Na pěstování brambor v pytli v městských podmínkách si může troufnout skoro každý. Potřebujete jen velkou nádobu, substrát, sadbovací brambory, trošku hnojiv, vodu, světlo a teplo. Nemusíte mít vlastní zahrádku se záhony, indoor pěstování brambor doma je opravdu snazší než si myslíte.

Lilek brambor je víceletá hlíznatá rostlina, která se komerčně pěstuje jako jednoletá plodina. Jedlé jsou pouze hlízy, ostatní části rostliny, včetně klíčků a natě, jsou nejedlé nebo dokonce jedovaté. Podzemní hlízy jsou bohatým zdrojem škrobu nebo vitamínu C, který v sobě uchovávají i dlouhou dobu po sklizni. Proto byly brambory v minulosti potravou námořníků a chránily je před kurdějemi.

Zkusíte si vlastní zemáky, erteple, bandory nebo grumbíry, jak se bramborám také říká, vypěstovat sami?

Co potřebujete na indoor pěstování brambor "v pytli"

Nemusíte mít zahrádku, ale bez slunného místa se neobejdete. Brambory potřebují hlavně světlo a teplo. Ve městě je určitě velkou výhodou balkón a terasa na jižní straně nebo alespoň částečně prosluněný vnitroblok.

Pěstování brambor v malé nádobě se vám určitě nevyplatí, proto je lepší zvolit pěstební nádoby s objemem alespoň 56 litrů. Využít můžete hlubší truhlíky, zpevněné igelitové pytle, obaly od substrátů, jutové pytle, IKEA tašky, staré sudy či barely, nebo jak vidíte ve videu, dokonce i nepoužívané gumové pneumatiky.

Nádoby z nepropustných materiálů je třeba na několika místech proděravět, aby měla kudy odtéct přebytečná voda. I kvůli tomu je nejvhodnější zvolit velké textilní květináče Rootpouch nebo Gronest. Jsou 100% netoxické, vznikly právě kvůli pěstování rostlin nebo plodin a zajistí kvalitní odvodnění. Nemusíte se zabývat podružnostmi, je jisté, že bramborám poskytnou dokonale bezpečné a produktivní prostředí. Jsou ekologičtější než jakýkoliv plast.

Textilní květináče jsou lepší než pěstování v pytli nevalné kvality. Navíc snadno přenáší a nehrozí u nich protržení.

Kdy a jak se brambory sází, zalévají a hnojí?

Různé odrůdy, odlišně dlouhé cykly

Velmi rané nebo rané brambory mají kratší pěstební cyklus cca 3 měsíce. Pozdní odrůdy je třeba pěstovat asi o měsíc déle. Indoor pěstování brambor doma má výhodu v tom, že nemusíte sázet tak brzo, jako při pěstování venku. Nezapomeňte, že brambory se tvoří z mateřské hlízy směrem nahoru. Z jedné hlízy se dá vypěstovat až několik kilogramů brambor.

Sadbové brambory

Postup, jak na indoor pěstování brambor domaKvalitní sadbové brambory jsou určitě vhodnější a seženete je v zahradnických centrech. Běžně prodávané konzumní brambory z obchodu můžete využít také, jen počkejte, až se na nich vytvoří klíčky. Na cca 50 litrový pytel použijte 3-5 hlíz a udělejte to tak, jak vidíte na obrázku.

  1. Na dno pěstební nádoby vysypte substrát asi do výšky 15 - 20 cm
  2. Položte na něj sadbovací brambory a zasypte je asi 10 cm substrátu
  3. Pravidelně zalévejte a postupně dosypávejte další vrstvy substrátu
  4. Substrát postupně přisypávejte, ale ne až po okraj

Sežeňte si kvalitní substrát

V případě, že nedisponujete kvalitní zeminou, je lepší si substrát koupit. Máte záruku, že neobsahuje žádné škodlivé látky, je vzdušný a dobře drží vlhkost. Půda získaná v parku nebo na poli může obsahovat nebezpečné organismy nebo toxické látky.

Pro indoor pěstování brambor proto můžeme doporučit například rašelinové substráty Canna Terra Professional Plus nebo Guanokalong Complete Mix, které obsahují základní NPK živiny na první týdny. Ty se uvolňují postupně a bramborám nehrozí přehnojení. V dalších fázích můžete přidat hlavně hnojivo s draslíkem.

Organická hnojiva s vyšším obsahem draslíku jsou na indoor pěstování brambor nejlepší

Jako podklad pro zeminu se používá např. koňský hnůj, který se v současnosti prodává i v granulované formě. V první fázi potřebují brambory dusík, ale později hlavně draslík. Dusík totiž zbytečně prodlužuje růstovou fázi na úkor fáze dozrávání.

Když do doporučeného, na šest týdnů předhnojeného substrátu později občas přidáte organické hnojivo z netopýřího trusu Guanokalong Pelety (NPK 1:10:1), nebo Plagron Bat Guano (NPK 3:15:4), zajistíte bramborám dostatek draslíku po celý zbytek pěstebního cyklu.

Zalévejte občas, ale vydatně

Sklizené brambory tvoří téměř z 80 % voda. Přesto není třeba zalévat denně. Stačí zalévat několikrát do týdne, ale vydatně tak, aby se vláha dostala do celého substrátu a ke všem hlízám. U neprodyšných materiálů nezapomeňte udělat do nádoby otvory, aby mohla odtékat přebytečná voda. U textilních květináčů to není nutné!

Pěstování brambor v pytli na sluníčku

Sluneční světlo svědčí nadzemním částem brambor. Podzemní části by měly zůstat v teple, ale určitě jim neprospěje přímý sluneční svit na nádobu. Zeminový substrát se rychleji vysuší a extra vysoké teploty ohrozí kvalitu i množství brambor při sklizni. Snažte se proto pěstební nádobu s hlízami před intenzivním sluníčkem skrýt.

Pozor na amerického brouka, mšice nebo bramborovou plíseň

Mandelinka bramborová je zákeřný škůdce, který může znehodnotit vaše pěstební úsilí. Pravidelně svůj bramborový ráj kontrolujte a každého nezvaného návštěvníka ihned eliminujte. Pokud brambory rostou v extrémně vlhkém prostředí, může je napadnout hniloba nebo plíseň, která se dá léčit pouze pomocí chemických přípravků. Kolem nadzemní bramborové natě můžete umístit lepové desky a tak neustále monitorovat potenciální výskyt hmyzích škůdců.

Otrhané bramborové natě můžete využít ve vermikompostérech.

Pěstování batátů indoor

A s batáty, často nepřesně označovanými jako sladké brambory, je to hodně podobné, ačkoliv pár rozdílů zde najdeme. Narozdíl od brambor patří Povijnice jedlá mezi popínavé rostliny a jejich stonek může narůst až do délky 5 metrů. Batáty vyžadují také více tepla. Počítejte s tím, než se pustíte do pěstování.

Batáty obsahují vlákninu, železo, důležité vitamíny (A, B, C, E) a za jejich sladkou chuť může fruktóza, glukóza a sacharóza. Podobně jako brambory je využijete u studené i teplé kuchyně. Ve videu si prohlédněte, jak sladké brambory sázet, pěstovat, zalévat, sklízet nebo skladovat. Ve videu si můžete prohlédnout jak batáty pěstují v Česku a ve světě.

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení