Chcete začít s pěstováním rostlin a nevíte, jak klíčit semena? Je lepší domácí klíčení, nebo setí rovnou na záhon?

Poradíme vám s výběrem osiva, přípravou na výsev a provedeme vás klíčením semen krok po kroku.

Návod na klíčení:

1. Vyberte semena na klíčení

Čím je semeno větší, tím jednodušeji vyklíčí. Klíčení semen fazole, hrachu, dýní nebo okurek zvládne každý. 

Semena kořenové zeleniny, především mrkve, ředkviček, červené řepy nebo tuřínu jsou také vcelku nenáročná a mnohé z těchto druhů se skvěle hodí pro brzký výsev na venkovní stanoviště. O něco náročnější jsou na klíčení semena rajčat, salátů, paprik, chilli, lilku, brokolice, květáku a dalších druhů rostlin s drobnými semínky. 

2. Zvolte, kde semena klíčit

Přestože setí semen rovnou do půdy na záhon je nejpohodlnější, není to vždy nejvhodnější. Klíčící osivo snadno podlehne mrazu nebo se stane potravou pro nenechavé ptáky a škůdce. Pro mnoho druhů je lepší klíčení semínek doma, kde jsou malé sazenice chráněny. 

Domácí klíčení prospívá semenům brokolice, růžičkové kapusty, květáku, lilku, cibule, zelí, papriky, šalvěje, levandule, meduňky, máty, oregana, rozmarýnu, tymiánu, chilli, rajčat. Naopak kořenová zelenina nesnese přesazování.

Pastinák, tuřín, mrkev, červenou řepu, ředkvičky a brambory vysévejte rovnou do záhonů. Rovnou do půdy vysévejte také semena hrachu, fazolí, dýní a okurek, které rostou v prvních týdnech velmi rychle a při přesazování se snadno poškodí. Klíčení salátů ze semen je možné uvnitř i venku, avšak semínka jsou poměrně malá a venkovní výsev je jednodušší.

3. Připravte nádobu na klíčení a výsevní substrát

Při klíčení rostlin doma vždy používejte sterilní substrát pro výsev a množení, který neobsahuje zárodky patogenů a škůdců

Nádoby (malé květináče, podmisky na klíčení) nebo misky na klíčení semen naplňte předem zvlhčeným substrátem. Zemina by měla být vlhká, ale ne nasáklá vodou. Stiskněte hrst substrátu pevně do dlaně, pokud vám mezi prsty proteče jen několik kapek vody, je vlhkost v pořádku. 

Alternativou k zahradním substrátům jsou sadbovací média v podobě válečků, tablet, nebo kostiček. Vyrábějí se z různých materiálů, nejčastěji z rašeliny, kokosu nebo rockwoolu (minerální vlny). Jsou vhodné především pro předpěstování sazenic a na vyklíčení semínek rajčat, paprik, chilli, CBD konopí nebo bylinek. Semena klíčíme v sadbovačích vždy po jednom. Pozor na klíčení semínek ve vatě nebo papírové utěrce, při kterém hrozí poškození klíčku.

Čtěte také: Test sadbovacích médií

Sazenice rajčat v různých sadbovacích médiích

4. Vysejte semena. Zn.: Správně

Na balení osiva zjistíte, zda je lepší daný druh vysévat uvnitř, nebo venku, a také informace o tom, jak hluboko a jak daleko od sebe semena zasít. Zpravidla by semínka měla být ponořena do substrátu dvakrát tak hluboko, jak jsou dlouhá. To však platí pouze u druhů, které preferují klíčení ve tmě.

Semena mnoha květin potřebují ke klíčení světlo. Taková vysévejte na povrch substrátu. Na světle klíčí nestařec, pomněnky, koleus, netýkavky, lobelky, tabák, paprskovce, petúnie, begónie a také saláty.

5. Udržujte klíčící semena v teple a vlhku

Nádoby, misky nebo sadbovače se semínky překryjte plastovou fólií nebo poklopem. Praktické jsou malé plastové skleníčky, které udrží vaše semínka v teple a vlhku po celou dobu klíčení. 

Mnoho semen vyklíčí nejlépe na teplém místě v polostínu, avšak semínka některých druhů mají specifické požadavky a mohou vyžadovat klíčení ve tmě. Topné podložky, které prohřívají substrát odspodu, urychlují proces klíčení.

6. Klíčící semena pravidelně zálevejte

Každý den zkontrolujte vlhkost substrátu. Pokud je substrát suchý, zvlhčete povrch rozprašovačem. Nikdy substrát s klíčícími semeny nezalévejte přímo z konvice (může dojít k vyplavení). Jakmile semena vyklíčí, odstraňte plastovou fólii nebo poklop skleníku.

Čtěte také: Velký průvodce jarním výsevem zeleniny

7. Sazeničkám dodejte živiny

Dokonale zakořeněná sazenice rajčeteUdržujte substrát vlhký, ale ne promáčený. Prospějete správnému vývoji kořenů. Substráty na klíčení obvykle neobsahují žádné, nebo jen velmi malé množství živin. S hnojením sazenic začněte nejdříve po tom, co dojde k vývoji druhého páru (pravých) listů

Pokud používáte zálivku s růstovými hnojivy nebo stimulátory kořenového systému, dávkujte zprvu pouze čtvrtinu doporučeného množství. Pokud váš substrát obsahuje kompost nebo jiné organické hnojivo, další hnojiva nepoužívejte.

8. Sazenice otužujte

Sazenice předpěstované v teple domova si musí na venkovní podmínky zvykat pomalu. Jinak by nízké teploty, vítr a přímé sluneční světlo křehké rostlinky poškodily. Zhruba 10 až 14 dnů před termínem výsadby na venkovní stanoviště vyneste rostliny na hodinu denně na místo chráněné před sluncem a větrem.

Každý den prodlužujte pobyt venku o hodinu a vystavujte sazenice stále většímu množství světla. U mrazuvzdorných letniček zahajte proces otužování těsně před posledními mrazy, aby byly sazenice připravené na začátek vegetační sezóny.

9. Vysaďte sazenice na záhon

Jakmile nastane ten správný čas a sazenice jsou vzrostlé, připravte je na výsadbu na venkovní stanoviště. Nejlepším počasím pro venkovní výsadbu je polojasno. Při přesazování dávejte pozor na kořenový bal, aby se jemné kořínky nepotrhaly. Po přesazení rostliny zalejte.

Čtěte také: Pěstujeme bio s organickými hnojivy a substráty

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení