Správná výživa rostliny je důležitá, ať už pěstujete hydroponicky, v půdě, indoor či outdoor. Dusík je pro rostliny jedním z nejdůležitějších prvků, a právě s jeho nedostatkem se groweři setkávají nejčastěji.

Poradíme vám, jak tomu předejít a seznámíme vás s několika užitečnými hnojivy, která rychle dodají rostlinám dusík.

Význam dusíku pro rostliny

Dusík (N) je jedním z živinových prvků, které rostliny spotřebovávají v největším množství, a proto ho spolu s fosforem (P) draslíkem (K) řadíme mezi takzvané makroživiny. Dusík rostliny využívají při tvorbě chlorofylu, zeleného barviva důležitého pro proces fotosyntézy, bez kterého by nedokázaly absorbovat světlo a produkovat živiny.

Dusík je také stavebním kamenem pro aminokyseliny, základní složky proteinů, které rostliny potřebují ke tvorbě nových buněk a opravě poškozených tkání. Tento prvek také pomáhá rostlinám získávat a využívat další důležité živiny, jako je fosfor a draslík.

Čtěte také: Které živiny rostliny nejčastěji postrádají a jak tomu předcházet?

Nedostatek dusíku u rostlin

Dusík je v rostlinách mobilním prvkem, to znamená, že jej mohou transportovat kamkoliv potřebují. Nedostatek dusíku se projevuje nejprve na nejstarších listech, protože jej odtamtud rostliny odčerpávají do nových vrcholů. Listy postižené nedostatkem dusíku nejprve získají světle zelený nádech, následně zežloutnou, a nakonec zcela uvadnou. Pokud v této fázi rostlinám nedodáme potřebné živiny, symptomy postihnou i mladší listy. Konečnou fází akutního nedostatku dusíku jsou rostliny, které mají zelené pouze nové listy.

Hlavní příznaky:

  • blednutí listů a světlá barva
  • spodní listy postupně žloutnou a uvadají
  • viditelné zpomalení růstu
  • nové listy mohou mít světlejší barvu
  • rychlejší nástup květu
  • fialovění stonků (u některých druhů)

Zvláště důležitý je dusík pro rostliny ve vegetativním období života, kdy tvoří nové listy, stonky a kořeny. Kvetoucí a zrající rostliny sice potřebují o něco méně dusíku, ale je pro ně stále důležitý, především jako stavební prvek aminokyselin.

Hlavní příčiny nedostatku dusíku u rostlin

  • půda chudá na dusík (v důsledku vyplavení, nešetrného zacházení nebo nedostatku organické hmoty)
  • nesprávné hnojení (nadměrné hnojení, včetně nadužívání fosforečných nebo draselných hnojiv bez odpovídajícího podílu dusíku)
  • faktory prostředí (nízká teplota, podmáčená půda, špatné odvodnění)
  • příliš nízké či vysoké pH substrátu nebo živného roztoku

Čtěte také: Sucho, horko a jiné abiotické stresové faktory rostlin

Jak dodat rostlinám dusík

Rostliny vstřebávají dusík nejrychleji ve formě dusičnanů (NO₃) rozpustných ve vodě. Nerozpustné formy dusíku, jako je močovina, musí být nejprve rozloženy půdními mikroorganismy, a teprve pak mohou být rostlinami vstřebány. Rostlinám trpícím nedostatkem dusíku by se během týdne po jeho dodání měla vrátit zdravá tmavě zelená barva. Žluté a poškozené listy se však neuzdraví a výnos z rostlin může být nižší, než by tomu bylo bez živinových nedostatků.

Užitečná hnojiva s vysokým obsahem dusíku

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení