Jaké jsou výhody organického pěstování? S jakými výzvami a riziky byste měli počítat? Přečtěte si, jak se připravit na výsadbu, vybrat správný substrát a zajistit živiny pro celý pěstební cyklus.

Zkratka bio se do povědomí veřejnosti vžila pro označení bioproduktů, tedy živočišných a rostlinných produktů ekologického zemědělství. V případě rostlinné výroby jsou pravidla ekologického pěstování založená na vyvarování se synteticky (uměle) vyrobených minerálních hnojiv či ochranných prostředků. Ekologicky naladění pěstitelé používají raději široké spektrum organických hnojiv a tradičních zemědělských technik.

Jak se liší organická a minerální hnojiva?

Výhody a nevýhody organických hnojiv

V přírodě získávají rostliny živiny z půdy díky spolupráci s celou sítí mikroorganismů, které žijí v okolí kořenového systému. Bakterie, symbiotické houby a další mikroskopičtí obyvatelé půdy nejprve živiny rostliny přetvoří do podoby iontů a chelátů, které jsou následně vstřebávány kořeny rostlin. Minerální hnojiva obsahují živiny již v podobě chelátů či iontů, které jsou ihned dostupné rostlinám, a to bez potřeby jejich organického zpracování mikroorganismy. Moderní zemědělci díky nim mohou snadno určovat přísun živin svým rostlinám a dosahovat extrémních výnosů.

Na druhou stranu je nespornou výhodou organických hnojiv jejich šetrnost k přírodě. Minerální hnojiva mohou v rukou nezkušeného zahradníka napáchat více škody než užitku. Neopatrným zacházením můžete rostliny přehnojit nebo úplně zničit přirozené prostředí v substrátu. Navíc se zbytky minerálů z přehnojeného substrátu při outdoor pěstování vyplavují do okolí a poškozují přírodu.

Za organická hnojiva považujeme veškeré kompostové směsi (kompost, vermikompost), uleželý trus zvířat (netopýří guáno, koňský hnůj), mulče a různé výluhy či koncentrované směsi organického původu (kompostový čaj, komerční organická hnojiva).

Klady organických hnojiv

  • nenáročné pro začínající pěstitele
  • mikroorganismy v půdě regulují přísun živin a brání přehnojení    
  • správné používání organických hnojiv a aditiv časem vylepšuje vlastnosti substrátu
  • nedochází k vyplavování zbytků hnojiv do okolí
  • pěstování bylinek plodin v bio kvalitě
  • nepotřebujete drahá zařízení pro měření - EC a pH metr

Zápory organických hnojiv

  • mohou obsahovat patogeny či škůdce (hlavně méně kvalitní značky)
  • jejich účinek není okamžitý a při nižších teplotách se uvolňování živin ještě zpomalí
  • pěstitel nemá stoprocentní kontrolu nad přísunem živin či pH půdy
  • dosažení stejných výnosů jako za použití minerálních hnojiv vyžaduje zkušenosti
  • nelze využít při hydroponickém pěstování (kromě Terra Aquatica Organics)

Tzv. organo-minerální hnojiva jsou kombinací minerálních a přírodních složek. V článku Jak vybrat hnojiva na outdoor se dozvíte o živinách více.

Jak vybrat správný substrát pro organické pěstování?

Kvalitní pěstební substrát je základním stavebním kamenem každé organické zahrádky. Musí obsahovat správný poměr organické hmoty (rašelina, kokosová vlákna), složky na provzdušnění (keramzit, perlit) a kvalitní organické příměsi, které podpoří bohatý a zdravý mikrobiální život v půdě (kompost, vermikompost). Substráty pro profesionální pěstitele často navíc obsahují další aditiva (netopýří guáno, trichodermu), která upravují vlastnosti půdy podle potřeb konkrétní rostliny.

Pěstební substrát si můžete připravit svépomocí, především máte-li ve svém okolí dostupný zdroj kvalitního kompostu. Další velkou výhodou profesionálních substrátů určených pro organické pěstování je perfektní vyváženost jednotlivých složek a není potřeba do nich přidávat žádná další aditiva. Navíc se kupovaný substrát nemusí nechat „uležet“ jako doma připravovaná směs. Ta může být několik týdnů po namíchání pro rostliny příliš „horká“ a s výsadbou je třeba počkat než se prostředí a pH srovnají.

Kvalitní zahradnická zemina plná mikrobiálního života je vhodná pro zakládání nových venkovních záhonů, balkonové zahrádky, pěstování bylinek doma nebo revitalizaci půdy po předchozí pěstební sezóně. Někteří zkušení pěstitelé využívají postupy organického zemědělství i ve svých indoorových pěstírnách a grow boxech.

I při bio pěstování je třeba dbát na vysokou jakost pěstebního média. Směsi prodávané ve velkých zahradních centrech jsou často předem obohaceny minerálními hnojivy a jsou naprosto nevhodné pro organické pěstování. Jsou sice levnější než substráty od specializovaných výrobců, ale jejich kvalita tomu odpovídá. Mohou obsahovat škůdce či patogeny, kterých je velmi obtížné se zbavit.

Naopak na organické substráty od prověřených značek používaných profesionálními pěstiteli se můžete spolehnout. Těmi nejoblíbenějšími jsou:

Jejich výrobci navíc poskytují svým zákazníkům kompletní řady organických hnojiv a aditiv šitých na míru pro použití v jimi připravených substrátech.

Vysokých výnosů a kvalitní úrody v biologické kvalitě s nimi dosáhne i méně zkušený zahradník.

Příprava stanoviště a výsadba

Při zakládání nového záhonu či zahrádky používáme dostatečně objemné pěstební nádoby, zvlášť pokud chceme pěstovat na jednom stanovišti opakovaně. Vhodné jsou textilní květináče nebo jiné nádoby o objemu přinejmenším 30 litrů pro každou rostlinu.

Sazeničky choulostivých rostlin před výsadbou předpěstujeme v substrátu vhodném pro sazenice. Pro pěstování ze semen lze doporučit Canna Terra Seed Mix a pro klony se výborně hodí Biobizz Light Mix. Před přesazením můžeme kořenový bal rostliny ošetřit některým z přípravků obsahujících symbiotické houby rodu trichoderma podporující mykorhizu, jako například Biotabs Bactrex nebo Terra Aquatica Trikologic.

Revitalizace substrátu a péče o rostliny v růstové fázi

V dostatečném objemu kvalitního substrátu bychom neměli u rostlin pozorovat žádné závažnější nedostatky ve výživě. Ty mohou nastat v případě, že pěstujeme na stanovišti, na kterém jsou populace půdních mikroorganismů zdecimovány předchozím používáním minerálních hnojiv a syntetických ochranných prostředků nebo při pěstování v příliš malé nádobě.

Nedostatky živin v růstové fázi se nikdy nesnažíme ihned vyřešit pomocí minerálních hnojiv. Naše práce na budování zdravého půdního ekosystému by přišla vniveč. V této situaci nám nejlépe poslouží kvalitní vermikompost či kompost nebo vysoce kvalitní organický substrát, který nasypeme zhruba ve dvoucentimetrové vrstvě po celém povrchu záhonu. Ještě rychlejší účinek mají kompostové čaje a koncentrovaná komerční hnojiva určená pro organické zemědělství.

Příprava kompostového čaje a dalších výluhů svépomocí je kapitolou sama o sobě, ale na trhu najdeme produkty, které jejich přípravu značně usnadní. Jejich základní ingrediencí je vždy kvalitní kompost či vermikompost, který si můžeme koupit nebo připravit svépomocí ve vlastním vermikompostéru. Výbornou volbou pro začínající bio pěstitele, kteří chtějí poskytnout své zahradě nový život je Biotabs PK Booster Compost Tea, který aplikujeme postřikem na půdu dvakrát do měsíce nebo podle potřeby. 

Další možností jsou tekutá koncentrovaná organická hnojiva prověřených značek Biobizz, Canna nebo Guanokalong. Jejich použití je snadné a jsou vhodné především pro začínající pěstitele nebo ty, kteří nemají příliš mnoho času na výrobu kompostového čaje. V neposlední řadě na trhu najdeme i lisované směsi organických hnojiv ve formě tablet nebo pelet, které po smíchání se substrátem stačí pouze zalévat vodou. Mezi osvědčené produkty patří tablety Biotabs nebo pelety Guanokalong Complete Organics.

Bio péče o rostliny ve fázi kvetení

Ve fázi kvetení rostliny vyžadují odlišnou skladbu živin než v růstové fázi. Pěstitelé využívající minerální hnojiva v období kvetení snižují rostlinám přísun dusíku (N) a naopak přidávají vyšší poměr draslíku (K) a fosforu (P), což podporuje tvorbu květenství. Výhodou organického pěstování je, že tento krok odpadá. Rostliny využívají symbiotického vztahu s půdními mikroorganismy. Činí tak pomocí kořenových výměšků, takzvaných exsudátů, které ovlivní složení a fungování půdního života. Dobře připravený záhon nebo nádoba s dostatečným objemem organického substrátu má dostatečné samoregulační schopnosti a pěstiteli by mělo stačit pravidelné hnojení přírodními bio hnojivy (vermikompostem, kompostem, mulče, kompostové čaje).

Situace je odlišná u pěstitelů, kteří používají pěstební nádoby menšího objemu nebo jejichž pěstební stanoviště nemá kvalitní půdu. V těchto případech se mohou v průběhu květové fáze na rostlinách projevit nedostatky ve výživě a je vhodné využít některého z dostupných tekutých organických hnojiv. Obvykle jsou rozdělena podle fáze růstu stejně jako minerální. Pro doplnění živin v období kvetení se výborně hodí produkty BioBizz Bio Bloom, Guanokalong Organics Bloom nebo Biotabs Bio PK 5-8.

Pamatujme ale, že i nadměrné užívání těchto silně koncertovaných organických hnojiv narušuje přirozenou rovnováhu půdních organismů.

Flushing

Flushingu, tedy prolévání záhonu či pěstební nádoby čistou vodou několik týdnů před sklizní, jsme se podrobně věnovali v minulosti v článku „Zrání a proplachování, využijte poslední týdny před sklizní na maximum“. Provádí se za účelem zbavení substrátu přebytečných hnojiv a vylepšení chuti úrody. Při indoorovém pěstování je to způsob, jak dát rostlinám vědět, že se blíží „podzim“ a čas sklizně. Při outdoorovém pěstování s příchodem chladnějších dnů a nocí sníží aktivita mikroorganismů. Přirozeně dojde ke snížení koncentrace živin v substrátu.

Při pěstování s bio hnojivy se nemusíme zabývat přebytečnými minerály v substrátu, ale někteří pěstitelé nedají na flushing dopustit. Jejich anekdotické zkušenosti potvrzují, že úroda z proplachovaných rostlin je kvalitnější a chutnější. Pro dokonalou chuť úrody se doporučuje omezit používání kompostových čajů nebo organických tekutých hnojiv v posledních týdnech života rostlin.   

Bio ochrana rostlin před škůdciBio ochrana Rock Effekt získala v roce 2012 cenu Česká hlava

Při organickém pěstování je potřeba se důsledně vyvarovat všech chemických pesticidů a fungicidů, běžně používaných zahradníky. Likvidují nejen patogeny a škůdce, ale i prospěšné mikroorganismy a živočichy. Naštěstí existuje několik osvědčených organických prostředků, které jsou neméně účinné.

První vlnou ochrany před škůdci jsou pasivní metody ochrany. Žluté lepové desky přitahují celou řadu hmyzích parazitů a modré lepové desky využijeme při boji proti nebezpečným třásněnkám. Umístěním v okolí rostlin můžeme pravidelně monitorovat druhy škůdců i míru zamoření. Vhodnou pasivní ochranou, především při venkovním pěstování, je výsadba aromatických podpůrných rostlin, které odpuzují škůdce a přitahují hmyzí predátory. Mezi oblíbené patří bazalka, levandule, koriandr nebo máta.

V případě plísní nebo značného zamoření hmyzem se nevyhneme použití postřiků. Velmi účinným organickým pesticidem a fungicidem je extrakt z oleje nimby indické. Vytvoří na rostlinách olejnatý silně páchnoucí povlak, který odpuzuje hmyz a chrání proti houbovým sporám. Méně nevábnou alternativou k nimbovému oleji je Agro Natura Rock Effect, který pracuje podobně. Na trhu najdeme mnoho postřiků s preventivním účinkem, které lze také využít při organickém pěstování. Mezi oblíbené patří Canna CannaCure a Biobizz Leaf Coat.

Další možností jsou preventivní bylinné směsi (proti plísním nebo sviluškám) od Agro Bio Opava.

Nejčastější chyby při organickém pěstování

  • používání minerálních hnojiv a syntetických ochranných prostředků
  • nevhodný substrát
  • špatně zpracovaný kompost nebo vermikompost obsahující patogeny a škůdce
Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení