Ideální prostor pro indoor pěstování? Měl by splňovat tyto parametry!
Ptáte se, jak pěstovat indoor? Základem úspěchu je správný výběr a umístění pěstebního stanu. Poradíme vám, jak najít místo pro váš nový grow box komplet.
Pěstební stany (grow boxy) jsou skvělým řešením pro začínající indoorové zahradníky a pro ty, kteří mají na pěstování jen omezený prostor. Profesionálové je využívají také při šlechtění, karanténě a různých experimentech s rostlinami. Hlavní výhodou grow boxů je, že poskytují uzavřené prostředí, kde se snadno udržují podmínky, které rostlinám nejlépe prospívají.
Jak správně vybrat a umístit pěstební box?
Pečlivě si rozmyslete, jaké druhy rostlin chcete pěstovat. Ujasníte si, který z pěstebních boxů je pro vás vhodný a kolik prostoru potřebujete na jeho umístění. Standardně mají grow boxy tvar kvádru, avšak k mání jsou i atypické stany vhodné pod střechu.
- Je-li vaším cílem pěstovat bylinky, microgreens nebo předpěstovat sazenice, pak vám bude stačit některý z malých pěstebních boxů s plochou do 1 m2.
- V pěstebních boxech středních rozměrů od 1,4 m2 pohodlně vypěstujete v závislosti na druhu 4 až 16 rostlin.
- Největší pěstební boxy se rozměry podobají venkovním skleníkům a nabízejí i více než 10 m2 pěstební plochy.
Rostliny v indoor podmínkách potřebují stabilní teplotu a vlhkost vzduchu. Ideální je místnost, kde nedochází k náhlým a častým změnám teploty. Samozřejmě budete potřebovat několik elektrických zásuvek na zapojení osvětlení, ventilace a dalšího vybavení. Výhodou je zdroj vody přímo v pěstební místnosti, ale pro menší projekty není nutností. Malá domácí pěstírna spotřebuje jen několik litrů vody denně.
Užitečným pomocníkem může být Homebox Equipment Board, deska pro bezpečné uložení elektrických přístrojů.
Máte k dispozici vytápěný sklep nebo komoru? Právě takové prostory se na indoor pěstování hodí nejlépe. Naopak příkladem nevhodného umístění je půda rodinného domu, kde panují velké teplotní rozdíly mezi létem a zimou a kam je složitý přístup. Na půdách také hrozí vyšší riziko vzniku požáru. Při instalaci pěstírny vždy myslete v první řadě na bezpečnost!
Elektrická energie pro indoor pěstování a grow box
Pro připojení kompletního stanu pro pěstování potřebujete minimálně tři elektrické zásuvky. Po jedné na LED pěstební svítidlo, ventilátor pro odtah vzduchu a cirkulační ventilátor. V případě, že se rozhodnete pro automatickou závlahu nebo hydroponický pěstební systém, budete potřebovat zásuvek více. Pokud potřebujete rozdělit zásuvku pomocí rozbočovače zásuvek, používejte jen ty s přepěťovou ochranou.
Rozvody elektřiny v každé domácnosti jsou opatřeny jističi, které přeruší okruh v případě přetížení. K tomu dojde, pokud odběr elektřiny připojeních zařízení překročí určitou mez. Jističe najdete v pojistkové skříni a jsou označeny čísly, která určují maximální zatížení jističe v ampérech. Čím vyšší číslo, tím vyšší kapacitu má daný okruh (viz tabulka).
Kapacita okruhu v pěstební místnosti je limitem maximálního příkonu pěstebního osvětlení, vzduchotechniky a dalšího vybavení v pěstírně. Celkový příkon všech zařízení by v ideálním případě neměl překročit 80 % maximální kapacity jističe.
Uveďme praktický příklad:
Pokud bude v pěstebním boxu v provozu
- LED svítidlo Lumatek Zeus 600W o příkonu 615 W,
- odtahový ventilátor s EC motorem GENT ECco TT150 s maximálním příkonem 51 W,
- cirkulační ventilátor RAM ECO Clip Fan 15 W o příkonu 15 W,
je celkový potřebný příkon elektrické energie 681 W. Na takový příkon pohodlně postačí jednofázový jistič do 10 A s maximálním příkonem 2,3 kW.