HA! Hydroponický truhlík, ten musím vyzkoušet. To bude krásná zimní dekorace a ještě si vypěstuju rajčátka přes zimu!

Ne, v tom rajče nevypěstuješ. Není tam dost prostoru na kořeny a budou mít málo světla.” říkali mi profíci z oboru. Já byla ale tvrdohlavá. Zoufale jsem chtěla vyzkoušet tu bájnou hydroponii na vlastní kůži, ale pěstovat tam přes zimu salát mě nelákalo. Stejně jako mě nelákalo si domů přitáhnout rovnou celou pěstební skříň.

A tak jsem si domů donesla hydroponický truhlík s LED osvětlením, Jungle Garden hnojivo na květ i růst, semínka mikro cherry rajčat a pustila se do práce.

Jsem zahradník věčný začátečník. Ne, že bych nikdy nic nevypěstovala, ale taky jsem toho už zvládla dost zabít, nebo tím nakrmit slimáky, mšice či smutnice. Rajčata jsem už zvládla "jakž-takž" vypěstovat jak na balkóně, tak na vyvýšeném záhonku, ale nikdy to nebylo od semínka. A nikdy ta rostlinka nebyla zcela zdravá až do konce vegetačního období.

S pěstováním mikro rajčátek v hydroponickém truhlíku jsem začala na první adventní neděli. Z celkem 8 možných slotů pro rostlinky jsem použila jen 4, aby tam alespoň trochu prostoru ta rajčátka měla. Do nádrže jsem nalila čistou vodu po rysku, do nabobtnalých houbiček v košíčcích jsem pak umístila vždy jedno semínko. Kromě hnojiv jsem nemusela nic kupovat.

Truhlík jsem zapnula tak, aby svítil 16 hodin denně a cirkuloval vodu v nádržce. Po pár dnech se následně objevil první klíček, a pak už to šlo celkem rychle!

Foto story v galerii pod článkem

  1. Po týdnu od vysetí jsem měla 4 malé rostlinky s nepravými lístky.
  2. Po dvou týdnech už měla rajčátka listy pravé a měla se opravdu k světu.
  3. Do vody jsem začala přidávat tekuté hnojivo od Jungle Garden (Base + G2 Rajčata a papriky - na růst).
  4. Po třech týdnech jsem se už začala bát, jaká džungle mě čeká!
  5. Na Štedrý den, tedy 4 týdny po vysetí, se objevily první kvítky. Jupí!
  6. A 6 týdnů od vysetí jsem měla už pořádnou džungli, kterou jsem už za vydatného bzučení oprašovala štětečkem.
  7. Po dalším týdnu se již objevily první zelené plody. Tekuté hnojivo od Jungle Garden jsem tedy změnila na (Base + G3 Rajčata a papriky - na plod).
  8. A pak už nezbývalo jen čekat na zčervenání a trochu krotit tu džungli vylamováním nepotřebných listů.
  9. Doplním, že u použité odrůdy rajčátek se stonky nezaštipují ani při běžném pěstování v zemině a jen na denním světle.

Sklízím!

První rajče jsem sklidila 11. týdnů po vysetí, což je zhruba jednou tak rychleji, než bych sklízela na balkoně či zahradě v běžném pěstebním období. Navíc s minimem vody v porovnání s pěstováním rajčat na zahradě v zemině. A to je pecka!

Jestli jste si někdy chtěli vyzkoušet hydroponii, máte rádi technologie, jste věční pěstební začátečníci, a nebo si jen chcete v zimě prosvětlit a prozelenit tmavý kout v obýváku - hurá do toho! Když jsem v tom truhlíku zvládla vypěstovat rajčata já, tak takový salát či bylinky (tedy to, na co je tento truhlík primárně určen) v něm zvládne vypěstovat opravdu každý.

P.S. A taky je to fakt pěkná dekorace, zvláště v pochmurné, tmavé a nebarevné zimě :)

Story&Foto: Martina B.

Growmarket doporučuje

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení