Jak vybrat tichý ventilátor do bytu?
Domácí indoor pěstitelé často žijí se svými rostlinami doslova bok po boku a je pro ně důležité, aby byl provoz jejich pěstírny co nejtišší. Pokud chcete mít grow box poblíž postavený v kuchyni, obývacím pokoji nebo dokonce ložnici, je důležité zvolit tichý odtahový ventilátor, který nebude rušit vás ani vaše okolí. Jaké faktory mají vliv na hlučnost provozu ventilačního systému?
Při indoor pěstování je hlavním zdrojem hluku ventilační systém, který odčerpává teplý a vlhký vzduch z pěstebního prostoru. Rozdíl mezi relativně tichým ventilačním systémem a sestavou vhodnou spíše pro garážové pěstování může být výrazný. Hlavním faktorem jsou odtahové ventilátory, jejichž hlučnost se pohybuje v rozmezí 30-40 decibelů, ty hlučnější mohou dosahovat 70-80 dB nebo i více. To je jako rozdíl mezi šepotem nebo lehkým deštěm a vysavačem či rušnou ulicí.
Rozdíl mezi AC a EC ventilátory
Pokud chceme hovořit o hlučnosti ventilátoru, musíme brát v potaz dva faktory: hluk vydávaný motorem ventilátoru a ten způsobený vzduchovým proudem v potrubí. Hlasitost proudícího vzduchu je závislá především na velikosti ventilátoru a lze ji snížit vhodným potrubím nebo tlumičem. Jak na to si povíme později, ale nejprve se podívejme na rozdíly v hlučnosti různých typů motorů, kterými mohou být odtahové ventilátory vybaveny.
Ventilátory s AC motorem:
Donedávna byly všechny ventilátory určené pro indoor pěstování vybaveny AC motory (střídavým motorem). Ty se sice vyznačují spolehlivostí a nízkou pořizovací cenou, ale jsou poměrně hlučné, především pak při změně rychlosti otáček. Odtahové ventilátory s AC motorem jsou vhodné především do míst, kde na hluku tolik nezáleží.
Ventilátory s EC motorem:
Moderní ventilátory s EC motory (elektronicky komutované) jsou sice o něco dražší než starší typy, dalece je však překonávají jak v efektivitě, tak v tichosti provozu. Z hlediska hlučnosti je zásadní především to, že při regulaci otáček nevydávají hlasité zvuky. Pro srovnání uvádíme rozdíly mezi dvěma odtahovými ventilátory od stejného výrobce, vhodnými pro středně velké pěstební boxy:
Can-Fan RK | Can-Fan ISO-MAX | |
Typ motoru | AC | EC |
Průtok vzduchu | 460 m³/h | 430 m³/h |
Hlučnost | 56 dB | 30 dB |
Čtěte také: Nepodceňte výběr ventilátorů do grow boxu
Tlumiče hluku
Jak je patrné z názvu, tlumiče slouží ke snížení celkové hlučnosti ventilačního systému v pěstírně. Jsou navrženy tak, aby absorbovaly zvuky vydávané motorem ventilátoru a zároveň snižovaly hlučnost vzduchu proudícího potrubím. Tlumiče hluku mohou být součástí odtahového ventilátoru nebo je lze připojit externě.
Ventilátory se zabudovaným tlumičem:
Pokud hledáte nejtišší odtah pro svůj grow box, odhlučněné ventilátory jsou nejlepším možným řešením. Snižují úroveň hluku na hranici slyšitelnosti a jejich jedinou nevýhodou jsou o něco větší rozměry a váha.
NÁŠ TIP: Pro zavěšení ventilátoru použijte rope ratchety s vysokou nosností.
Tlumiče pro neodhlučněné ventilátory:
Přídavné tlumiče hluku můžete umísit na kterýkoliv typ ventilátoru, včetně těch starších s AC motorem, a snížit tak hlučnost ventilačního systému. Už jeden tlumič dokáže výrazně snížit hlučnost, zapojením dvou tlumičů před a za ventilátor se dle výrobce přiblížíte téměř nulové hlučnosti.
Potrubí
Potrubí, které se používá pro odvádění vzduchu z pěstebního prostoru, může značně ovlivnit hlučnost ventilačního systému. Na hlasitost proudícího vzduchu má vliv typ potrubí, délka vedení i způsob instalace.
Typ potrubí:
Indoor pěstitelé využívají tři základní typy potrubí: hliníkové potrubí, potrubí zpevněně plastem a různé typy potrubí s hlukovou izolací. Odhlučněná ventilační potrubí významně přispějí ke snížení hlučnosti vašeho systému.
Délka ventilačního potrubí:
Při plánování a instalaci ventilačního systému se vždy snažte minimalizovat délku potrubí a počet ohybů. V místech, kde vzduch naráží do stěn, vzniká nejvíce hluku.
NÁŠ TIP: Odhlučněná potrubí obalení skelnou vatou sice fungují perfektně, ale mohou být nepraktická. Pokud máte na instalaci potrubí málo místo, sáhněte po zvukově izolovaném potrubí Phonic Trap bez skelné vaty.
Instalace potrubí:
Při sestavování ventilačního systému používejte k tomu určené stahovací pásky a ujistěte se, že nikde nezůstaly škvíry nebo netěsnící spoje. Pozor na správné umístění vývodu vzduchu, měl by být instalován v horní části pěstebního stanu.
Pokud se snažíte minimalizovat hlučnost pěstírny, nezapomeňte, že každý detail je důležitý. Jen kombinací tichého ventilátoru, tlumiče hluku a vhodného potrubí dosáhnete co možná nejtiššího provozu.
Čtěte také: Indoor growing: Vybíráme vhodný pachový filtr s aktivním uhlím