Začíná to už výběrem odolné genetiky a nákupem kvalitních semínek nebo zdravých sazenic. Za škůdce můžete považovat každý organismus a živočicha, jehož cílem je ztížit vám pěstování nebo dokonce zničit vaši úrodu.

Zákeřný hmyz, obrovský slimák, hladová myš, tajemná krtonožka, rozdivočelý mazlíček nebo závistivý soused. To jsou všechno potenciální škůdci, se kterými byste měli především při outdoor pěstování počítat. Živé organismy způsobují rostlinám tzv. biotické stresy. Stresovým faktorům neživého původu se věnujeme v článku Horko, sucho a další abiotické stresové faktory rostlin.

Když nepočítáme nemoci a choroby, nejnebezpečnější záškodníci rostlin pochází z říše „žravého“ hmyzu a více či méně příbuzné havěti. V českých podmínkách se nejčastěji setkáte se sviluškami, mšicemi, molicemi, třásněnkami nebo smutnicemi. A to při pěstování doma i venku.

5 nejčastějších škůdců u rostlin pěstovaných indoor

Zkušení pěstitelé to znají. I při maximální opatrnosti se jeden z těchto škůdců může v grow boxu objevit prakticky kdykoli. A už vůbec se jim nevyhnete při pěstování venku nebo ve skleníku. V následující tabulce najdete vše podstatné, co potřebujete o pěti nejčastějších škůdcích vědět.

Tabulku si můžete v pdf formátu stáhnout zde nebo na konci článku.

Škůdci na rostlinách - jak chránit úrodu a rostliny

Další škůdci ohrožující outdoor pěstování

Venku pod otevřeným nebem je pravděpodobnost setkání se škůdci mnohem vyšší. Jistou ochranu poskytují skleníky, fóliovníky, ale ani v nich nejsou rostliny 100% v bezpečí. Škůdce rostlin si můžeme rozdělit třeba podle místa jejich působení a cílů.

Spousta této nepříjemné havěti je poměrně univerzální a škodí pod i nad zemí, na kořenech, listech, stoncích, květech. Výsledkem je vždy oslabená a málo produktivní rostlina.

Podzemní škůdci ničí kořenový bal

Eliminace podzemních škodičů v půdě na zahrádce je náročná a často neúspěšná. Pokud chcete rostlinám dopřát bezpečnější domov, vyplatí se využít výhod textilních květináčů a kvalitní zeminy. Kořenové prostředí tak bude lépe chráněno než při pěstování na záhoně. To se týká nejen bylinek, ale i okrasných květin nebo třeba kořenové zeleniny.

Mezi nejčastější škůdce vyskytující se v půdě patří:

  • žravé larvy brouka kovaříka, květilky zelné, smutnice
  • podzemní housenky (např. osenice polní, ypsilonová, vykřičníková)
  • dospělé stonožky, krtonožky, kořenohub zhoubný, enchitreje, komárek houbový aj.
  • krtci, myši a jiní hlodavci, kteří jsou schopni škodit pod i nad zemí

Podzemní škůdci většinou požírají nové kořínky a poškozují kořenový systém. Tím snižují jeho výkonnost, příjem vody nebo živin a ohrožují zdraví a přirozený vývoj rostliny. Škody vzniklé jejich působením podporují výskyt plísní. Kořeny, cibulky a podzemní hlízy (např. u brambor) také trpí nejrůznějšími chorobami nebo hnilobou.

Nadzemní škůdci likvidují stonky, listy i květy

Plzák ArionStejně jako při indoor, tak i při outdoor pěstování si dejte pozor na svilušky, mšice, molice nebo třásněnky. Kromě toho počítejte s dalšími záškodníky. Poškození zelených částí zhoršuje fotosyntézu, transport živin i metabolismus rostliny a další procesy. V ohrožení je zdraví i život rostliny.

Vlhké počasí je spouštěcím faktorem slizkého tažení plzáků (na obrázku), slimáků nebo šneků, které může být pro každou venkovní zahrádku fatální pohromou. Před jejich kusadly není uchráněna žádná nadzemní část nižších rostlin, keřů s plody nebo libovolné zeleniny.

Při boji s plži můžete využít chemické přípravky, méně či více osvědčené tipy z internetových magazínů (solení půdy, pivní pasti, chov indických kachen apod.) anebo jim prostě maximálně znesnadnit přístup, třeba květináčem na vyvýšeném místě. Nevyhýbejte se ani pravidelnému sběru.

Pokud využíváte nádrže na vodu, měli byste je ohlídat před řasami, které ucpávají hadičky a také ubírají z roztoku kyslík a důležité živiny. Rostlina pak může trpět jejich nedostatkem. Na proplachování systémů se hodí čistící a proplachovací doplňky.

Poškození rostlin mohou způsobit i domácí mazlíčci nebo velká zvířata se zálibou v okusování čerstvých výhonků. Pokud má k vaší zelenině a bylinkám přístup jakákoliv zvířena, počítejte se ztrátami. Pomoci můžou mechanické zábrany, ochranné sítě apod. Asi nejméně řešitelným škodičem může být nepříjemný a závistivý soused, kterého tak snadno jako oranžového plzáka, neodstraníte.

Jak nejlépe chránit rostliny a úrodu?

Kromě pečlivé a dlouhodobé prevence, která ochrání nebo posílí rostlinu proti útokům širokého spektra záškodníků, můžete při řešení akutních problémů použít přípravky na přírodní nebo chemické bázi.

Základní pravidla prevence před škůdci

  • vyberte pěstební prostor tak, aby byl co nejméně dosažitelný pro podzemní i nadzemní škůdce
  • využijte výhod pěstebních boxů nebo skleníků
  • pěstujte v čistých substrátech bez patogenů a škodlivých látek
  • vybírejte semena se silnou genetikou a vždy se přesvědčte o 100% zdraví a kvalitě sazenice
  • lepové desky nebo šipky pomohou s monitorováním hmyzu kolem rostlin
  • dodržujte zásady hygieny pěstebního prostoru a nechte rostlinky růst v čistém prostředí
  • posilujte jejich přirozenou obranyschopnost pomocí speciálních preventivních doplňků
  • postřiky na listy aplikujte důkladně po celých listech a z obou stran
  • nádrže na vodu/zálivku chraňte před přímým slunečním světlem a používejte víko
  • významné plodiny chraňte před zraky závistivých lidí i útoky zvířat plotem nebo jinou zábranou
  • po zjištění nákazy u jedné rostliny ji odstraňte mimo dosah zdravých jedinců
  • pravidelně kontrolujte rostliny a jejich okolí - například výskyt mravenců může být počátkem invaze mšic

V našem Youtube playlistu o škůdcích si můžete prohlédnout například jak mravenci chovají mšice nebo jak pracují přirození predátoři.

Přírodní ochrana rostlin

Bio ochrana rostlin bude spíš méně účinná než chemická. Nemá ale žádné negativní účinky a neohrožuje kvalitu úrody ani vaše zdraví nebo přírodu. Nejvíc ekologickou cestou k eliminaci škůdců jsou přirození predátoři. Jejich nevýhodou je, že pro ně musíte mít neustále potravu (tedy škůdce), jinak uhynou nebo vaše rostliny opustí. Používání vyžaduje jisté zkušenosti a dodržování pravidel. Při outdoor pěstování jsou většinou méně efektivní a navíc hrozí, že budou migrovat jinam.

Mezi nejznámější patří

  • larvy bejlomorky (Aphidoletes aphidimyza) nebo pestřenek během svého vývoje zahubí až 100 mšic
  • nepřítelem červců a mšic je dravé slunéčko (Cryptolaemus montrouzieri), které zvládne zlikvidovat několik desítek škůdců denně
  • univerzálním likvidátorem je i slunéčko sedmitečné (Coccinella septempunctata)
  • ploštice klopuška skleníková (Macrolophus caliginosus) a brouk hladěnka (Orius laevigatus) eliminují hlavně třásněnky, molice a roztoče
  • draví roztoči Amblyseius cucumeris a Phytoseiulus persimilis požírají svilušky a larvy třásněnek
  • na likvidaci molic lze použít také parazitické hlístice (Steinernema feltiae)

Na videu si můžete prohlédnout jak se parazitická vosička (Encarsia formosa) vypořádá s molicemi nebo jak brouk Orius likviduje nedospělé třásněnky.

Spousta ochranných přípravků na rostliny z naší nabídky souvisí s prevencí. Věřte, že řešení probíhající invaze je mnohem náročnější. Nadzemní škůdci ohrožují hlavně listy, jejichž zdraví a celkovou odolnost lze vylepšit pomocí listových hnojiv nebo speciálních postřiků.

Pro řešení akutních problémů se žravým hmyzem doporučujeme nechemický koncentrát pro postřik Agro Natura Rock Effect. Systémový insekticid na přírodní bázi likviduje všechna vývojová stádia mšic, molic, třásněnek, svilušek, puklic nebo červců. Navíc působí jako fungicid proti padlí a plísni.

Další možností jsou preventivní bylinné směsi v podobě výluhů (proti plísním nebo proti sviluškám) od Agro Bio Opava.

Přípravek, který kombinuje chemické (pyrethrin) i přírodní (extrakt z kopretiny) látky je postřik Spruzit Pest Free, který lze použít proti mšicím, třásněnkám nebo housenkám.

Chemická ochrana

Při pěstování a boji se škůdci přemýšlejte ekonomicky i ekologicky. Ochránit své rostliny a při tom zlikvidovat polovinu přirozených obyvatel zahrádky a znehodnotit úrodu určitě není nic, co byste měli dopustit.

Silné chemické koncentráty na hubení hmyzu a dalších škůdců by měly být vždy až ta úplně poslední možnost. Přípravky obsahují zpravidla těžké kovy a jiné, zdravotně závadné, látky a jejich použití je nebezpečné a dost kontroverzní. Při aplikaci chemické ochrany rostlin doporučujeme vždy důsledně dodržovat instrukce k použití, hlavně ochrannou lhůtu. Nesprávné používání a konzumace kontaminovaných plodů může způsobit  závažné zdravotní problémy. Nemluvě o nebezpečí pro prospěšné organismy a další živočichy v okolí rostlin. Buďte proto maximálně opatrní.

Udělej si sám - DIY přípravky na ochranu před škůdci.

Pokud nemáte zájem o žádné komerční přípravky a dáváte přednost DIY řešení, máme pro vás několik tipů, které by se vám mohly hodit. Starý přítel google poradí určitě víc.

  • na svilušky by mohl platit postřik z mletého hřebíčku a skořice
  • na molice se používá postřik z drceného česneku a chilli papriček
  • na mšice může zabrat např. postřik ze skořicového oleje nebo chilli papriček, mýdlová voda nebo roztok z cigaretových "vajglů"
  • smutnicím v substrátu uškodí roztok skořicového oleje s vodou
  • na třásněnky můžete zkusit postřik z drceného česneku a chilli papriček nebo draselné mýdlo

Nezapomeňte, prevence je vždy nejlepší řešení!

Zdroje:

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení