Zima je v plném proudu a pro indoor pěstitele nastává období, kdy musí za každou cenu udržet své rostliny v teple. Příliš nízká teplota vzduchu totiž rostliny spolehlivě zahubí a někteří indoor groweři kvůli chladu dokonce v nejchladnějším období roku nepěstují. Jak zvýšit a udržet správnou teplotu v pěstírně se dozvíte v následujících řádcích.

Při pěstování rostlin pod umělým osvětlením je teplota vzduchu jedním ze zásadních faktorů, které musí zahradník pečlivě kontrolovat. Při nízkých teplotách totiž rostliny pozastavují svůj metabolismus a přestávají růst. To platí především pro teplomilné rostliny (rajčata, středomořské bylinky, orchideje, banánovníky, fíkusy), při jejichž pěstování by teplota v pěstebním prostoru neměla nikdy klesnout pod 18°C. Optimální je pak udržovat teplotu v rozmezí 21-29 °C.

Chladnomilné rostliny (azalky, pivoňky, lilie) nejlépe rostou při teplotě v rozmezí 10-15 °C. Nižší teploty v průběhu zimy vyžadují také citrusy a další subtropické druhy.

Při monitorování teploty pěstebního prostoru se neobejdete bez kvalitního teploměru. Pro indoor pěstování je nejvhodnější kombinovaný teploměry s vlhkoměrem umožňující zároveň s teplotou sledovat i vlhkost vzduchu. Teploměr do indoor pěstírny by měl mít funkci Min/Max, která zobrazuje i maximální a minimální teplotu za posledních 24 hodin. Rozdíl mezi denní a noční teplotou by neměl překročit 5 °C, větší výkyvy brzdí růst i kvetení rostlin.

Čtěte také: Vliv vlhkosti, teploty a VPD na pěstování rostlin

Zvyšování teploty v pěstírně bez vytápění

Ne vždy musí být nutné pěstební prostor během zimy vyhřívat. Někdy k řešení potíží s teplotou stačí jen několik úprav v režimu a uspořádání pěstírny. Než se pustíte do výběru topení pro vaši pěstírnu nebo grow box, vyzkoušejte následující opatření:

Izolujte pěstební prostor

Vždy se snažte se pěstební prostor co nejlépe izolovat, abyste zabránili úniku tepla. Je zbytečné vytápět pěstírnu proto, když teplo okamžitě uniklo do okolí. Čím lépe je pěstební prosto izolovaný od okolí, tím lépe. V ideálním případě by vzduch zvenčí měl dovnitř vstupovat jen k tomu určenými otvory nebo přiváděn potrubím pomocí větráku. Pokud květináče nebo vana se živným roztokem stojí přímo na studené podlaze, podložte je polystyrenovou deskou nebo jiným izolačním materiálem.

Čtěte také: Ideální prostor pro indoor pěstování? Měl by splňovat tyto parametry!

Přivádějte do pěstebního prostoru teplý vzduch

V letních měsících může být výhodné čerpat čerstvý vzduch do pěstebního prostoru zvenčí, aby se zamezilo přehřívání. Naopak v zimě může být venkovní ovzduší příliš studené. Proto je lepší přivádět do pěstírny ohřátý vzduch například z vedlejšího pokoje. Výhodou je také to, že „vydýchaný“ vzduch obsahuje více CO₂, což rostlinám svědčí.

Čtěte také: Správná regulace teploty a CO2 je podmínkou pro špičkové pěstování

Přidejte další zdroje světla

Většina pěstitelů dnes již přešla ze sodíkových výbojek na moderní LED svítidla, která jsou sice velmi efektivní, ale LED diody oproti výbojkám nevyzařují zdaleka takové množství tepla. Někdy může být výhodnější vyměnit nebo doplnit LED svítidla CMH výbojkami, které prostor nejen vyhřejí, ale také rozšíří světelné spektrum dopadající na rostliny.

Čtěte také: Grow LED světlo: Na kolik vyjde, když rostlinám přisvítíte?

Sviťte na rostliny v noci

Svícení na rostliny během nočních hodin má hned několik výhod. Světla, předřadníky a další vybavení vyhřejí pěstební prostor během nejchladnější části dne a kolísání teplot během denního cyklu nebude tak výrazné. Zároveň levnější cena elektřiny v nočních hodinách znamená nemalou úsporu při provozu pěstírny.

Samozřejmě ne vždy lze problém s nízkou teplotou v pěstebním prostoru vyřešit bez přídavného vybavení. Pokud je to i váš případ, nezoufejte a přečtěte si nás článek o výběru topení pro indoor growing.

Čtěte také: Vybíráme vhodné topení do indoor pěstírny nebo grow boxu

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení