Osvětlení je při indoor pěstování jedním z nejdůležitějších faktorů. Jestli se chcete radovat z bohaté úrody, věnujte výběru světla zvýšenou pozornost.

Jaký typ osvětlení vybrat?

Tady záleží hlavně na tom, co chcete pěstovat. Pro mladé sazenice a bylinky vám bude stačit zářivkové osvětlení, nebo úsporné CFL výbojky. Pro větší rostliny, které chcete přivést do fáze kvetení a tvorby plodů už potřebujete výkonnější světlo. To poskytnou buď tzv. vysokotlaké výbojky HPS (high pressure sodium) nebo metalhalidové MH výbojky. Vyzkoušet můžete i moderní CMH nebo LED grow osvětlení., které poskytují plnospektrální světlo vhodné pro všechny fáze.

Kolik světla rostliny potřebují?

Na to sice není jednoznačná odpověď, ale seznámíme vás s hlavními zásadami. Řekněme, že chcete pěstovat rostliny od semínka (nebo sazenice) až do fáze květu a sklízení plodů. 

Cenově zvýhodněné sety osvětleníZlaté pravidlo říká, že na 1 m2 pěstební plochy potřebujete 400W výbojku. Od toho lze odvodit výpočet pro různě velké plochy. Když to přeneseme na nejpoužívanější půdorysy pěstebních boxů a obvyklé výkony výbojek, vychází to takto:

Tady je potřeba říct, že moderní LED světla jsou efektivnější a 1 m2 pokryje zhruba 300 W. K tomu se ještě dostaneme.

Není to jen o výkonu

Musíte přitom zvážit další faktory, které intenzitu a kvalitu osvětlení ovlivňují:

  1. Stáří výbojky – s dobou používání výbojky klesá její efektivita, proto je potřeba výbojku pravidelně měnit, alespoň jednou za rok.
  2. Stínidlo – typ a kvalita povrchu použitelného stínidla výrazně ovlivní rovnoměrnost a intenzitu světla na celé pěstební ploše.
  3. Odrazivost stěn pěstebního boxu – zjednodušeně řečeno, standardní stříbrný Mylar není špatný, matná bílá (jako najdete třeba u stanů BudBox White) má ale odrazivost lepší. Ještě o trochu kvalitnější je už jen speciální odrazivá fólie Orca, kterou lze box dodatečně vybavit.
  4. Hustota a výška rostlin – je jasné, že půlmetrové rostliny s většími rozestupy prosvítíte lépe než metr a půl vysokou džungli. Ale to je na celý další článek.

Spotřeba a náklady na elektřinu

Pro měření spotřeby se hodí elektroměr - zásuvkový měřič spotřeby s pamětí PM5.

K výpočtu můžete použít například naši kalkulačku spotřeby.

Světelné spektrum a další parametry

MH a HPS osvětlení má velice podobné spektrální složení a proto bylo dříve možno používat lumeny jako referenční jednotku při porovnávání intenzity. Luxmetrem proto bylo možné měřit a porovnávat různé světelné zdroje. Jakmile ale do hry vstoupily LED světelné zdroje, které emitují daleko více energie v modrém a červeném světelném spektru, stává se Lumen nic neříkající hodnotou.

Mnohem důležitější jsou hodnoty PPF. Photosynthetic photon flux je veličina která popisuje množství fotosynteticky aktivních fotonů vyzářených, případně dopadlých na pěstební plochu za jednu sekundu. PPF závisí na různých faktorech, především:

  • na poměru velikosti pěstebního prostoru a celkového PPF
  • na kvalitě reflexního materiálu na stěnách pěstírny
  • na vzdálenosti listů (vhodnější je anglický pojem canopy, pod kterým si představíme celistvou zelenou plochu) od bočních stěn s reflexním materiálem
  • na vzdálenosti svítidla od vrcholků rostlin (canopy)

Podrobné vysvětlení najdete v článku Metriky pro měření pěstebního světla.

Další z parametrů, které musíte zvážit, je právě barevné spektrum světla, tzv. chromatičnost, která se udává v Kelvinech. Obecně se dá říct, že rostlinám ve fázi růstu svědčí vyšší podíl modrého světla (to jsou hodnoty kolem 4000 K a více). Tomu ideálně odpovídají metalhalidové výbojky, CFL pro fázi růstu, LED světla a některé zářivky.

Viditelné barevné spektrum

Pro květ a tvorbu plodů je naopak lepší vysoký podíl žlutého a červeného světla. To najdete u HPS výbojek, CFL výbojek pro fázi květu, nebo u LED svítidel. Šikovným řešením jsou tzv. „dual spektrum“ výbojky s optimálním poměrem modrého i červeného světla. Ty vám pokryjí celý pěstební cyklus.

Výbojky, LED světla a zářivky

Ještě si trochu rozebereme hlavní typy světel pro indoor pěstování.

Výbojky

Kromě toho, co už zaznělo výše, musíte vědět, že pro svícení výbojkou budete potřebovat ještě správný předřadník, který výkonem odpovídá vaší výbojce. Pozor, většina digitálních předřadníků umožňuje regulaci výkonu. To je opravdu užitečná funkce, ale vždy mějte nastavený předřadník na wattáž shodnou s výbojkou! Nejvhodnějším řešením jsou stmívatelné výbojky.

Nejmodernější a nejúčinnější jsou dvojpaticové výbojky, tzv. Double-ended - DE výbojky. Takové najdete u kompletních světel Gavita, nebo Hellion od Adjust-A-Wings. Kromě předřadníku budete potřebovat ještě kabel s objímkou a stínidlem, které se postará o rozptyl světla v grow boxu. Na první pohled se zdá DE výbojka finančně náročná. Ale Double Ended technologie je při indoor pěstování bylinek, zeleniny výrazně efektivnější, hospodárnější a výnosnější než klasické výbojky.

Typy osvětlení na bylinky

CFL výbojky

Pěstební CFL jsou v podstatě kompaktní úsporné zářivky s danou chromatičností. Jejich výhodou je, že vyzařují méně tepla než vysokotlaké výbojky a také mají zabudovaný předřadník. Budete k nim potřebovat jen kabel s objímkou a stínidlem. Vyrábí se ale maximálně s výkonem 300W, což je předurčuje pro malé grow boxy.

LED osvětlení

Světla s LED čipy jsou samozřejmě trendem v indoor pěstování. Dosahují znatelně lepší efektivity, vyzařují méně tepla a vždy jde o kompletní osvětlení. Stačí je zavěsit a zapojit do sítě. Díky pokročilé technologii nabízí obvykle perfektně vyladěné barevné spektrum. LED osvětlení mají navíc dlouhou životnost a mohou vám sloužit řadu let.

Podobně jako CMH také LED emitují mnohem méně tepla, nevytváří hot-spots a můžete je umístit blíže rostlinám.

Další informace o grow LED light najdete v článku Vybíráme LED osvětlení na indoor pěstování.

Zářivkové trubice

Nízké pořizovací náklady, kompaktnost a minimální vyzařování tepla dělají z TCL zářivek ideální osvětlení pro malé řízky, sazenice a bylinky.

Předřadníky pro HPS a MH výbojky, Complete Fixture

Vysokotlaké sodíkové a metalhalidové výbojky potřebují ke svému provozu speciální předřadník. Existují buď obyčejné elektromagnetické předřadníky nebo modernější digitální, které doporučujeme. Digitální předřadníky mají nižší ztráty energie, jsou spolehlivější, tišší a většinou umožňují regulaci wattáže.

Čím dál populárnější jsou kompletní lampy s integrovaným digitálním předřadníkem a stínidlem s výbojkou. Complete Fixture nabízí pohodlné a současně profesionální řešení pro indoor pěstování bylinek. Světelný výkon Complete Fixture lze zpravidla regulovat manuálně na čtyřech základních stupních. Pomocí externích controllerů libovolně a automaticky. Level Super Boost zvýší maximální výkon výbojky o 10 % a využívá se hlavně při poklesu intenzity světla v průběhu času.

Elektromagnetické i digitální předřadníky a complete fixture

Stínidla

Úplně nakonec si představíme stínidla. Stínidlo je potřeba pro odraz a rozptyl světla z výbojky. Rozhodující jsou rozměry, resp. rozpětí, a reflexní vlastnosti povrchu. Speciálně úpravené materiály umí odrazit až 95 % světla! Používá se několik typů.

Stínidla klasické konstrukce

Jsou tvarovaná z tenkého plechu s vysokou odrazivostí. V této kategorii kraluje značka Adjust-A-Wings (profil stínidel připomíná roztažená ptačí křídla). Dokonale rozptylují světlo a díky přídavnému tepelnému štítu eliminují tzv. horká místa pod výbojkou.

Cooltube

Dokonalé řešení pro odvod tepla z výbojky. Tato stínidla v podobě skleněného válce se instalují jako mezikus do vzduchových potrubí a výbojka svítí uvnitř. Odtahový ventilátor tak odvádí horký vzduch okamžitě pryč z grow boxu.

Vzduchem chlazená stínidla

Princip je podobný jako u Cooltube, ale chlazená stínidla mají obdelníkový tvar, ve spodní části ploché sklo a díky velké reflexní ploše lépe rozptylují světlo.

Typy stínidel

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení