Jak vybírat hnojiva na outdoor pěstování?
O tom, že rostliny potřebují k životu hlavně uhlík (ve formě CO2), vodík (ve formě H2O) a kyslík (O2 ze vzduchu) jste určitě slyšeli už na základní škole. Pro přežití jim to možná bude stačit, ale nic víc nečekejte. K tomu, aby mohly růst, kvést a plodit, vyžadují rostliny mj. primární a sekundární biogenní prvky a ve velmi malém množství stopové prvky.
Je pravda, že běžná venkovní půda může sloučeniny těchto prvků obsahovat. Ale málokdy to je v takovém množství a poměru, aby to pro bylinky bylo opravdu přínosné a ony tak mohly využít svůj potenciál na maximum. Správné množství dobře vstřebatelných živin je pro perfektní růst a vynikající sklizeň naprosto nezbytné. Získat je můžete jak pomocí přírodních přípravků “vlastní výroby” (hnůj, slepičince, kompost, výluhy z rostlin aj.), tak hlavně díky kvalitním a prověřeným hnojivům na outdoor od skutečných profesionálů.
Živiny a jejich význam pro rostliny
Biogenními prvky s primární rolí pro život rostlin jsou dusík (N), fosfor (P) a draslík (K), které ovlivňují růst i květ. Poměr NPK živin a další složení uvádí většina výrobců na etiketách. Mezi sekundární prvky řadíme vápník, síru a hořčík. Jako stopové prvky označujeme železo, zinek, měď, molybden, mangan, chlor a bor. Dostatečným zdrojem těchto a dalších významných látek jsou základní hnojiva.
V tabulce najdete všechny důležité informace o živinách i jejich nedostatcích. Tabulku si můžete také stáhnout v pdf formátu na konci článku.
Deficit živin může mít velice negativní dopad na úspěšnost vašeho pěstování. Velkou výhodou kvalitních komerčních hnojiv je, že obsahují dostatek všech důležitých živin v optimálním poměru. Při správném použití vhodné základní výživy trpí rostliny jejich nedostatkem výjimečně.
Obrázek ukazuje typické zbarvení listů javoru při nedostatku základních biogenních živin.
Co byste měli vědět o kapalných a pevných hnojivech?
Hnojiva na outdoor pěstování seženete v kapalném i pevném skupenství. V tabulce se dozvíte základní vlastnosti a hlavní rozdíly mezi pevnými a kapalnými hnojivy. Lišit se mohou rozpustností, účinkem, kompatibilitou s hydroponickými systémy nebo přesností dávkování a dalšími parametry. Pevná hnojiva mohou být v sypké, práškové formě nebo v podobě dehydrovaných tablet, pelet nebo granulí.
- Kapalná hnojiva jsou dostupná v podobě různě koncentrovaných roztoků, které se obvykle míchají s vodou.
- Pevná hnojiva rozpustná ve vodě mají s kapalnými mnoho společného.
- Naproti tomu pevná hnojiva nerozpustná ve vodě nabízí odlišný přístup k pěstování.
Než se rozhodnete, kterou formu hnojiv na outdoor pěstování zvolíte, zvažte všechna pro a proti. Pročtěte si informace o produktu a pokud si stále nejste jisti, nechte si doporučit ideální hnojivo od prodavače v obchodě.
Jak vybrat hnojiva na outdoor - minerální nebo organická?
Vybírat hnojiva můžete i podle původu živin. Rostlinná výživa může mít různé přívlastky, vlastnosti a původ: organická, přírodní, anorganická, ekologická, minerální, syntetická. Určitě jste tyto termíny už zaslechli. Vyznat se v nich není úplně jednoduché i kvůli tomu, že výrobci a prodejci často používají některé tyto termíny nesprávně. Velmi podrobně se tomu věnuje na svém blogu značka Canna, která toto téma rozebírá doslova molekulárně.
Z hlediska pěstování je primárně důležité, co od hnojiv na outdoor přesně očekáváte a také jak vám záleží na přírodě a ekologii. Při nákupu se setkáte s dělením na minerální, organická a organo-minerální, případně bio-minerální hnojiva.
Zjednodušeně řečeno, živiny v minerálních hnojivech pochází z těžby minerálů a jejich sloučeniny vznikají syntetickou (umělou) cestou. Vyrábí se tedy z neobnovitelných zdrojů. Tato hnojiva určitě nejsou organická ani vhodná pro ekologické zemědělství.
Naproti tomu certifikovaná organická hnojiva obsahují pouze látky přírodního původu splňující přísná kritéria a jsou určena pro maximálně ohleduplné ekologické pěstování.
Porovnání výhod a nevýhod organických a minerálních hnojiv (nejen na outdoor) jsme zpracovali do tabulky. Rozhodnout se a správně vybrat konkrétní hnojiva už ale musíte sami.
Další informace najdete v článku Substráty a hnojiva - co byste o nich měli vědět.
Jak poznat pravá organická hnojiva?
Pokud dáte přednost pěstování v zemině a kupované organické výživě, doporučujeme si před nákupem určitě zjistit pár věcí. Organické hnojivo vhodné pro ekologické zemědělství by mělo být certifikováno seriózní organizací jako je například OMRI (Organic Materials Review Institute), Evropská kontrolní unie (European Control Union) anebo Kalifornské ministerstvo pro potraviny a zemědělství (certifikát OIM).
Certifikáty jsou zárukou, že dostanete a také vypěstujete opravdu 100% organický produkt. Mezi nejznámější značky z této kategorie patří vše od BioBizz, BioCanna a BioTabs nebo řady Atami ATA NRG a Guanokalong Organics.
Kategorií používanou hlavně v českých končinách jsou organo-minerální hnojiva. Ta obsahují jak minerální, tak organické resp. neminerální látky přírodního původu. Svými vlastnostmi jsou podobnější minerálním hnojivům.
Vlastní bio živiny, resp. kompost si můžete připravit ve vermikompostéru.
Živiny a hnojiva jsou určitě důležitým aspektem outdoor pěstování, ale ne jediným. O dalších si více přečtete v článku 5 tipů na outdoor pěstování.
Zdroje:
- www.canna-cz.com/organicke_nebo_mineralni_tak_jak_vlastne_je;
- www.plagron.com
- www.eurohydro.com
- http://web2.mendelu.cz/af_221_multitext/vyziva_rostlin/html/biogenni_prvky/a_index_biogen.htm