Klíčení semínek a výsadba bylinek, malý krok k velké úrodě
Semínkem všechno začíná! Pokud jste se právě rozhodli začít s pěstováním vlastních bylinek, mohlo by se vám pro začátek hodit několik praktických tipů, jak to dělat správně. Také vám doporučíme pár zajímavých produktů, které zefektivní vaše úsilí a položí základ k perfektnímu růstu i šťavnatým sklizním.
Zatímco indoor pěstitelé sází bez omezení v jakoukoli roční dobu, outdoor zahradníci musí netrpělivé očekávat jarní měsíce. Rostliny se dají rozmnožovat různými způsoby, ale hobby pěstitelé bylinek a zeleniny obhospodařují na svých zahrádkách hlavně plodiny ze semínek, předpěstovaných sazenic nebo řízků.
Jak na jednoduché klíčení semínek?
Na výběr máte dvě jednoduché metody. Sázet můžete až naklíčená semínka nebo je nechat vyklíčit přímo v substrátu.
Sázení do substrátu a média
Při sázení do substrátu stačí semínka namočit na 12 až 24 hodin do vody. Jakmile nabobtnají, puknou a objeví se první klíček, přemístíte je do vlhkého sadbovacího média.
Předklíčení
Při druhém způsobu nejdříve semínka namočíte cca na 12 hodin do vody a poté je přesunete na materiál, který dobře drží vlhkost. Nejlevnějším a nejdostupnějším materiálem je obyčejná vata, odličovací tampóny nebo dokonce vícevrstvý toaletní papír. Pro větší množství semínek nebo microgreens se hodí také zahradnická netkaná textilie.
Všechny tyto materiály dobře drží vlhkost, stačí je dostatečně zvlhčit, semínka na ně položit a nepřikrývat je, aby měly dost kyslíku. Vlhkou, ale ne mokrou, vatu pak položte do mělké nádoby, ideálně na temné místo s teplotou mezi 20-25° C, určitě ne nižší. V misce by se neměly tvořit louže!
Vatu se semeny můžete průběžně skrápět jemným mechanickým rozprašovačem tak, aby nevyschla.
Pokud jste nakoupili kvalitní semínka, za pár dní vyklíčí. Výhodou tohoto postupu je, že do sadbovacího média už přesazujete najisto pouze ta semena, která vyklíčila, a neplýtváte zbytečně svými zdroji. Jakmile se objeví klíček dlouhý cca 0.5 až 1 cm, je nejlepší čas udělat další krok.
Se semínky pracujte vždy opatrně a nikdy nepoškoďte klíček!
Sázení vyklíčených semínek do sadbovacích médií
V tuto chvíli už byste měli rozhodně vědět, které pěstební metodě a substrátu dáte při pěstování přednost. A podle toho zvolit ideální sadbovací médium.
Výsadba bylinek do zeminy a půdních mixů
Pokud plánujete pěstovat bylinky v zeminovém substrátu, můžete využít ekologické sadbovací tablety Jiffy. Ty tvoří směs rašeliny a zeminy, navíc je obohacena o malé množství živin. Kompaktní tableta Jiffy je vzdušná, perfektně drží vlhkost i tvar a nabízí ideální prostředí pro bezproblémový vývoj mladých rostlinek. Svůj objem zvýší po důkladném navlhčení až 7x! Jakmile má rostlinka rozvinutý kořenový systém, stonek a základní lístky, můžete tabletu přesadit do větší nádoby se zeminou, se kterou během pár dní splyne.
Na stejném principu fungují ekologicky rozložitelné sadbovací kostky Eazy Plug, o kterých jsme podrobně psali v článku Dokonalé zakořenění s minimálním úsilím nebo rašelinové válečky Root Riot. Ty obsahují kromě živin i prospěšné houby. Všechny sadbovací média jsou dostupná včetně sadbovačů.
V našem testu sadbovacích médií, ve kterém jsme porovnávali úspěšnost klíčení semínek rajčat, se jako nejlepší ukázaly právě kostky Eazy Plug.
Sázení do kokosového substrátu
Při pěstování v kokosovém substrátu doporučujeme využít sadbovací tablety U Gro Plug. Součástí vyčištěného dehydrovaného kokosu je symbiotická houba Trichoderma Harzianum, která chrání kořenový systém před plísněmi a navíc zvyšuje jeho výkonnost. Do kokosového substrátu můžete vsadit i výše zmíněné Eazy Plug nebo Root!t.
Když bylinka vyroste, snadno ji přesadíte i s tabletou do pěstební nádoby s kokosem.
Výsadba u hydroponie nebo aeroponie
Typickým znakem hydroponických a aeroponických metod je absence substrátu, využívá se inertní médium (keramzit, rockwool, mapito aj.). Do aero- i hydroponických zavlažovacích systémů je nutné přesazovat několik centimetrů vysoké bylinky s už rozvinutým kořenovým systémem. Zajistíte jim tak stabilitu a rovný růst.
Velice populární jsou díky svým schopnostem sadbovací a pěstební kostky z rockwoolu Grodan. Velkou výhodou je, kromě stabilního pH a EC, hlavně široká nabídka různě velkých kostek, které vás snadno provedou celým pěstebním cyklem.
Podobnou alternativou jsou produkty značky Agra Wool.
Dokonalé podmínky pro rozvoj kořenů slibují též aeroponické řízkovnice. Jak název napovídá, vhodné jsou především pro množení rostlin pomocí řízků.
V kategorii Aeroponie najdete naši kompletní nabídku.
Pozor na nejčastější chyby při klíčení semínek a výsadbě!
Nezapomeňte, že některé druhy semen potřebují před klíčením namočit na 12 až 24 hodin. Doporučení ohledně svých semínek získáte od prodejce. Na co si dát při naklíčení nebo výsadbě bylinek pozor?
Špatný směr klíčku
Sázejte vždy tak, aby klíček, tedy zárodek kořínku, směřoval do půdy. Nikdy ne nahoru!
Nevhodná hloubka
Semínko by nemělo být ani moc hluboko, ani na povrchu. Zlaté pravidlo říká: “Jemně ho zamáčkněte do substrátu”.
Brzké přesazení do venkovního prostředí
Neuspěchejte to! Přízemní mrazíky objevující se ještě v dubnu mohou zcela zdevastovat vaši výsadbu. Počasí sice neporučíte, ale snažte se tomuto problému předejít a náročnější byliny sázejte ven až na konci dubna nebo začátku května. Možná se vám budou hodit informace v článku 5 tipů pro outdoor pěstování.
Moc nebo málo světla
Zatímco rostliny potřebují vždy dostatek světla, semínka nikoliv. Nevystavujte je tedy přímému světlu a nechte je vyklíčit na temném, ale ne chladném, místě. Jakmile se ze semínka stane mladá rostlinka, bude se hodit osvětlení s vysokou teplotou chromatičnosti kolem 9500 K, což splňují například TCL zářivky na množení TNeon od Secret Jardin. V následující růstové fázi budete potřebovat modrobílé světelné spektrum (cca 5000-6000 K).
Nedostatek vlhkosti
Semínka určitě potřebují dostatečnou vláhu, a proto je pro ně suché prostředí smrtící. Nezapomeňte, že ani příliš vlhké prostředí jim nesvědčí. Pokud chcete dokonale pochopit vztah mezi teplotou a vlhkostí, přečtěte si článek o Vapor pressure deficit (VPD). Nebezpečím hlavně pro mladé rostlinky je také sucho, horko a další abiotické stresy.
Určitě doporučujeme pravidelně používat teploměr a vlhkoměr.
Přelití a nadbytek vody
Pokud to s vodou přeženete, můžou semínka zplesnivět. Sazenice pak vyžadují nejen vlhký substrát, ale i určitou relativní vlhkost vzduchu mezi 70-80% RH. O vlhkosti si můžete přečíst více v článku Co a čím měřit při indoor pěstování.
Nízká teplota
Semena naprosté většiny bylinek nebo plodin vyžadují pro správné naklíčení teploty v rozmezí cca 20-25° C, někdy i více. Určitě je nenechte klíčit v chladnějším prostředí. Stejně tak sazenice, kterým se nejlépe daří v teplotách mezi 24-28° C. Nižší teploty zpomalují růst.
Testování médií na klíčení a výsadbu
Abychom vám poskytli co největší množství relevantních informací pro rozhodování, provedli jsme test úspěšnosti některých druhů sadbovacích médií. Více najdete v článku Test sadbovacích médií.
Jak semenům a sazenicím zajistit nejdokonalejší start?
Pokud zrovna nepatříte mezi fanklub Přemka Podlahy nebo nejste zvyklí vyrábět pěstební pomůcky jako MacGyver výbušniny z plastelíny, dovolujeme si vám doporučit několik zajímavých produktů, které vám pomohou výrazně vylepšit péči o mladé bylinky nebo, jak vidíte na obrázcích, rajčata.
Nezapomeňte, že hlavním cílem je mít co nejvíc bílých kořínků obalených jemnými chloupky. To je důležitá podmínka pro budoucí rozvoj bohatého kořenového systému.
S jednotlivými typy sadbovacích médií a jejich výhodami jsme se již seznámili na předchozích řádcích. Ale jak dále povzbudit bezproblémový vývoj mladých bylinek?
Speciální výživa pro sazenice a řízky
Opravdovým specialistou na sazenice a řízky je Root!t.
- Root!t First Feed zajistí nejdůležitější živiny a povzbudí klíčení
- Root!t Rooting gel chrání řízky před dehydratací a infekcí
- Root!t Cutting Mist zvyšuje úspěšnost klonování
Oblíbeným pomocníkem je také postřik Clonex Mist a další kořenové stimulátory. Další praktickou pomoc hledejte v kategorii Média a živiny.
Propagátory a plastové mini skleníčky na klíčení semínek
V nabídce najdete mini plastové skleníčky Stewart Garden, Root!t, Nutriculture nebo HGA Garden. Skleníčky se dají využít samostatně, nebo ve speciálních grow boxech, tzv. propagátorech. Účinným pomocníkem při zajištění stabilní teploty kolem sazenic a řízků jsou výhřevné podložky. Hodit se vám mohou i další pomůcky pro výsadbu.
Sadbovací komplety
To nejlepší na konec! Sadbovací komplety na bylinky jsou nejjednodušší a současně nejkomplexnější volbou. Sestavu tvoří pěstební box Dark Propagator, plastový skleníček, sadbovací média a další vybavení, které se liší podle úrovně kompletu.
Před nákupem hnojiv na další fáze pěstebního cyklu si určitě přečtěte článek Jak vybírat hnojiva na outdoor pěstování.