Cílem ekologického pěstování je minimalizovat jeho dopady na životní prostředí. Základem je nepoškozovat půdu nadbytečným používáním minerálních hnojiv a chemických pesticidů či herbicidů. Dosáhnete i bez nich skvělých pěstitelských výsledků? Rozhodně ano! Poradíme vám, jak pěstovat ekologicky a v bio kvalitě.

Proč organická hnojiva?

Ve volné přírodě se odpadlý list či stéblo trávy stávají potravou pro další generace rostlin. Jinak je tomu na poli, kde farmáři úrodu sklízejí. Odebírají tím z půdy živiny, které pak doplňují hnojením. V minulosti k tomu sloužila hlavně chlévská mrva, která je bohatá na fosfor, dusík i draslík.

Po vynálezu průmyslových hnojiv se zemědělství proměnilo. Pěstitelé začali využívat minerální hnojiva (někdy také NPK), která obsahují rostlinnou výživu ve formě rychle vstřebatelných solí. Tyto živiny rostliny vstřebávají okamžitě bez předchozího zpracování mikroby. Díky tomu jsou minerální hnojiva účinná a je možné s nimi pěstovat na místech extrémně neúrodných, nebo zcela bez půdy (hydroponie).

Vysoká efektivita minerálních hnojiv má však zásadní nevýhodu. Jejich nadměrné používání vytváří nehostinné prostředí pro půdní organismy, a narušuje přirozené půdní procesy. Proto ekologicky uvědomělí pěstitelé hledají cesty, jak o rostliny pečovat bez poškozování půdy a důležitých půdních organismů.

Patero ekologického zemědělce

1) Používejte úrodný substrát s vysokým podílem organické hmoty (tedy odumřelých organických látek rostlinného, ale i živočišného původu). Vhodnými substráty pro organické zemědělství jsou Biobizz All-Mix, Guanokalong Complete, Bio Canna Terra.

2) Jednou ročně (nejlépe na jaře) obohaťte půdu o prospěšné mikroorganismy. Vysoké množství půdních mikrobů obsahuje žížalí humus (Biobizz Worm Humus) nebo kompostový „čaj“ (např. Biotabs PK Booster Compost Tea).

3) Používejte jen certifikovaná organická hnojiva (jen u těch si můžete být jistí, že jejich výroba a používání splňují přísné normy a vaší půdě neškodí) a aditiva (např. řadu Biobizz). Využijte vlastní zdroje (domácí vermikompostér).

4) Nepoužívejte nadměrné množství minerálních solí. Řiďte se dávkováním doporučeným výrobcem.

5) Zapomeňte na používání chemických herbicidů a pesticidů. Tyto látky zdecimují prospěšné mikroorganismy v půdě. Zaměřte se na biologickou ochranu rostlin.

Biologická ochrana rostlin

Někdy na rostliny ve vaší zahrádce zaútočí škůdci, nemoci nebo plísně. Z pohodlnosti řada pěstitelů sáhne po nejnovějším chemickém postřiku, který vás sice zbaví nechtěného hmyzu či plísně, avšak za vysokou cenu. Pesticidy jsou ve svém působení nevybíravé a zabíjejí jak škůdce, tak i prospěšné mikroorganismy v půdě. Lepším řešením jsou k přírodě šetrnější biologické alternativy.

Řadě potíží ve vaší zahradě předejdete, když rostliny preventivně ošetříte biologickým prostředkem. Bio postřiky na bázi esenciálních olejů (např. Rock Effect) jsou skvělé proti hmyzím škůdcům, jako jsou molice, třásněnky, mšice, svilušky a další. Rozmístěte v okolí rostlin lepové desky, která vám pomohou odhalit nechtěné hmyzí návštěvníky včas.

Plísně, především padlí a hniloba květů či plodů, během krátké doby znehodnotí celou úrodu. Bio postřiky na plísně (Canna Cure, Biobizz Leaf Coat, Purolyt) při pravidelném ošetření jednou týdně mnohonásobně zvyšují odolnost rostlin proti plísním. Oblíbené jsou také speciální bylinkové výluhy se specifickou recepturou proti různým škůdcům a chorobám.

Prevence je nejdůležitější, dodržujte IPM

Mnoho začínajících pěstitelů nepředpokládá, že by jejich rostliny napadli škůdci nebo choroby a nedodržují preventivní opatření. Proti patogenům zasahují pozdě a často jim nezbývá nic jiného než se uchýlit k drastickým metodám. Dodržování několika jednoduchých zásad integrované ochrany rostlin IPM (Integrated Pest Managment) vám pomůže předejít většině obvyklých potíží, se kterými se pěstitelé v indoorových podmínkách potýkají.

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení