Při pěstování v hydroponii, kokosovém substrátu nebo při použití závlahových systémů je příprava živného roztoku na denním pořádku. Přesto mnoho pěstitelů opakuje základní chyby, které je mohou stát čas i peníze nebo poškodit zdraví rostlin. Naučte se, jak správně připravit hydroponický živinový roztok.

Je důležité, aby živný roztok obsahoval vše, co vaše rostliny potřebují k životu. To znamená základní živiny, jako je dusík, fosfor, draslík, vápník, hořčík, síra a stopové prvky jako železo, zinek, měď a mangan. Ty musí být ve vodě přítomny ve formě a v koncentracích, které mohou rostliny vstřebat kořeny. Na rozdíl od půdy, která se může značně lišit obsahem a složením živin, lze hydroponické živné roztoky přizpůsobit tak, aby splňovaly specifické požadavky různých druhů rostlin a růstových fází.

Krok 1. - Zkontrolujte vodu

Kvalitní zdroj vody je při přípravě stejně důležitý, jako je správný výběr hnojiv. Voda musí mít správnou teplotu, pH, EC a obsahovat minimum chlóru.

Zbavte vodu chlóru:

Pokud používáte vodu z vodovodního řadu, nechte ji před použitím odstát 12-24 hodin, abyste se zbavili přebytečného chlóru, který rostlinám nesvědčí. Chcete-li tento proces urychlit, můžete vodu během této doby provzdušňovat například vzduchovacím kamenem. Jestliže používáte vodu dešťovou nebo filtrovanou (reverzní osmózou nebo filtrem s aktivním uhlím) můžete tento krok přeskočit.

Změřte tvrdost vody:

Tvrdost vody, tedy obsah rozpuštěných minerálů ve vodě (nejčastěji vápníku a hořčíku), má zásadní vliv na přípravu živného roztoku. Zatímco měkká voda obsahuje minimum minerálů a je pro přípravu živného roztoku nejvhodnější, tvrdá voda obsahuje vysoké množství solí a je ji potřeba nejprve přefiltrovat nebo smíchat vodou z čistého zdroje. Tvrdost vody zjistíte změřením jejího EC (elektrické vodivosti).

Čtěte také: Reverzní osmóza: Kdy a jak optimalizovat závlahu rostlin pomocí filtrace

Doporučení pro úpravu vody podle naměřeného EC

EC (mS/cm)

Tvrdost vody

Co dělat

<0,5

Měkká voda s malým množstvím rozpuštěných iontů, která je vhodná pro přípravu živného roztoku bez dalších úprav.

Není potřeba žádný zásah. V některých případech je nutné přidat CalMag.

0,5-1,0

Středně tvrdá voda jejíž používání může ovlivnit vývoj rostlin a zanášet závlahové systémy.

Doporučujeme filtraci vody (reverzní osmózou, uhlíkovým filtrem) nebo ji smíchat s dešťovkou či RO vodou.

>1,0

Tvrdá voda s vysokou koncentrací solí, která je bez předchozí úpravy nevhodná pro přípravu živného roztoku.

Před použitím vodu přefiltrujte nebo jinak upravte.

NÁŠ TIP: Máte tvrdou vodu a nemáte možnost ji upravovat? Vyzkoušejte hnojiva Terra Aquatica Hard Water, která byla speciálně vyvinutá po použití s tvrdou vodou.

Krok 2. - Přidejte do vody základní hnojiva

Hnojiva pro přípravu živinového roztoku mohou být minerální, organická nebo organo-minerální. Při jejich odměřování používejte vždy čistou pipetu nebo odměrný válec, aby nedošlo k nechtěnému smísení produktů.

Dodržujte správné pořadí:

Nezáleží, jakou řadu hnojiv používáte, vždy přidávejte jednotlivé složky postupně a dodržujte pořadí předepsané výrobcem. Má to svůj význam, některé minerální soli se ve vysokých koncentracích srážejí a vzniklé sraženiny snižují účinnost živného roztoku a zanáší trysky závlahových systémů.

Držte se dávkovací tabulky:

Výrobci hnojiv dodávají ke svým produktům dávkovací tabulky s rozvrhem, kde je možné přesně vyčíst potřebné množství hnojiv a doporučené EC živného roztoku podle vývojové fázi rostliny. Tyto hodnoty jsou pouze orientační a mohou se měnit v závislosti na výživovém programu, pěstebním médiu nebo způsobu zavlažování. Bez ohledu na doporučení je nutné vždy sledovat vývoj a zdraví rostlin po celou dobu pěstebního cyklu a v případě potíží výživu rostlin upravit.

Změřte EC roztoku:

Nakonec pomocí digitálního EC metru zkontrolujte množství solí v živném roztoku a podle potřeby přidejte více vody nebo hnojiv.

Čtěte také: Údržba vybavení: Jak správně pečovat o EC a pH metry

Doporučené hodnoty N-P-K podle fáze pěstebního cyklu

Fáze pěstebního cyklu

Doporučený poměr N-P-K

Doporučené EC živného roztoku

Klíčení/klony

2-1-3

0,6-0,8

Sazenice

3-1-2

0,8-1,2

Vegetativní růst

3-1-2

1,2-1,6

Preflower

3-1-2

1,6-2,0

Začátek kvetení (první pupeny)

1-2-2

2,0-2,4

Kvetení

1-3-4

2,4-3,0

Dozrávání/flush

0-0-1

0,0-0,6

Krok 3. - Přidejte do živinového aditiva

Aditiva mohou mít mnoho podob a do živného roztoku se přidávají vždy až po základních hnojivech. Najdeme mezi nimi doplňky výživy, květové boostery, stimulátory kořenového systému i přípravky na ochranu rostlin.

Vybírejte s rozmyslem:

Při výběru a používání aditiv se řiďte pokyny výrobce, ale v první řadě zohledněte potřeby vašich rostlin. Groweři celé dekády úspěšně pěstují pouze za použití vody a základních hnojiv. Některé doplňky výživy prokazatelně zvyšují výnos a odolnost rostlin, jiné však mohou obsahovat pouze draslík, fosfor a další základní živiny za přemrštěné ceny. Neváhejte a vyzkoušejte jejich účinnost sami tak, že použijete vybraný doplněk jen na část rostlin v pěstírně a ostatní necháte neošetřené. Často se dozvíte užitečné informace.

Nekombinujte značky:

Pokud možno se vyhněte míchání hnojiv a doplňků různých značek. Může docházet k neočekávaným reakcím, fytotoxicitě, vzniku sraženin nebo kolísání pH.

Užitečná aditiva a doplňky výživy od prověřených výrobců

Aditivum/doplněk výživy

Druh

Jak používat

CANNA CalMag

Koncentrované hnojivo s obsahem vápníku a hořčíku.

Při používání RO, dešťové nebo měkké vody pro zvýšení obsahu vápníku a hořčíku v živném roztoku.

Atami B´Cuzz Silic Boost

Doplněk výživy s obsahem rychle vstřebatelného křemíku.

Křemík zvyšuje odolnost rostlin proti vysokým teplotám, škůdcům i patogenním houbám.

BioBizz Root Juice

Organický kořenový stimulátor vhodný i pro závlahové systémy.

Kořenové stimulátory pomáhají rostlinám v prvních týdnech života rychle vytvořit bohatý kořenový systém.

Plagron Green Sensation

Kombinace vysoce účinného květového stimulátoru a boosteru.

V průběhu kvetení pro podporu vývoje květů a pupenů.

Terra Aquatica FinalPart Finish Ripen

Stimulátor dozrávání a hnojivo pro závěrečné týdny života rostlin.

Jeden až dva týdny před sklizní a finálním průplachem jako samostatné hnojivo.

Krok 4. - Změřte a upravte pH živinového roztoku

Správné pH roztoku zaručí, že rostliny budou schopny živiny z vody vstřebávat. Optimální rozmezí pH se liší podle pěstebního substrátu.

Pěstební substrát

Rozmezí pH pro vstřebávání živin

Hydroponie

5,5-6,2

Kokosový substrát

5,8-6,2

Zemina

6,2-6,7

Změřte pH:

Po přidání všech složek a důkladném promíchání je na čase zkontrolovat pH připravené směsi hnojiv a vody. To můžete učinit pomocí lakmusového papírku, ale pro přesné a časté měření se neobejdete bez digitálního pH metru.

Upravte pH:

Je obvyklé, že po přidání hnojiv je nutné pH roztoku mírně snížit. K tomu slouží regulátory pro snížení pH zálivky.

Čtěte také: Pěstitelské základy: Měření a úprava pH při hydroponickém pěstování

Krok 5. - Zalijte rostliny

Zálivka je připravena k použití a nyní je na vás, jak ji rostlinám dodáte. Pamatujte však, že pokud hydroponický roztok nespotřebujete okamžitě, jeho pH může časem kolísat. Nezapomeňte na opakované měření a úpravu kyselosti. Připravený živný roztok spotřebujte do doby uveden výrobcem.

Čtěte také: Stabilní teplota živného roztoku, základ úspěšné hydroponie

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení