Hygiena při pěstování a ochrana rostlin: Mšice
Pokud jde o škůdce, jen málokterý hmyzí parazit je tak častý a obtížný jako mšice. Tento drobný hmyz může zcela zničit venkovní rostliny, proniknout do skleníků a zcela ovládnout vaši indoor pěstírnu.
Co můžete dělat, abyste zabránili rozšíření mšic ve vaší zahradě?
Co jsou mšice?
Mšice (Aphidoidea) patří mezi nejběžnější hmyzí škůdce vyskytující se venku, ve skleníku i na pokojových rostlinách. Existují tisíce druhů mšic, které mohou mít různé barvy a mohou, ale nemusí mít křídla. Všechny mšice mají však jedno společné, jejich tělo je zakončeno párem trubiček (tzv. chvostek), což je na první pohled odlišuje od jiných hmyzích parazitů. Mšice žijí na spodní straně listů, kde sají mízu z rostlin.
Dospělé mšice dorůstají délky maximálně 4 milimetrů, a i když obvykle mají zelenou barvu, bývají také žluté, hnědé nebo i černé. V závislosti na životním stádiu mšice mohou, ale nemusí, mít křídla. Mšice svými sosáky poškozují tkáně rostlin a vylučují lepkavý sekret (medovici), která je živnou půdou pro další škůdci a plísně ohrožující vaši úrodu.
Příznaky napadení mšicemi
Pro účinnou ochranu před mšicemi je zásadní včasné rozpoznání napadených rostlin. Všímejte si následujících příznaků:
a) Stopy medovice a mravenci na listech: Mšice vylučují lepkavý sekret, který na listech zanechává skvrny. Medovice láká také mravence, kteří jsou na napadených rostlinách často k vidění, především pak při pěstování venku nebo ve skleníku.
b) Exoskelety na listech a v okolí rostlin: Zbytky exoskeletů mají bílou barvu a u listových druhů mšic bývají spadané pod napadenými listy. U druhů mšic parazitujících na kořenech rostlin najdete exoskelety v okolí kolonií.
c) Pokroucené listy rostlin: Listy rostliny napadené mšicemi bývají zkroucené a po čase z rostlin opadají.
Čtěte také: IPM neboli integrovaná ochrana proti škůdcům
Životní cyklus mšic
Při teplém počasí může životní cyklus mšic trvat jen několik dnů a každá samička naklade obrovské množství vajíček. Při pěstování venku nebo skleníku mohou chladnější noční teploty a přirození predátoři množení mšic zpomalit, v indoor pěstírnách však mohou zničit celou úrodu během několika týdnů.
Jak na mšice bez chemie
Při napadení rostlin mšicemi vyzkoušejte nejprve přírodní metody, než se uchýlíte k chemickým postřikům. Na mšice zabírají tyto osvědčené postupy:
a) Mýdlová voda: Při mírném napadení mšicemi pomůže rostliny omýt mýdlovou vodou. Roztok připravíte rozpuštěním malého množství tekutého mýdla ve vlažné vodě.
b) Vyzkoušejte biologickou ochranu: Proti mšicím jsou velmi účinné parazitické vosičky ( colemani, A. ervi), dravé bejlomorky (Aphidoletes aphidimyza) a entomopatogenní houby (B. bassiana, I. fumosorosea).
c) Bio postřik na mšice: Proti mšicím dobře fungují insekticidní postřiky s obsahem esenciálních olejů (Rock Effect) a další biologicky odbouratelné přípravky (např. CannaCure, BioBizz Leaf Coat nebo Botano Health). Jejich výhodou je, že účinně bojují proti zamoření mšicemi a zároveň chrání rostliny před dalšími nemocemi, plísněmi a hmyzími škůdci.
d) Používejte aditiva pro podporu imunity rostlin: Především u indoor a hydroponicky pěstovaných rostlin se vyplatí používat postřiky pro podporu imunitního systému rostlin (např. Terra Aquatica Protect Organic), které ochrání vaši úrodu před širokým spektrem chorob, plísní a škůdců, včetně mšic.
Čtěte také: Jak chránit rostliny a úrodu před nebezpečnými škůdci
Jak na mšice
Někdy se přírodní metody ukážou jako nedostatečné a k vyhubení mšic je nutné nasadit těžší kalibr. Pokud jste vyzkoušeli výše uvedené přírodní postupy likvidace mšic a stále se s nimi potýkáte, vyzkoušejte některý z následujících prostředků:
a) Systémové insekticidy: Proti mšicím jsou účinné především chemické postřiky obsahující účinnou látku acetamiprid (např. Mospilan). Ty mají dlouhodobý účinek a zneškodní veškerá vývojová stádia molic.
b) Domácí postřik na mšice: Smíchejte 5 mililitrů nimbového oleje (neem oil) s 1 litrem teplé vody a kapkou mýdla a získáte účinný domácí postřik na mšice. Aplikujte první dva postřiky s třídenním odstupem a následně pokračujte v aplikaci jednou týdně až do vyhubení molic.
c) Postřiky na mšice: Proti molicím působí také postřiky s obsahem azadirachtinu a další přípravky určené pro likvidaci mšic.