Správná výživa rostlin je důležitá, ať už pěstujete hydroponicky, v půdě, indoor či outdoor. Draslík patří mezi makroživiny a jde o významný živinový prvek, který je pro rostliny důležitý především při transportu vody.

Poradíme vám, jak dodat rostlinám draslík a vysvětlíme, jak nedostatek draslíku ovlivňuje rostliny. Nakonec vás seznámíme s několika užitečnými hnojivy.

Význam draslíku pro rostliny

Draslík (K) je jedním z živinových prvků, které rostliny spotřebovávají v největším množství, a proto ho spolu s dusíkem (N) a fosforem (P) řadíme mezi takzvané makroživiny. Pro rostliny je draslík důležitý především při transportu vody a tvorbě květů. Draslík podporuje tvorbu pevných a silných stonků, respiraci vody, fotosyntézu a zvyšuje odolnost rostlin proti nemocem.

Draslík rostliny využívají při kontrole stomat, malých pórů na povrchu listů, kterými se z nich odpařuje voda. Otevíráním či zavíráním stomat regulují množství vody, které transpirují a nedostatek draslíku je činí méně odolnými proti suchu.

Čtěte také: Které živiny rostliny nejčastěji postrádají a jak tomu předcházet?

Nedostatek draslíku u rostlin

Rostliny trpící pouze mírným nedostatkem draslíku vypadají zdravě, a dokonce mohou být o něco vyšší. Mívají však mírně spálené okraje listů, jejichž konečky postupně žloutnou. Při pokračujícím deficitu žilky listů zůstávají zelené, řapíky a stonky zčervenají a na listech se objeví tmavě hnědé nekrotické skvrny.

Hlavní příznaky

  • spálené okraje a špičky listů
  • listy se zbarvují směrem od kraje ke středu
  • žilky listů zůstávají zelené
  • zpomalení růstu
  • menší květy
  • pokroucené a odpadávající listy

Draslík je pro rostliny důležitý po celé vegetační období. Rostliny postižené nedostatkem draslíku během vegetativní (růstové) fáze růstu zůstávají zakrslé. Deficit během květu vede ke zpomalení vývoje pupenů. Nadbytek draslíku se na rostlinách projeví zbarvením listů do tmavě žluté nebo bílé barvy.

I v úrodných půdách bohatých na draslík mohou rostliny trpět jeho nedostatkem, a to obvykle způsobeným nesprávným hnojením. Řada organických hnojiv bohatých na fosfor, jako je guáno, rybí emulze, alf alfa, krevní moučka a hnůj hospodářských zvířat, obsahuje poměrně malé množství draslíku, vzhledem ke svému obsahu fosforu a dusíku. Množství draslíku dostupného rostlinám snižuje také chladné počasí a nadbytek amonia (NH₄+), vápníku nebo sodíku v substrátu.

Hlavní příčiny nedostatku draslíku u rostlin

  • nevhodné hnojení (i v půdách bohatých na draslík)
  • půda bohatá na železo a zinek
  • faktory prostředí (nízká teplota, sucho)
  • příliš vysoké EC substrátu

Čtěte také: Sucho, horko a jiné abiotické stresové faktory rostlin

Jak dodat rostlinám draslík

Nejrychlejším způsobem, jak dodat rostlinám draslík, je za pomoci ve vodě rozpustného draselného hnojiva. Velké množství rychle dostupného draslíku obsahují především PK boostery, hnojivové směsi pro podporu kvetení, uhličitan draselný (KHCO₃), síran draselný (K₂SO₄), hydrogen fosforečnan (KH₂PO₄), křemičitan draselný (K₂SiO₃). Výborným organickým zdrojem draslíku pro rostliny jsou výtažky z mořských řas a výluh z dřevného popela

Užitečná hnojiva s vysokým obsahem draslíku

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení