Horké letní měsíce prověří kvalitu ventilátorů ve vašem grow boxu. Proč se nevyplácí podcenit vzduchotechniku při indoor pěstování a co rozhoduje při správném výběru ventilátorů pro váš grow box?

Neustálý pohyb vzduchu uvnitř pěstebního stanu je jedním ze základních předpokladů úspěšného indoor pěstování. Bez přísunu čerstvého vzduchu budou rostliny vystaveny nájezdům škůdců a plísní a nebudou mít dostatek CO₂ pro fotosyntézu. V neposlední řadě je nutné odvádět z pěstebního stanu teplo, vyzařované pěstebním osvětlením a dalším zařízením, a vlhkost, kterou rostliny do vzduchu uvolňují.

Proč je důležité odvětrávat pěstební stany?

Teplota: Pěstební světla vyzařují teplo a ohřívají vzduch v pěstebním boxu. Přestože by se mohlo zdát, že několik stupňů navíc mnoho neznamená, příliš vysoká teplota vzduchu snižuje výnos z plodin a extrémní vedra mohou rostliny zahubit. Teplota vzduchu v pěstebním boxu by nikdy neměla překročit 30 °C.

Vlhkost: Rostliny neustále transpirují vodu, kterou nasávají kořeny a opět vypouštějí do okolního vzduchu ve formě vodní páry. To způsobuje, že relativní vlhkosti vzduchu v pěstebním prostoru neustále stoupá. Příliš vysoká vlhkost v grow boxu zvyšuje riziko výskytu plísní nebo napadení rostlin škůdci.

Přísun CO₂: Rostliny při fotosyntéze využívají oxid uhličitý (CO₂), který získávají z atmosféry. V uzavřeném prostoru pěstebního stanu však CO₂ rychle spotřebovávají, a proto vyžadují neustálý přísun čerstvého vzduchu. Dlouhodobě snížená hladina CO₂ v pěstebním stanu negativně ovlivňuje zdraví rostlin a výnos z plodin.

Ochrana před škůdci a plísněmi: Dostatečná cirkulace vzduchu v pěstebním boxu pomáhá předcházet nemocem rostlin a ztěžuje život škůdcům. Padlí a další plísně, roztoči či svilušky mají nejraději klidné a vlhké prostředí a stálý pohyb vzduchu znesnadňuje usadit se škůdcům a sporám plísní na vašich rostlinách.

Růst rostlin: Při pěstování pod širým nebem jsou rostliny neustále vystaveny poryvům větru a díky tomu jsou jejich stonky silné, což jim přijde vhod, až budou větve obtěžkané květy nebo plody. Ofukování cirkulačními ventilátory posiluje stonky rostlin a zabraňuje jejich lámání v květové fázi.

Čtěte také: Indoor growing: Jak udržet v pěstírně nízké teploty

Čím odvětrávat pěstební stany

Indoor pěstitelé využívají k úpravě vzduchu v pěstebních stanech dva základní typy ventilátorů:

1) Odtahové ventilátory: Odsávací ventilátory slouží k odvádění „vydýchaného“ vzduchu z pěstebního boxu. Protože teplý vzduch přirozeně stoupá vzhůru, vždy instalujte odtahové ventilátory v horní části stanu. Pokud potřebujete eliminovat zvuk proudícího vzduchu na maximum, využijte odhlučněné potrubní ventilátory.

2) Cirkulační ventilátory: Cirkulační ventilátory rozhánějí vzduch uvnitř pěstebního stanu a zabraňují vzniku horkých zón. Navíc mírný vánek posiluje stonky rostlin a snižuje riziko výskytu škůdců a plísní. Cirkulační ventilátory umístěte nad vrcholky rostlin tak, aby odváděly teplo vyzařované pěstebními světly. Výhodou oscilačních větráčků je otočná hlava, která zajistí rozhánění vzduchu na větší ploše.

Čtěte také: Jak vybrat vzduchotechniku do grow boxu

Výpočet kapacity odtahového ventilátoru

Kapacitu odtahového ventilátoru vždy přizpůsobte velikosti pěstebního stanu. Obecně platí, že vzduch v pěstebním prostoru by se měl obměnit přinejmenším jednou za minutu. Odtahový ventilátor by tedy měl mít kapacitu odsát přinejmenším 60násobek objemu pěstebního stanu za hodinu.

Vzorec pro výpočet kapacity odtahového ventilátoru:

celkový objem pěstebního stanu (délka x šířka x výška v metrech) X 60 = potřebný výkon ventilátoru v m3/h

Při výpočtu také zohledněte pokles účinnosti ventilátoru způsobený ohyby v potrubí a případně pachovým filtrem. Počítejte s přinejmenším 25 % ztrátou účinnosti, avšak pro jistotu vynásobte potřebný výkon ventilátoru dvěma. Je lepší kapacitu odsávání naddimenzovat a v případě potřeby použít regulátor otáček ventilátoru a snížit výkon na požadovanou hodnotu. Skvělým řešením regulace výkonu vzduchotechniky jsou také ventilátory s teplotním čidlem.

Čtěte také: Jak vybrat grow box

Pasivní nebo aktivní přítah vzduchu?

Většina pěstitelů spoléhá při přísunu čerstvého vzduchu do grow boxu na pasivní přítah. To znamená, že nový čerstvý vzduch proudí do stanu otevřenými průduchy ve spodní části. V případě aktivního přítahu je vzduch do stanu přiváděn ventilátorem. Výhodou je pak lepší cirkulace vzduchu. Kapacita přítahového ventilátoru by měla být o něco nižší než odsávacího ventilátoru, aby ve stanu vznikl podtlak.

Čtěte také: Správná regulace teploty a CO2 je podmínkou pro špičkové pěstování

Důležitost podtlaku vzduchu

Pachové filtry slouží k eliminaci pachů, které při indoor pěstování mohou obtěžovat okolí, aby však správně fungovaly, musí být v grow boxu mírný podtlak. Díky tomu bude vzduch plný rostlinných terpenů vycházet ze stanu pouze skrz filtr.

Čtěte také: Vliv vlhkosti, teploty a VPD na pěstování rostlin

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení