Potřeba šetřit vodou při pěstování je čím dál nutnější. Jedním ze způsobů, jak minimalizovat spotřebu a současně zefektivnit zalévání rostlin nejen na zahradě nebo ve skleníku, je kapková závlaha. Oproti staromódnímu ručnímu zalévání má několik zásadních výhod.

Kapková závlaha je známá také pod označením drip nebo kapénková závlaha. Používá se jak při zavlažování zahrad nebo veřejných parků s okrasnými květinami, tak i pro ryze zemědělské účely a pěstování bylinek doma.

Trh pro urban growery a zahradníky nabízí spoustu kapkovacích alternativ, princip je však vždy skoro stejný.

Jak funguje drip, kapková závlaha?

Komponenty na kapkovou závlahuKapkovou závlahu tvoří na zdroj vody (vodovodní kohoutek, nádrž, studna) napojený rozvod hadiček. Ke spojení a ovládání toku vody se využívají spojky a další tvarovací komponenty (redukce, ventily, kohoutky apod.). Pokud nezaléváte přímo z vodovodního řadu, ale ze studny nebo nádrže se zálivkou, budete potřebovat vodní čerpadlo (akvarijní, ponorné, kalové, tlakové) s dostatečným výtlakem a průtokem.

Nejdříve rozložíte hadici kolem rostlin tak, aby nebyla nikde zamotaná a nekřížila se. Pomocí děrovačky (děrovacích kleští) vytvoříte otvory tam, kde budou nejlépe plnit svou funkci. Zálivka se přivádí co nejblíže ke kořenům pomocí koncových kapilár. Ty mohou být na rozvodný systém napojeny jednotlivě, ve formě kapilárních jehel nebo vícedílných spinů s jehlami. Kapilárové jehly distribuují vodu pod povrch, do substrátu, přímo ke kořenům a eliminují tak odpar živného roztoku do atmosféry. 

Kapková závlaha tak minimalizuje vysoké odpařování vody typické pro ruční zalévání. Pro dokonalé zavlažování budete potřebovat mnohem méně vody.

Největší výhody kapkové závlahy

  • Efektivní úspora - zalévá přesně tam, kde potřebujete, takže výrazně ušetříte za vodu i hnojiva.
  • Univerzálnost - vhodná pro outdoor i indoor pěstování na záhoně, v květináčích, v zemině, kokosu nebo inertním substrátu.
  • Libovolná rozšiřitelnost - dá se snadno rozšiřovat pro rozlehlejší pěstební plochu.
  • Široké využití - hodí se pro ovocné keře, různé druhy zeleniny, okrasné rostliny i léčivé bylinky nebo živé ploty a trávníky.
  • Možnost automatizace - pomocí časovače nebo externí řídící jednotky lze nastavit dokonalé zavlažování na delší období.
  • Dlouhodobá spolehlivost - komponenty při správném zacházení vydrží několik pěstebních cyklů.
  • Jednoduchost - i méně zruční pěstitelé by měli zvládnout spojit pár hadiček dohromady.
  • Výhodou kapkové závlahy jsou také minimální nároky na údržbu a rozumná pořizovací cena.

Kapilární tlaková závlaha a kdy jí dát přednost?

Běžná „netlaková“ závlaha pracuje s tlakem vody pod 0.5 bar, zatímco tlaková vyžaduje tlak 0.5 bar a výše. Je vhodná na krátké rozvody (do 2 m) s malým počtem rostlin. Nevýhodou je nerovnoměrná distribuce závlahy. Každá rostlinka pak dostává jiné množství živného roztoku.

Pro střední a větší závlahové systémy doporučujeme používat kapkovače s tlakovým ventilem. Jedná se o levnou položku, která zajistí stejnou dávku zálivky všem rostlinám, bez ohledu na vzdálenost či výši vodního sloupce od čerpadla.

Tyto kapkovače (značky Aquaking) se vyrábějí v několika variantách dle množství zálivky, kterou propustí za hodinu provozu.

Tlakové ventily pro kapilární závlahu

U tlakové závlahy je spouštěcí tlak je vždy 0.5 bar (ekvivalent 5 m vodního sloupce). Proto je nutné vybrat čerpadlo s větším výtlakem (minimálně 0.6 bar po odečtení výškového rozdílu celé soustavy). Na mikrozávlahu s použitím tlakových ventilů proto nejsou vhodná akvarijní čerpadla.

Automatická drip závlaha vyřeší několik problémů najednou

Pokud nechcete pro spuštění zavlažování otáčet kohoutkem nebo zapínat čerpadlo ručně sami, vybavte svou kapkovou závlahu spínacími hodinami nebo sofistikovanějšími jednotkami (např. Water Timer).

Díky nim můžete stanovit přesné intervaly a frekvenci zalévání. Naprostá nutnost, pokud neplánujete být s rostlinami celé horké léto!

Variantou do skleníku nebo na zahradu může být i automatická solární závlaha Irrigatia, na jejíž provoz není třeba žádná energie kromě sluneční. Při pěstování v grow boxu je možné využít automatickou drip hydroponii jako je například Wilma od Nutriculture.

Nadstandardním řešením jsou řídící systémy Grolab, které jsou schopny se postarat nejen o zalévání, ale i další pěstitelské procesy.

Pozor na kvalitu vodního zdroje a vlastnosti vody

Perfektní kvalita vody je jedním ze základních předpokladů úspěšného pěstování v indoor i outdoor podmínkách. Úprava a filtrace je důležitá v případě, že vodní zdroj je nějakým způsobem kontaminován.

  • Pro větší sedimenty a nečistoty se používá mechanický filtr.
  • Eliminaci chlóru z kohoutkové vody vyřeší uhlíkový vodní filtr.
  • Rozsáhlejší znečištění včetně těžkých kovů zvládne reverzní osmóza.
  • Pro odstranění látek na molekulární úrovni se využívá deionizační jednotka Maxquarium.
  • Dejte také pozor na optimální pH, pomůže vám pH metr.

Specialistou na filtraci a čištění vody je GrowMax Water, který nabízí kromě kompletních jednotek i bohaté příslušenství. V nabídce najdete i RO od značky Aquili.

Žádné velké nevýhody, ale ...

Vyložené nevýhody kapénkové závlahy neexistují. Přesto je třeba při zalévání s kapkovou závlahou dodržovat základní pravidla.

  1. Zkušenosti varují před útoky domácích mazlíčků nebo venkovních škůdců, hlavně hlodavců.
  2. Jednou za čas se vyplatí zkontrolovat závlahu po celém obvodu, zda není děravá nebo jinak poškožená.
  3. Hadice by se neměly nikde dotýkat ostrých hran a předmětů.
  4. Pokud používáte hnojiva, silně doporučujeme hadičky proplachovat a čistit před začátkem každého pěstební cyklu. Vhodné jsou produkty FlashClean od Terra Aquatica nebo Purolyt.

Samozřejmostí by měla být čistá voda bez sedimentů, protože čím více je voda znečištěná, tím spíš se hadičky mohou ucpat a špatně plnit svou funkci.

Jak složit kapkovou závlahu na zahradu nebo do grow boxu?

Dozvíte se brzy v článku Jak sestavit závlahu na pěstování 5-10 rajčat na 1-2 m2.

Potřebujete poradit s ideálním řešením pro svou zahrádku?

Ozvěte se nám na e-mail, zavolejte nebo se zastavte v našem showroomu a my vám rádi poradíme.

Zdroje:

Úvodní foto: Irritec.com

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení