Moderní technologie nám umožňují přesně sledovat výživu rostlin podle hodnot EC a pH. Přesto není na škodu naučit se i pouhým pohledem poznat, že našim rostlinám něco schází. Změny barvy listů, jejich tvaru a struktury jsou často prvním varováním, že není něco v pořádku. Jak ale správně interpretovat tyto příznaky?

Naučíme vás krok za krokem, jak rozpoznávat živinové deficity podle vzhledu rostlin a jak na ně včas a správně reagovat.

Přestože nejspolehlivějším způsobem, jak zajistit rostlinám správnou výživu, je monitorování EC a pH živného roztoku nebo substrátu, zkušení pěstitelé často pouhým pohledem dokážou odhadnout, co jejich rostlinám schází. Dobře živené rostliny mají jasně nebo tmavě zelené listy a vypadají celkově zdravě. Naopak žloutnutí (chloróza) nebo hnědnutí (nekróza), případně pokroucené nebo nedovyvinuté listy jsou často první známkou problému. Různé živinové nedostatky se ale mohou projevovat podobnými symptomy. Jak tedy poznat, co přesně vašim rostlinám schází?

Jak stanovit diagnózu

Barva listů a celkový vzhled rostliny nejsou jedinými příznaky, které by pro vás měly být jediným vodítkem při určování živinových deficitů u rostlin. Nejprve pečlivě prostudujte listy a zaznamenejte, kde přesně se poškození nachází. V závislosti na živinovém prvku se žloutnutí či hnědnutí projeví buďto na celém povrchu listů, případně pouze na okrajích nebo mezi žilkami.

Neméně důležitou stopou je i místo výskytu prvních příznaků, především pak to, jestli poškození postihne staré nebo mladší listy. Z rozložení listů na jednotlivých větvích rostliny snadno určíte jejich přibližné stáří. Některé živinové nedostatky postihují nejprve nejmladší listy, které vyrůstají vždy na vrcholcích větví, jiné se zase nejprve projeví na starých listech ve spodních částech.

Rostliny nehospodaří se všemi živinami stejně. Živinové prvky jako je dusík, fosfor, draslík a hořčík dokáží v případě nedostatku transportovat ze starších listů do nově vznikajících výhonků, a tak se jejich deficit projeví nejprve právě na velkých listech ve spodních částech. Tyto živiny nazýváme mobilní a oproti rozlišujeme prvky imobilní (železo, mangan, měď, zinek, bór a vápník), jejichž nedostatek postihuje v první řadě mladé listy.

Přehled příznaků nedostatků živin u rostlin

V okamžiku, kdy na rostlinách zaznamenáte první viditelné příznaky deficitu živin, je důležité jednat rychle. Je totiž pravděpodobné, že samotný zdroj problému již nějakou dobu trvá. Důvodem může být nejen špatné hnojení, ale také nesprávné zalévání, nízká nebo vysoká teplota a vlhkost v pěstebním prostoru, příliš intenzivní nebo nedostatečné osvětlení a další faktory. Proto je tak důležité nespoléhat se pouze na vzhled rostlin, ale co možná nejčastěji měřit EC a pH živného roztoku nebo substrátu. To platí především pokud používáte minerální hnojiva, pěstujete hydroponicky nebo pod umělým osvětlením. Pokud se vám problém podaří včas napravit, stav rostlin by se měl zlepšit do tří až pěti dnů. Málo poškozené části rostlin se mohou zregenerovat do původního stavu, s výjimkou vápníku, kde je poškození trvalé.

Chcete se dozvědět více o tom, jak deficity řešit a co způsobuje potíže s výživou rostlin. Navštivte náš blog, kde se výživě rostlin věnujeme podrobně.

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení