Jaký je rozdíl mezi hnojivy pro růst a květ?
Porozumění specifickým výživovým potřebám vašich rostlin vám pomůže zlepšit jejich růst a vývoj. Naučte se správně používat hnojiva pro růst a květ a sledujte, jak vaše zahrádka vzkvétá jako nikdy předtím.
Cílem používání hnojiv je dodat rostlinám živinové prvky nezbytné pro jejich zdravý růst a vývoj. Moderní pěstitelé využívají různé typy hnojiv, od kompletních hnojiv pro hydroponii, přes tekutá organická hnojiva, pevná hnojiva s pomalým uvolňováním až po čistě přírodní organická hnojiva. Neexistuje žádné univerzální hnojivo a výběr i způsob hnojení závisí na typu pěstované plodiny, pěstebním systému i preferencích zahradníka a v neposlední řadě na fázi životního cyklu rostlin.
Fáze životního cyklu rostlin
Pokud při pěstování rostliny používáte hnojiva, je nesmírně důležité rozlišovat mezi růstovými hnojivy a hnojivy na květ. Podobně jako lidé i rostliny procházejí různými životními stádii. Sazenice mají jiné nároky na živiny než dospělé nebo kvetoucí rostliny. Dusík (N), fosfor (P) a draslík (K) jsou tři základní živiny, které rostliny potřebují v největším množství. Vaším cílem je zvolit hnojivo podle toho, zda se rostliny nacházejí právě ve vegetativním (růstovém) stadiu nebo ve fázi květu.
Růstová (vegetativní) fáze
Do růstové fáze svého životního cyklu rostlina vstupuje, jakmile se na ní po vyklíčení semen objeví první pravé listy a trvá až do objevení květů. Během tohoto období rostlina rychle vytváří nové stonky, listy i kořeny, což vyžaduje především dusík, a proto hnojiva určená pro podporu růstu obsahují větší podíl dusíku.
Fáze kvetení
Jakmile rostliny dosáhnou pohlavní dospělosti, začnou kvést. U plodin, jako jsou rajčata, jahody a další se z květů později stanou plody, a proto je správná výživa rostlin ve fázi květu nezbytná pro dosažení vysokých výnosů. Hnojiva na květ obsahují méně dusíku a více fosforu a draslíku.
Čtěte také: Substráty a hnojiva – co byste o nich měli vědět?
Jaké živiny rostliny potřebují?
Růst a vývoj rostlin ovlivňuje celkem 14 minerálních prvků, které čerpají kořeny z půdy. Nejdůležitějšími živinami jsou pak NPK prvky, tedy dusík (N), fosfor (P) a draslík (K), jejichž podíl a množství obsažené v hnojivu najdete na etiketě.
Dusík (N): Dusík je součástí proteinů a nukleových kyselin a dostatečné množství tohoto prvku v raných fázích života rostliny napomáhá vývoji stonků, listů i nových kořenů. Proto dodávejte dusík rostlinám ve vegetativním období, kdy rostou nejvíce.
Fosfor (P): Rostliny fosfor využívají při fotosyntéze, metabolismu cukrů, dělení a prodlužování buněk a při distribuci energie. Přestože velkou část fosforu rostliny vstřebají již ve vegetativním období, je důležitý i ve fázi kvetení pro správný vývoj květů a plodů.
Draslík (K): Draslík má v rostlinách mnoho funkcí, zásadní je však při regulaci pohybu vody (reguluje funkci stomat) a aktivaci enzymů. Tento prvek rostliny potřebují po celou dobu svého života a podíl draslíku v růstových i květových hnojivech je přibližně stejný.
Čtěte také: Které živiny rostliny nejčastěji postrádají a jak tomu předcházet?