Když teploty stoupají, trpí horkem nejen lidé, ale i rostliny. Příliš vysoké teploty rostliny stresují a mohou je i nevratně poškodit, především pokud trvají dlouhou dobu. Co můžete udělat, abyste teploty v pěstírně udrželi pod kontrolou?

Správná teplota v pěstební místnosti ovlivňuje fotosyntézu a další metabolické funkce rostlin. Pro většinu indoor pěstovaných plodin je vhodné rozmezí teplot vzduchu mezi 20 a 30 °C. Teploty mimo tento rozsah trvající delší dobu jsou pro rostliny zpravidla škodlivé. 

Pokud teplota na digitálním teploměru ve vaší pěstírně začne stoupat, jednejte co nejrychleji. Tepelný stres má kumulativní účinek a čím déle jsou rostliny vystaveny horku, tím trvaleji budou poškozeny.

Čtěte také: Sucho, horko a jiné abiotické stresové faktory rostlin

5+1 tipů, jak udržet nízké teploty v pěstírně

Přejděte na LED světla

Pokud ještě stále používáte starší typ osvětlení, jako jsou MH nebo HPS výbojky, popřemýšlejte o jejich výměně za LED pěstební osvětlení. LED světla v porovnání s ostatními spotřebovávají méně energie a vytvářejí méně tepla. Používáním LED svítidel nejen snížíte teplotu ve své pěstírně nebo grow boxu o několik stupňů, ale také díky jejich účinnosti ušetříte peníze za spotřebovanou elektřinu.

LED pěstební světla obvykle můžete stmívat, což vám dává větší míru kontroly nad teplotou v místnosti. Pokud vystoupají teploty příliš vysoko, snižte výkon světel. Rostliny sice budou nějakou dobu dostávat méně energie, ale je to lepší varianta než úplné zastavení provozu pěstírny.

Pokud vaše pěstební osvětlení neumožňuje stmívání a nemůžete přejít na jiný typ, zavěste světla do větší výšky. Zvednutím svítidel o pouhých dvacet až třicet centimetrů sice snížíte jejich účinnost, ale zároveň až o několik stupňů poklesne teplota na povrchu listů rostlin

Praktická rada na závěr: Časovač vždy nastavujte tak, aby se světla rozsvěcela v noci, kdy je chladněji. Už tento krok vám usnadní boj s vysokými teplotami.

Čtěte také: Grow LED světlo: Na kolik vyjde, když rostlinám přisvítíte?

Vylepšete ventilaci

Příklad regulace ventilace v pěstební místnostiOdsávání vzduchu z pěstebního prostoru odtahovým ventilátorem má přirozeně za následek přísun chladnějšího vzduchu zvenčí. Při budování pěstební místnosti zvolte vždy EC ventilátor s o něco větší kapacitou než je nutné a s regulací otáček. Umožní rychlejší výměnu vzduchu v případě potřeby. Pokud odsávací ventilátor propojíte s termostaticky řízeným regulátorem otáček, snadněji udržíte v pěstebním prostoru konstantní teplotu vzduchu.

Ventilátory pracují nejefektivněji, když může jimi hnaný vzduch volně proudit. Snažte se, aby odsávací potrubí byla co nejpřímější a bez zbytečných záhybů. Ty totiž způsobují, že vzduch naráží do stěn, což zvyšuje hluk a snižuje průtok vzduchu.

Nic nevyřeší teplo v pěstební místnosti lépe než klimatizace. Klimatizační jednotky pokryjí velkou plochu v řádu desítek čtverečních metrů. Nemusí tak stát přímo v pěstebním boxu, stačí, když jsou v místnosti. 

Čtěte také: Regulace elektroniky pro indoor pěstování

Zvyšte cirkulaci vzduchu uvnitř místnosti

Cirkulační ventilátory zaručují, aby se vzduch v pěstební místnosti pohyboval kolem rostlin i mezi nimi. V opačném případě vznikají v pěstírně zóny s vysokými teplotami. Neustálá cirkulace vzduchu udržuje v pěstebním prostoru správné mikroklima a pomáhá předcházet napadení rostlin plísněmi a škůdci.

Oscilační větráky rovnoměrně rozpohybují vzduch pěstebním prostoru a jsou jedním z cenově nejdostupnějších způsobů regulace teploty. U menších pěstebních stanů si obvykle vystačíte s jedním malým větráčkem, ale u větších stanů a pěstebních místností bude potřeba hned několik větších cirkulačních ventilátorů.

Používejte cirkulační ventilátory tak, aby odváděly teplý vzduch z lamp a spotřebičů směrem od rostlin. Pokud je to vhodné, nasměrujte proud vzduchu směrem ke spotřebičům, které se zahřívají, jako jsou světla nebo předřadníky. Nejlépe však uděláte, když zahřívající se techniku umístíte zcela mimo pěstební prostor.

Čtěte také: Vliv vlhkosti, teploty a VPD na pěstování rostlin

Používejte vhodná aditiva

Dobře živené rostliny jsou odolnější vůči stresu vyvolanému vysokými teplotami. Profesionální pěstitelé navíc často přidávají do živného roztoku speciální aditiva s obsahem křemíku, která zvyšují odolnost rostlin vůči horku.

Křemík je obecně skvělou přísadou do živného roztoku, ale v letních měsících je zvlášť nenahraditelný. Křemík posiluje buněčné stěny, což zlepšuje strukturu celé rostliny. Stonky i větve budou silnější, rostliny celkově robustnější. Křemík pomáhá rostlinám vyrovnat se se stresem, zvyšuje jejich odolnost proti suchu a oddaluje vadnutí, když se jim nedostává vláhy.

Hydroponie a chlazení živného roztoku

Jak se mění množství rozpuštěného kyslíku ve vodě v závislosti na teplotěStabilní a správná teplota živného roztoku je při hydroponickém pěstování přinejmenším stejně důležitá jako teplota vzduchu. Udržujte teplotu živného roztoku v rozmezí 18–21 °C. Maximalizujete tím hladinu kyslíku a předejdete množení patogenních bakterií nebo plísní. Teplota vody v recirkulačních systémech by nikdy neměla klesnout pod 15 °C a překročit 26 °C.

Chlazení do nádrže je nejspolehlivějším způsobem, jak udržet optimální teplotu živného roztoku. Pracuje na stejném principu jako průtoková chladnička na nápoje a chladí čerpanou vodu na předem nastavenou teplotu.

Hydroponičtí pěstitelé často naráží na fakt, že při vyšších teplotách rychleji kolísá pH a EC živného roztoku. Při vyšších teplotách totiž rostliny transpirují (vypařují) více vody. Proto pravidelně kontrolujte EC živného roztoku v nádrži a v případě potřeby přilévejte do systému vodu.

Čtěte také: Stabilní teplota živného roztoku, základ úspěšné hydroponie

Zvýšení koncentrace CO₂ v pěstebním prostoru

Čím vyšší je teplota, tím vyšší je míra absorpce CO2.Oxid uhličitý (CO₂) se běžně vyskytuje ve vzduchu v koncentraci přibližně 400 PPM (částic na milion) a rostliny jej potřebují při fotosyntéze. Zvýšení obsahu CO₂ ve vzduchu vede u rostlin ke zrychlení růstu a zvýšení jejich odolnosti vůči vysokým teplotám. Pěstitelé zaznamenali, že navýšením obsahu CO₂ na 1000 PPM (tedy zhruba  2,5krát) se zvyšuje výnos pěstovaných rostlin až o 20 %.

Zvýšení koncentrace CO₂ v pěstírně můžete docílit několika způsoby. Organické generátory oxidu uhličitého nevyžadují složitou instalaci, čidla ani připojení do elektrické sítě. Jejich používání je bezpečné a jsou vhodné především do pěstebních stanů. Programovatelná zařízení na dávkování CO₂, která vstřikují oxid uhličitý do pěstebního prostoru přímo, jsou vhodná do velkých pěstíren a vyžadují profesionální instalaci i zacházení.

Čtěte také: Správná regulace teploty a CO₂ je podmínkou pro špičkové pěstování

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení