Na rozdíl od pěstování v půdě vyžaduje hydroponie pravidelné měření, regulaci a udržování pH živného roztoku. Dozvíte se vše o měření pH v hydroponických systémech, nabídneme praktické tipy pro jeho úpravu a nabídneme přehled různých metod měření pH.

V hydroponických systémech je pH důležitou veličinou podobně, jako je tomu u rostlin pěstovaných v půdě. Rozdíl spočívá v tom, že zatímco u organických substrátů (zemina, rašelina, kokosový substrát) sledujeme a upravujeme pH pěstebního média, při hydroponickém pěstování zcela bez substrátu (DWC, NFT) nebo v inertních substrátech (perlit, rockwool, keramzit) se soustředíme především na pH živného roztoku.


Hodnota pH přímo souvisí se schopností rostlin přijímat základní živiny, a pokud je hydroponický živný roztok příliš kyselý, nebo zásaditý, projeví se na rostlinách živinové nedostatky.

Čtěte také: Které živiny rostliny nejčastěji postrádají a jak tomu předcházet?

Jak změřit pH hydroponického živného roztoku

Při hydroponickém pěstování je nezbytné pravidelné měření pH živného roztoku. K tomu mají pěstitelé několik základních pomůcek. Nejlevnější a snadno dostupné jsou testovací sady s lakmusovými papírky nebo tekuté pH testery. Digitální pH metry jsou o něco dražší, avšak o mnoho přesnější a spolehlivější. Ať už zvolíte kterýkoliv z nástrojů pro měření pH, kontrolujte pH denně přinejmenším do doby, než si osvojíte svůj hydroponický systém.

Měření pH indikačními papírky

Lakmusové papírky obsahují barvivo citlivé na změny pH a po ponoření do vody se zbarví. Naměřené hodnoty pH zjistíte porovnáním barvy papírku se vzorníkem. Měření pH lakmusovými papírky je levné a rychlé, avšak odečtené hodnoty nejsou zcela přesné. Testovací sady s indikačními papírky jsou vhodné pro orientační měření pH.

Měření pH kapkovým testerem

Měřicí sady s kapkovým testerem fungují na stejném principu jako pH papírky. Při měření odeberte malé množství živného roztoku nebo vody do zkumavky a přidejte několik kapek indikačního barviva. Voda nebo živný roztok ve zkumavce se zbarví podobně, jako je tomu u lakmusových papírků.

Digitální pH metry

Měřicí přístroj Bluelab v akciDigitální měřicí přístroje pro měření pH jsou nejpřesnější a nejspolehlivější metodou měření pH. Liší velikostí i cenou, ale většina pěstitelů si vystačí s jednoduchým pH měřákem. Dražší zařízení vhodná pro profesionální pěstitele měří přesněji nebo zobrazují údaje o dalších veličinách, jako jsou EC nebo teplota roztoku.

Při měření elektronickým pH metrem ponořte sondu do vody nebo živného roztoku a několik vteřin počkejte, než se na displeji zobrazí hodnota pH. pH sonda je velmi citlivá, proto ji po použití vždy pečlivě opláchněte čistou vodou a skladujte ve speciálním roztoku. Váš digitální pH tester pravidelně (alespoň jednou týdně) zkalibrujte.

Čtěte také: Jak na údržbu pH a EC metrů. (připravovaný článek)

Jaké pH rostliny v hydroponii potřebují?

Hydroponicky pěstované rostliny vyžadují odlišné pH než ty, které rostou v půdě na zahradě nebo v květináči. Obecně platí, že při hydroponii se optimální pH živného roztoku pohybuje v rozmezí 5,5 až 6,0.

V mírně kyselém prostředí se daří většině oblíbených druhů ovoce, zeleniny i bylinek, včetně rajčat, chilli papriček, salátů nebo jahod. Na druhé straně existují rostliny se specifickými požadavky na pH. Kapusta, cibule a hrách potřebují vyšší pH v rozmezí 6,0 až 7,0. Naopak borůvky vyžadují kyselé pH 4,0 až 5,0.

Příprava hydroponického živného roztoku krok za krokem

Protože hydroponicky pěstované rostliny nemají k dispozici prospěšné půdní mikroorganismy a nemohou využívat interakcí mezi organickými látkami, minerály a vodou, které udržují vyrovnané pH, je regulace pH zcela v rukou zahradníka. Základem úspěchu je správná příprava a údržba živného roztoku.

  1. Nalejte do nádrže čistou vodou bez aditiv s pH v rozmezí 5,0 až 7,0. pH vody z kohoutku je obvykle pH blízké neutrální hodnotě 7.
  2. Do vody s neupraveným pH jako první přimíchejte živiny ve formě hnojiv určených pro hydroponické pěstování. Některá hnojiva a aditiva ovlivňují pH vody, a proto je do živného roztoku přidávejte vždy ještě před úpravou pH.
  3. Přidávejte jednotlivé složky živinového roztoku do vody postupně a v pořadí určeném výrobcem hnojiv. V opačném případě může docházet k nechtěným reakcím.
  4. Po přidání všech hnojiv a aditiv nechte živný roztok několik minut odstát. Teprve poté změřte a podle potřeby upravte pH.

Čtěte také: Co je pH a proč je při pěstování důležité?

Úprava pH hydroponického živného roztoku krok za krokem

Pro úpravu mají pěstitelé celou řadu kyselin či zásad určených pro hydroponické pěstování. Produkty pro snižování pH označované „pH-“ (pH minus) obsahují kyseliny, jako jsou kyselina dusičná, fosforečná, sírová nebo citronová. Produkty pro zvyšovaní pH označované jako „pH+“ (pH plus) obsahují zásady, jako jsou hydroxid draselný nebo křemičitan draselný.

Mnohé z výše zmíněných látek jsou silné kyseliny nebo žíraviny, a proto s nimi pracujte vždy se zvýšenou opatrností. Nejbezpečnější je v tomto ohledu zacházení s kyselinou citronovou, nejvíce nebezpečná je kyselina dusičná.

  1. Vyberte vhodný produkt pro úpravu pH. Minerální kyseliny a některé zásady obsahují živinové prvky, které obohatí živný roztok. Při výběru produktu zohledněte živinové potřeby rostlin.
  2. Připravte a nasaďte si ochranné pomůcky. Při práci s kyselinami se neobejdete bez ochranných brýlí a rukavic.
  3. Kyseliny i zásady přidávejte do vody či živného roztoku postupně a za stálého míchání. Buďte trpěliví a před měřením nechte roztok ustálit.
  4. Kontrolujte a upravujte pH hydroponického roztoku každý den. pH živného roztoku bude v následujících dnech kolísat.

Méně rizikovým řešením jsou

Čtěte také: Hydroponie pro začátečníky: Jak začít? A na kolik to vyjde?

Kolísání pH živného roztoku v hydroponických systémech

V živném roztoku v hydroponických systémech dochází k neustálým změnám pH. Moudrý pěstitel proto každý den pH zkontroluje a upraví pH podle potřeby. Změny v pH hydroponického roztoku může způsobovat několik faktorů.

  1. Nízká hladina vody v nádrži. Čím méně je živného roztoku v nádrži, tím je koncentrovanější, což má za následek výrazné kolísání pH.
  2. Pěstební média zvyšující pH. Některé pěstební substráty, jako keramzit, nemají neutrální pH a mohou ovlivňovat kyselost vody či živného roztoku.
  3. Vysoký obsah hnojiv v živném roztoku. Čím silnější je živný roztok, tím rychlejší je kolísání pH. V prvních týdnech růstu, kdy živný roztok obsahuje málo živin, bývají výkyvy pH méně výrazné než ve fázi kvetení nebo plodů, kdy do živného roztoku přidáváme největší množství hnojiv.
  4. Nečistoty ve vodě. Pokud nepoužíváte destilovanou vodu nebo filtr na reverzní osmózu, bude vaše zálivka obsahovat nečistoty, které se navážou na kyseliny v přípravcích na snížení pH, a dojde k jeho navýšení.
  5. Různé druhy hnojiv způsobují menší či větší kolísání pH. Někteří výrobci přidávají do svých směsí hydroponických živin látky, které pomáhají udržovat pH blízko ideální hodnotě.
  6. Organické nečistoty. Plastové nádrže na vodu a rozvody hydroponických systémů mohou být zaneseny řasami, které znečišťují živný roztok a způsobují kolísání pH.

Čtěte také: Stabilní teplota živného roztoku, základ úspěšné hydroponie

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení