Správná výživa rostliny je důležitá, ať už pěstujete hydroponicky, v zemině, indoor či outdoor. Fosfor patří mezi makroživiny a jde o významný živinový prvek, jehož nedostatku je důležité předcházet.

Poradíme vám, jak dodat rostlinám fosfor a vysvětlíme, jak nedostatek fosforu ovlivňuje rostliny. Nakonec vás seznámíme s několika užitečnými hnojivy.

Význam fosforu pro rostliny

Fosfor (P) je jedním z živinových prvků, které rostliny spotřebovávají v největším množství, a proto ho spolu s dusíkem (N) a draslíkem (K) řadíme mezi takzvané makroživiny. Pro rostliny je fosfor důležitý především v reproduktivní fázích života a při kvetení. Fosfor je součástí buněčných membrán, DNA, enzymů a bílkovin.

Fosfor rostliny využívají při fotosyntéze (fosforylace), genetickém přenosu, transportu živin a tvorbě lipidové dvouvrstvy. Při nedostatečném množství fosforu ve výživě dochází k narušení genetických procesů, protože tento prvek je klíčovou molekulární složkou genetické reprodukce rostlin.

Čtěte také: Které živiny rostliny nejčastěji postrádají a jak tomu předcházet?

Nedostatek fosforu u rostlin

Fosfor je v rostlinách mobilním prvkem, to znamená, že jej mohou transportovat kamkoliv potřebují, a proto se nedostatek fosforu se projevuje nejprve na nejstarších listech. Listy rostliny postižených nedostatkem fosforu mají tmavě zelenou až modrofialovou barvu, jsou povadlé, tvoří se na nich nekrotické skvrny. Pokud v této fázi rostlinám nedodáme potřebné živiny, začnou uvadat i stonky. Pozor, fialovění stonků a listů nemusí vždy znamenat nedostatek fosforu, u některých druhů jde o přirozený proces dozrávání.

Hlavní příznaky

  • tmavě zelené listy s nekrotickými skvrnami
  • listy tmavnou od krajů a mají fialový odstín
  • zkroucené nebo deformované listy
  • zpomalení růstu
  • menší květy
  • fialovění stonků (u některých druhů)

Fosfor je pro rostliny důležitý po celé vegetační období. Přestože přibližně tři čtvrtiny celkového množství fosforu rostliny vstřebají v první čtvrtině svého života, je tento prvek nepostradatelný v průběhu kvetení. Nadměrné množství fosforu v substrátu nebo živném roztoku však může rostliny popálit.

Hlavní příčiny nedostatku fosforu u rostlin

  • půda chudá na fosfor
  • půda bohatá na železo a zinek
  • faktory prostředí (nízká teplota, sucho)
  • příliš nízké nebo vysoké pH substrátu nebo živného roztoku

Čtěte také: Sucho, horko a jiné abiotické stresové faktory rostlin

Jak dodat rostlinám fosfor

Rostliny vstřebávají fosfor nejrychleji pomocí hnojiv s vysokým obsahem anorganických fosfátů (fosforečných solí) rozpustných ve vodě. Vysoký podíl obsahují zpravidla hnojiva určená pro fázi kvetení (Bloom). Dobrým organickým zdrojem fosforu pro rostliny je guáno, avšak je potřeba mí na paměti, že bude dostupné rostlinám pomaleji než minerální soli.

Užitečná hnojiva s vysokým obsahem fosforu

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení