Klesá teplota vzduchu ve vaší pěstírně nebo grow boxu během zimy příliš nízko a hledáte vhodný způsob vytápění pěstebního prostoru? Náš průvodce různými typy topení vám poradí s výběrem a seznámí vás s užitečnými způsoby jak udržet optimální teplotu vzduchu v pěstírně za každých okolností.

Při indoor pěstování je nezbytné v pěstebním prostoru udržovat stálou teplotu. Pokud teplota v pěstírně poklesne pod 18 °C růst většiny teplomilných rostlin se zpomalí a jakmile teploty klesnou na 15 ° C růst se může zcela zastavit. Protože vytápění pěstírny pomocí topení na elektřinu může stát nemalé peníze, ujistěte se, že jste vyzkoušeli všechny tipy, jak zvýšit teplotu v pěstebním prostoru bez vytápění. Abyste zvýšili teplotu v pěstebním prostoru nezapomeňte na:

  • dostatečnou izolaci pěstebního prostoru.
  • zavedení přívodu teplého vzduchu.
  • přidání doplňkového osvětlení.
  • svícení během noci pro zmírnění teplotních výkyvů.

Velikost pěstebního prostoru

Ještě, než se pustíte do výběru topení pro pěstírnu nebo pěstební stan, přesně si spočítejte rozlohu pěstební plochy v m². Bez této informace jen těžko odhadnete potřebnou topnou kapacitu topení. Nedostatečně dimenzované topidlo pěstírnu dostatečně nevytopí, zatímco příliš silné zařízení spotřebuje zbytečně mnoho energie a může vést k přehřívání.

Pro výpočet plochy pěstebního prostoru v metrech čtverečních vynásobte šířku a délku místnosti nebo stanu v metrech.

Pozn.: Veškeré výpočty platí za předpokladu, že se výška pěstebního prostoru pohybuje okolo 2 metrů. Pro prostory s vysokými stropy je nutné výkon topení adekvátně navýšit.

Čtěte také :Ideální prostor pro indoor pěstování? Měl by splňovat tyto parametry!

Výkon topení

U elektrických topidel se měří množství vydaného tepla ve wattech (W). Na množství potřebné energie na vytápění a udržení teploty v pěstírně má také značný vliv kvalita izolace. Čím lépe místnost udržuje teplo, tím menší příkon je potřeba k efektivnímu vytápění prostoru.

U pěstíren a pěstebních boxů postavených uvnitř vytápěných obydlí počítejte s minimálním příkonem topení 100 W na m².

Pozn.: U prostor s vysokými stropy, velkými okny nebo velmi špatnou izolací navyšte odhadovaný příkon alespoň o 50 %.

Typ topení

Při výběru topení pro pěstební místnost nebo grow box máte na výběr mezi trubicovým topením, teplovzdušnými ohřívači, závěsnými topnými tělesy a radiátory (olejové nebo bezolejnaté).

Trubicová topení (topení do skleníku)

Trubicová topení jsou vhodná především do grow boxů a menších pěstebních místností. Topná tělesa ve tvaru válce nezabírají příliš mnoho místa a je jednoduché je instalovat, aniž byste museli přestavovat celý pěstební prostor. Můžete je umístit na zem nebo připevnit či zavěsit na zeď v horizontální i vertikální poloze. Trubicová topení jsou k dispozici s montážními úchyty a v různých kombinacích velikostí a výkonů. Některá jsou vybavena termostatem, který se postará o udržení konstantní teploty automaticky.

Závěsná topná tělesa

Fungují na podobném principu jako trubicové topení. Mají tvar tenkého závěsu, takže je jednoduše připevníte na zeď nebo bočnici pěstebního stanu a ušetříte spousta prostoru. Závěsná topení jsou vhodná především do menších pěstíren, grow boxů a míst, kde není na podlaze místo pro jiný typ topení.

Teplovzdušné ohřívače

V mnohém se neliší od elektrických přímotopů. Jsou vybaveny topnou spirálou a ventilátorem, který horký vzduch rozhání do okolí. Výkonné teplovzdušné ohřívače jsou vhodné především do velkých pěstíren. Tato zařízení je nutné instalovat v dostatečné vzdálenosti od rostlin, aby nedošlo ke spálení rostlin horkým vzduchem.

Olejové a bezolejnaté radiátory

Vypadají jako klasické radiátory, ale lze je snadno přenášet. Olejové namísto vody obsahují olej, který lépe drží teplotu. Na rozdíl od teplovzdušných ohřívačů nejsou vybaveny ventilátorem a jsou tak ideální do menších prostor, kde je potřeba vysoký výkon topení. K dostání jsou i ekologičtější bezolejnaté radiátory.

Regulace topení

Při vytápěné pěstebního prostoru je klíčová přesná regulace teploty, protože kolísání teplot má negativní vliv na zdraví a růst rostlin. Zatímco některá topení jsou vybavena vlastním termostatem, u jiných typů využijete zásuvku s časovačem a termostatem. Správná regulace topení nejen pomáhá udržovat konstantní teplotu v pěstírně, ale také šetří spotřebu energií.

Většina jednoduchých vyhřívání není vybavena teplotním ukazatelem. Teplotu u rostlin kontrolujte pomocí teploměru.

Topné podložky pro sazenice

Tenké vyhřívané dečky se hodí především při množení rostlin. Pokud nemáte k dispozici vyhřívaný plastový skleníček, budou se topné podložky a kabely určitě hodit.

Bezpečností opatření

Na závěr nemůžeme než zdůraznit, že při práci s topením je v pěstebním prostoru nutné zachovávat náležitá bezpečností opatření. Nesprávné zacházení nebo instalace topných těles a radiátorů může zvyšovat riziko požáru nebo úrazu elektrickým proudem. Před zapojením kteréhokoliv typu topení se vždy ujistěte, že:

  • zařízení i zdroj elektřiny jsou v bezpečné vzdálenosti od nádrží s vodou nebo živným roztokem.
  • se horké části zařízení nedotýkají hořlavých materiálů.
  • je zařízení vybaveno náležitým bezpečnostním certifikátem a je vhodné pro použití v pěstírnách.
  • dodržujete pokyny výrobce.
Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení