Smutnice jsou častým zdrojem obav mnoha zahrádkářů a pěstitelů. Larvy těchto létajících hmyzích škůdců z čeledi Sciaridae napadají kořeny rostlin a ohrožují jejich celkové zdraví.

Ať už jste zkušený zahrádkář, nebo začínající nadšenec do pěstování, vyzbrojení znalostmi o těchto drobných protivnících smutnice snadno zlikvidujete.

Co jsou smutnice?

Smutnice jsou létaví hmyzí škůdci, jejichž larvy napadají kořeny rostlin. Smutnice patří do čeledi Sciaridae a vyskytují se ve vlhkém prostředí, jako jsou zemina v květináčích, hromady kompostu a přemokřené pěstební substráty.

Dospělé smutnice jsou malé mušky, které poletují v okolí rostlin a kladou vajíčka do půdy. Z vajíček se vylíhnou larvy smutnic, které se živí organickým materiálem v půdě (včetně kořenů rostlin), což vede k poškození kořenového systému rostlin.

Příznaky napadení smutnicemi

Pro účinnou ochranu před smutnicemi je zásadní včasné rozpoznání napadených rostlin. Všímejte si následujících příznaků:

  1. Přítomnost dospělých smutnic: Dospělci smutnic vypadají jako tmavě zbarvené mušky dlouhé 1 až 4 milimetry. Najdete je poletovat v těsném okolí napadených rostlin, a to především při zalévání nebo narušení substrátu.
  2. Larvy smutnic v půdě: Larvy smutnic jsou malí průsvitní červi s černými hlavičkami o délce zhruba 6 milimetrů. Larvy najdete v půdě, často v blízkém okolí kořenů rostlin.
  3. Žloutnutí a vadnutí listů: Larvy smutnic se živí kořeny a tím je poškozují. Rostliny napadené smutnicemi mají často žluté nebo povadlé listy.

Čtěte také: IPM neboli integrovaná ochrana proti škůdcům

Životní cyklus smutnic

Životní cyklus smutnic začíná, když dospělé samičky nakladou vajíčka do vlhkého substrátu poblíž stonků rostlin. Po 4 až 10 dnech se z vajíček vylíhnou larvy, které se živí půdními řasami, houbami a kořeny rostlin. Larvy smutnic se následně zakuklí a z půdy po několika dnech vyletí jako dospělé smutnice, které se dále rozmnožují.

Celý životní cyklus smutnic od nakladení vajíček po dospělce schopné rozmožování trvá zhruba 4 týdny a každá samička za svůj život naklade stovky vajíček v několika snůškách. Především u rostlin pěstovaných uvnitř se smutnice mohou objevit celoročně a ponechány bez zásahu se rozmnožují neskutečně rychle.

Jak si poradit se smutnicemi přírodní cestou

Při napadení rostlin smutnicemi vyzkoušejte nejprve přírodní metody, než se uchýlíte k chemickým postřikům. Na smutnice zabírají tyto osvědčené postupy:

  1. Nechte půdu proschnout: Smutnicím se daří ve vlhkém prostředí. Nechte vrchní vrstvu půdy mezi zálivkami důkladně proschnout, abyste zamezili jejich výskytu. Při pěstování rostlin se snažte najít rovnováhu mezi dostatečným zaléváním a prosycháním substrátu.
  2. Používejte žluté lepové desky: V blízkosti napadených rostlin umístěte žluté lepové pasti. Dospělé smutnice žlutá barva přitahuje a uvíznou na lepivém povrchu destiček. Lepové pasti pravidelně obměňujte, jamile se zaplní chycenými smutnicemi.
  3. Zlepšete proudění vzduchu: Smutnice dávají přednost vlhkému prostředí a nehybnému vzduchu. Především v indoor pěstírnách pomůže v boji proti smutnicím a dalším hmyzím škůdcům rozpohybování vzduchu v okolí rostlin pomocí cirkulačního ventilátoru.
  4. Vyzkoušejte biologickou ochranu: Proti smutnicím jsou velmi účinné parazitické hlístice rodu Steinernema, bacily Bacillus thuringiensis israelensis nebo draví roztoči D. coriaria.

Čtěte také: Pěstujeme bio s organickými hnojivy a substráty

Jak zlikvidovat smutnice

Někdy přírodní metody nestačí a k vyhubení smutnic je potřeba nasadit těžší kalibr. Pokud jste vyzkoušeli výše uvedené přírodní postupy likvidace smutnic a stále se s nimi potýkáte, vyzkoušejte některý z následujících prostředků:

  1. Insekticidní mýdla a další přírodní postřiky: Postřiky na bázi přírodních olejů (např. Rock Effect, Neem Azal) a další biologicky odbouratelné postřiky (např. CannaCure, BioBizz Leaf Coat) jsou účinné při zamoření smutnicemi i jako prevence. Jejich výhodou je, že chrání rostliny také proti nemocem a patogenům, které smutnice přenáší.
  2. Peroxid vodíku: Slabý roztok peroxidu vodíku smíchaného s vodou zahubí v substrátu larvy smutnic a nepoškodí přitom kořeny rostlin. Pro účinnou aplikaci dodržujte pokyny uvedené na etiketě výrobku.
  3. Chemické pesticidy: K vyhubení smutnic zpravidla nejsou zapotřebí chemické pesticidy. Chemikálie, jako jsou pyrethriny, resmethrin, tetramethrin a d-trans alethrin usmrtí všechen polétavý hmyz, s nimiž přijdou do styku. Vyhněte se přímému postřiku potravin nebo rostlin určených ke konzumaci těmito chemikáliemi.

Čtěte také: Jak chránit rostliny a úrodu před nebezpečnými škůdci

Zdroj foto: canna-cz.com

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení