). Jejich výhodou je, že účinně bojují proti zamoření molicemi a zároveň chrání rostliny před dalšími nemocemi, plísněmi a hmyzími škůdci.
  4. Používejte aditiva pro podporu imunity rostlin: Především u indoor a hydroponicky pěstovaných rostlin se vyplatí používat postřiky pro podporu imunitního systému rostlin (např. Terra Aquatica Protect Organic), které ochrání vaši úrodu před širokým spektrem chorob, plísní a škůdců.

Čtěte také: Jak chránit rostliny a úrodu před nebezpečnými škůdci

Jak na molice

Někdy se přírodní metody ukážou jako nedostatečné a k vyhubení molic je nutné nasadit těžší kalibr. Pokud jste vyzkoušeli výše uvedené přírodní postupy likvidace molic a stále se s nimi potýkáte, vyzkoušejte některý z následujících prostředků:

  1. Systémové insekticidy: Proti molicím jsou účinné především chemické postřiky obsahující účinnou látku acetamiprid (např. Mospilan). Ty mají dlouhodobý účinek a zneškodní veškerá vývojová stádia molic.
  2. Domácí postřik na molice: Smíchejte 5 mililitrů nimbového oleje (neem oil) s 1 litrem teplé vody a kapkou mýdla a získáte účinný domácí postřik na molice. Aplikujte první dva postřiky s třídenním odstupem a následně pokračujte v aplikaci jednou týdně až do vyhubení molic.
  3. Postřiky na molice: Proti molicím působí také postřiky s obsahem azadirachtinu a další přípravky určené pro likvidaci molic.

Čtěte také: Nemoci rostlin a prevence před plísněmi, řasami, bakteriemi

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení