Udržet správné klima v pěstebním boxu je zásadní, pokud se chcete radovat z kvalitní a šťavnaté úrody. Rostliny totiž mají specifické nároky na teplotu, vlhkost a čerstvý vzduch nebo obsah oxidu uhličitého ve vzduchu.

Jejich potřeby se navíc mění v závislosti na fázi pěstebního cyklu a to přináší mnohé problémy i vzrušující výzvy.

Pochopením rostlinných procesů a dodržováním základních pravidel zvýšíte šanci na úspěšné pěstování. Za dokonalou péči se vám vaše plodiny odvděčí perfektním růstem a skvělou úrodou. Bezvadné mikroklima zajistí rostlinám v indoor podmínkách pěstební boxy.

Ideální klima v pěstebním prostoru

Řekněme, že chcete pěstovat chilli papričky, rajčata, nebo bylinky, ikdyž v growboxu můžete pěstovat téměř cokoliv. Celá problematika je mnohem složitější, ale stručně řečeno, ideální klima vypadá přibližně následovně:

Fáze růstu

  • teplota za světla: 21-28 C°, teplota v noci: 18-23 C°
  • vlhkost: 50-70 %

Fáze květu a tvorby plodů

  • teplota za světla: 21-26 C°, teplota v noci: 18-23 C°
  • vlhkost: 35 -50 %

Pro upřesnění: čím jsou rostlinky mladší, tím vyšší vlhkost jim vyhovuje. Naopak, v pozdní fázi květu je ideální vlhkost nízká, klidně pod 40 %. Tím se redukuje šance vzniku plísní.

Teploty pod 18 C° už nejsou optimální a zpomalují růst. To se dá snadno vyřešit přídavným topením to growboxu.

Pro detailnější pochopení vlivu teploty a vlhkosti na pěstování si přečtěte v článku o Vapor pressure deficit.

Bez čeho se neobejdeteVentilátor, pachový filtr, ventilační potrubí

Vzduchotechnika v grow boxu může vypadat jako sofistikovaný systém vyladěný k naprosté dokonalosti. My si ale nejdřív představíme to nutné minimum.

Určitě budete potřebovat:

Většina growerů přidává i pachový filtr. Ten zařídí, že vzduch odváděný z growboxu je zbavený nežádoucích pachů a vůní, které by mohly vadit vašim sousedům. Důrazně doporučujeme tohle téma nepodceňovat!

Spotřeba a náklady na elektřinu

Pro měření spotřeby se hodí elektroměr - zásuvkový měřič spotřeby s pamětí PM5.

K výpočtu můžete použít například naši kalkulačku spotřeby.

Ventilátor do potrubí

Při výběru odtahového ventilátoru se řiďte výkonem vašeho světla. Obecné pravidlo říká, že na 1 Watt výkonu světla potřebujete alespoň 0,5 m3 za hodinu, které ventilátor zvládne odvést. To platí, pokud vzduchu nic nestojí v cestě. Pokud použijete pachový filtr, nebo když potrubí bude mít pár záhybů, počítejte se zvýšeným odporem vzduchu, který musí ventilátor překonat.

Použití potrubních ventilátorů

Zkrátka, ventilátor se vyplatí spíš trochu naddimenzovat. Regulovat jeho výkon lze pak několika způsoby. Některé ventilátory jsou funkcí regulace vybavené, ostatním lze přidat externí regulátor otáček.

Chytrá regulace otáček ventilátoru

Neocenitelným pomocníkem je regulátor rozdílu teplot (tzv. hystereze), který řídí výkon ventilátoru podle vámi nastavené požadované teploty. Teplota v growboxu se může rychle měnit a určitě u něj nebudete chtít pořád stát a dívat se na teploměr. Podobně lze automatizovat i hlídání vlhkosti a podtlaku.

V našem sortimentu najdete celou škálu užitečných regulátorů. Více k tématu si můžete přečíst v článku o Regulaci.

7 důvodů, proč se vyplatí ventilátor s EC motorem?

  1. Rozbíhání elektronicky komutovaných motorů je plynulé a bezhlučné.Potrubní ventilátor s EC motorem

  2. Ventilátory s EC motorem jsou výrazně tišší a pracují za nižší provozní teploty, nepřehřívají se.

  3. Oproti kartáčovým motorům mají stejnosměrné EC motory výrazně delší životnost.

  4. Malé ventilátory s EC motorem se mohou odtahem rovnat s většími ventilátory s AC motory.

  5. Elektronicky řízený stator zajišťuje efektivní výkon a snadnější regulaci.

  6. Výhodou je také ekologičtější rozvod energie, hospodárná spotřeba a rapidně účinnější výkon.

  7. Nízkohlukové i extra tiché zaboxované varianty.

Odhlučněné ventilátory a tlumiče hluku

Zvažte výběr některého z odhlučněných ventilátorů, které mají díky přídavné izolaci sníženou hladinu hluku až o polovinu. Určitě se vyplatí si udělat představu, jak moc hlučný váš ventilátor ve skutečnosti bude.

Celou sestavu vzduchotechniky lze koncipovat jako odhlučněnou, kdy kromě ventilátoru je odhlučněné i potrubí, nebo se do soustavy přidávají tlumiče hluku.

Ohebné potrubí pro odvod vzduchu

Odváděný vzduch z growboxu potřebujete vyfukovat mimo prostor, kde váš box stojí. Kompromisní řešení je odvádět vzduch do stejné místnosti, kde necháte stále pootevřené okno, nebo přívod čerstvého vzduchu zajistíte jiným způsobem.

Při výběru potrubí stačí zmínit pár věcí. Jednak si pohlídejte průměr potrubí, aby pasovalo k ventilátoru a dalším komponentům v celé vzduchotechnické sestavě. Kromě toho zvažte i použití odhlučněného potrubí s izolační vrstvou.

Vlhkosti tak akorát

Běžná vlhkost vzduchu v interiérech je často pod 40 %, což rostlinám moc nesvědčí. Zejména mladé rostlinky jsou velmi citlivé na vlhkost. Není-li dostatečná, růst se může hodně zpomalit až zastavit, čerstvě přesazené řízky nezvládnou zakořenit a vadnou.

Pro udržení ideální vlhkosti v growboxu poslouží zvlhčovačka. Vybírejte ji podle výkonu – kolik vody zvládne uvolnit za hodinu.

Pro představu – svítíte 400W výbojkou, máte odpovídající ventilátor pro odtah vzduchu, v growboxu je 27 C° a vlhkost pouze 40%. Abyste vlhkost zvedli aspoň na 50 %, výkon zvlhčovačky musí být 0,5 l/hod a více. Počítejte s tím, že vlhkost se průběžně ztrácí díky odtahu vzduchu z growboxu a dovnitř proudí sušší vzduch z interiéru.

Naopak ve fázi květu je vlhkost nad 50 % nežádoucí a může způsobit plesnivění vaší úrody. Tady může pomoci zvýšení průtoku vzduchu, nebo vhodný odvlhčovač.

Suplementace CO2Zapojení CO2 generátoru do pěstebního stanu

Cílené zvyšování koncentrace oxidu uhličitého v pěstebním boxu je nejúčinnější cestou k výnosům vyšším až od desítky %. Zvýšené množství CO2 zajistí, že rostliny mohou dosáhnout maximálního potenciálu. Pokrokovým indoor zahradníkům proto nabízíme řadu pomůcek a technologií pro zvýšení a regulaci hladiny CO2.

Proč je CO2 pro rostliny důležité?

Při venkovním pěstování je přístup rostlin k oxidu uhličitému neomezený. V indoor podmínkách může ale snadno dojít k tomu, že se CO2 spotřebuje a bylinkám bude chybět. Oxid uhličitý je nezbytný pro optimální průběh fotosyntézy.

Rostliny s deficitem CO2 ve svém okolí jsou slabší, menší a můžou mít různé problémy. Dostatek CO2 přispěje k jejich celkovému zdraví, rychlejšímu růstu a dřívějšímu kvetení. Listy budou větší a zelenější. Zintenzivní se přirozená velikost, barva, chuť i vůně květů nebo ovoce. Vyšší příjem oxidu uhličitého zvýší spotřebu vody a živin, bylinky budou potřebovat víc světla.

Pro detailnější pochopení problematiky si přečtěte o vlivu teploty a CO2 na pěstování.

Oxid uhličitý je těžší než vzduch, proto se bude držet přirozeně u země. Pro správný rozptyl CO2 po celém prostoru doporučujeme využít podlahové nebo cirkulační ventilátory.

Další informace

Pro detailnější pochopení problematiky si přečtěte článek o vlivu teploty a CO2 na pěstování. Nepodceňujte ani horko, sucho a jiné abiotické stresy. Třeba potřebujete ještě vědět, jak chránit rostliny a úrodu před škůdci?

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení