IPM neboli integrovaná ochrana proti škůdcům
Mnoho začínajících pěstitelů nepředpokládá, že by jejich rostliny napadli škůdci nebo choroby a nedodržují preventivní opatření. Proti patogenům zasahují pozdě a často jim nezbývá nic jiného než se uchýlit k drastickým metodám. Dodržování několika jednoduchých zásad IPM vám pomůže předejít většině obvyklých potíží, se kterými se pěstitelé v indoorových podmínkách potýkají.
Integrated Pest Managment (IPM) je efektivní a ekologická metoda ochrany rostlin, která spočívá v kombinaci několika osvědčených postupů. IPM programy jsou založeny na ucelených poznatcích o životních cyklech škůdců a jejich interakci s prostředím. Jde o holistickou metodu, která k řešení a prevenci škod způsobených škůdci využívá co možná nejhospodárnější prostředky a snaží o minimalizaci ohrožení zdraví osob, majetku i životního prostředí.
5 základních pravidel IPM
Prahové hodnoty zamoření
Určení prahových hodnot zamoření vám pomůže identifikovat hrozby a naplánovat postup boje proti škůdcům a chorobám. Nejprve si ujasněte, které organismy jsou pro vaše rostliny nebezpečné a jaký stupeň zamoření již začíná ohrožovat úrodu. Škůdci a choroby stresují rostliny, omezují je v růstu a mohou významně snížit výnosy. To však neznamená, že je potřeba sáhnout po nejtěžších zbraních hned, jak objevíte prvního brouka nebo poškozený list.
Správná identifikace škůdců na rostlinách
Správná identifikace škůdců je velmi důležitá. Předejděte zbytečnému nebo nesprávnému používání pesticidů. Přítomnost konkrétních druhů hmyzích škůdců je nejjednodušší monitorovat lepovými deskami. Plastové destičky potřené netoxickým lepidlem seženete v různých barvách a každá z nich přitahuje jiné druhy hmyzu. Užitečné jsou především žluté lepové desky, které přivábí široké spektrum druhů, například mšice, molice, smutnice, vrtalky, dřepčíky a některé další. Modrá barva je zase mimořádně atraktivní pro třásněnky.
Pravidelná dezinfekce pěstebních prostor
Pravidelná dezinfekce je spolehlivou a účinnou metodou prevence. Před začátkem každého pěstebního cyklu omyjte stěny a všechna zákoutí pěstírny účinným dezinfekčním prostředkem (například chlornan sodný). Nezapomeňte ani na vybavení, včetně lopatek ventilátorů, na kterých se často usazuje obrovské množství nečistot.
Skvělým pomocníkem při čištění pěstebních prostor jsou germicidní UV-C výbojky. Jejich záření je smrtící pro veškeré mikroorganismy. Pro dokonalou dezinfekci místnosti stačí, když je necháte rozsvícené jen několik desítek minut. Při práci s germicidními světly buďte obezřetní, protože jejich záření může vážně poškodit zdraví. Vždy dodržujte bezpečnostní pokyny výrobce a používejte ochranné pomůcky.
Hygiena pěstebních prostor je důležitá i v průběhu celého cyklu. Dezinfekci pěstírny provádějte v pravidelných intervalech alespoň jednou týdně. Po každé práci s rostlinami, jako je přesazování nebo zastřihávání, vždy ihned ukliďte veškerý organický materiál. Suché listy v rozích pěstírny a špinavá podlaha jsou častým zdrojem plísní. Do pěstebních prostor vždy vcházejte v čistém oblečení, abyste předešli kontaminaci zvenčí. Ve velkých komerčních pěstírnách je pravidlem, že zahradníci nosí jednorázové bezpečností overaly.
Mikroklima v pěstírně
Mikroklima v pěstírně může urychlit nebo zpomalit šíření škůdců a patogenů. Teplota, vlhkost a proudění vzduchu ovlivňují pářící cykly škůdců i sporulaci mikrobů. Kupříkladu nižší teploty mají vliv na svilušky, které zpomalí svůj metabolismus a nenapáchají takové škody. Dostatečný pohyb vzduchu ve spodních patrech porostu zase brání živočichům usadit se na listech rostlin. To samé platí i pro spory parazitických hub způsobujících padlí či hnilobu květů.
V souvislosti s plísněmi je důležité si zapamatovat, že hlavním důvodem jejich rozšíření je nedůsledné udržování klimatu při vypnutých světlech. Po zhasnutí světel rostliny transpirují ještě zhruba hodinu. Teplota vzduchu, která přímo ovlivňuje jeho relativní vlhkost, po vypnutí světel klesne a na listech rostlin a chladných površích se vysráží přebytečná vzdušná vlhkost. Takové prostředí je pro plísně ideální, a proto je důležité, aby teplota v pěstební místnosti neklesala příliš rychle.
Prevence
Preventivní ošetření rostlin ekologickými ochrannými prostředky dodá rostlinám další linii obrany a zastaví případnou epidemii ještě v zárodku. Velmi oblíbené jsou postřiky na bázi esenciálních olejů, které odpuzují hmyz a na listech rostlin zanechávají ochranou vrstvu proti plísním. Vyvarujte se však jejich používání po začátku období kvetení.
Alternativou k přípravkům na bázi oleje jsou profesionální ochranné postřiky, jako je Canna Cure, Biobizz Leaf Coat, Terra Aquatica Protect Organic nebo Purolyt. Každý má jiný mechanismus účinku a lze je s jistou dávkou opatrnosti používat i na začátku kvetení.