Křemík: Tajná zbraň přírody a profesionálních pěstitelů
Je možné, že jste již slyšeli o aditivech s obsahem křemíku určených pro rostliny. Přestože křemík nenajdeme mezi živinovými prvky, které rostliny nutně potřebují, v přírodě se vyskytuje ve velkém množství v půdě a hraje důležitou roli při podpoře jejich zdraví a růstu. Rostlinám pěstovaným indoor nebo i na zahradách však tento prvek často není dostupný. Naučíme vás, jak využít sílu křemíku i ve vaší pěstírně či zahradě.
Přestože se křemík se v přírodě v čisté formě nevyskytuje, je základní složkou velké většiny hornin a přibližně čtvrtina zemské kůry je tvořena tímto prvkem. Proto je křemík rostlinám v přírodě široce dostupný ve všech typech půd a jeho přítomnost je spojována s celkovým zlepšením vitality rostlin a jejich reakcí na biotické i abiotické stresové faktory. V bezpůdních, hydroponických nebo inertních substrátech se tento prvek v dostupné formě nevyskytuje a pěstitelé využívají různé formy křemíku jako aditivum pro podporu zdraví a odolnosti rostlin.
Jak křemík posiluje rostliny
Rostliny ukládají křemík ve svých tkáních ve formě oxidu křemičitého, a to především v buněčných stěnách, což zvyšuje jejich pevnost. To má hned několik výhod. V první řadě zvyšuje křemík odolnost rostlin proti škůdcům, především před savým a žravým hmyzem (mšice, svilušky, molice, smutnice). Zpevněné buněčné stěny jsou také odolnější proti napadení patogenními houbami, které napadají listy a způsobují hnilobu kořenů.
Křemík výrazně zvyšuje odolnost rostlin proti vysokým teplotám, suchému vzduchu nebo nepravidelnému zalévání. Je to proto, že rostliny s dostatkem křemíku mají silnější stonky, kterými mohou efektivněji transportovat vodu a živiny od kořenů k listům. Silnější stonky a pevnější listy pak pomáhají lépe regulovat proces transpirace (ztráta vody odpařováním z povrchu listů) a rostliny se lépe vyrovnávají s horkem a suchem.
Všechny výše zmíněné faktory se projeví nejen ve vegetativní (růstové), ale i generativní (květové) fázi vegetačního cyklu. Rostliny ošetřené křemíkem nejenže mají větší a pevnější listy a stonky, ale také těžší květy a plody. Díky tomu jde o výborné aditivum pro indoor pěstitele, kteří potřebují maximalizovat výnos ze svých plodin.
- zpevňuje buněčné stěny
- zvyšuje odolnost rostlin vůči hmyzu a plísním
- silnější stonky
- lepší hospodaření s vodou a živinami
- vyšší odolnost vůči horku a suchu
- vyšší výnos z plodů a květů
Čtěte také: Sucho, horko a jiné abiotické stresové faktory rostlin
Jak využít křemík při pěstování rostlin
Aditiva s obsahem křemíku mohou používat outdoor i indoor pěstitelé, ale je třeba mít na zřeteli, že půda na záhonu, ve skleníku nebo zahradnický substrát může již obsahovat dostatečné množství dostupného křemíku. Přestože je těžké rostliny křemíkem „přehnojit“, některé druhy mohou být na nadbytek citlivější než jiné. Mezi takové patří například pelargonie, gerbery, begonie, macešky, petúnie, slunečnice nebo rajčata.
Křemík ve formě oxidu křemičitého můžete na rostliny aplikovat jako součást zálivky přímo ke kořenům nebo postřikem na listy. Výhodou pravidelného přidávání křemíku do zálivky je dlouhodobé a pravidelné působení na rostliny. Pokud jste se ale o křemíku dozvěděli ve chvíli, kdy hledáte řešení pro rostliny napadené škůdci nebo chorobami, je lepší variantou křemík ve formě listového postřiku.
NÁŠ TIP: Terra Aquatica Silicate lze aplikovat jak ve formě zálivky, tak jako postřik nebo dokonce přímo nasypat na listy.
V neposlední řadě se křemík při pěstování rostliny využívá ve formě křemeliny (diatomaceous earth), která se sype na povrch substrátu jako nástroj pro hubení svilušek. Jde bohatý zdroj oxidu křemičitého (až 85 %), který je však v nerozpustné formě, a tedy nepřístupný rostlinám.
Ať už se rozhodnete křemík využít ve formě zálivky, listového postřiku nebo jako součást substrátu, pomůže to vašim rostlinám lépe odolávat škůdcům, plísním, nepříznivým klimatickým podmínkám, zvýší výnos z plodin a vylepší jejich hospodaření s vodou a živinami.