Správná výživa rostlin je důležitá, ať už pěstujete hydroponicky, v půdě, indoor či outdoor. Vápník patří mezi sekundární živiny a jde o významný živinový prvek, který je pro rostliny důležitý po celé vegetační období.

Poradíme vám, jak dodat rostlinám vápník a vysvětlíme, jak nedostatek vápníku ovlivňuje rostliny. Nakonec vás seznámíme s několika užitečnými hnojivy.

Význam vápníku pro rostliny

Vápník (Ca) řadíme mezi sekundární živiny a s jeho nedostatkem se setkáváme především u rostlin pěstovaných indoor, hydroponicky, ve sterilních substrátech či kokosu nebo ve velmi kyselých půdách. Vápník je důležitou součástí rostlinných tkání, kde zajišťuje jejich pevnost a je také zásadní pro růst nových kořenů.

Mezi další důležité role vápníku patří regulace propustnosti stomat, čímž pomáhá rostlinám reagovat změny v okolním prostředí. Vápník má také vliv na růstové hormony a transport i vstřebávání ostatních živin, zejména pak draslíku. Vápník mohou rostliny transportovat pouze xylémem (dřevními cévními svazky) a největší koncentrace najdeme v kořenech a ve starších tkáních.

Čtěte také: Které živiny rostliny nejčastěji postrádají a jak tomu předcházet?

Nedostatek vápníku u rostlin

Rostliny trpící nedostatkem vápníku jsou zakrslé a mají tmavě zelené listy. Při deficitu vápníku se nejprve na nových lisech se objeví jasně ohraničené nekrotické skvrny žlutohnědé barvy. Následně se poškození začne projevovat i na starších listech, zejména pak na okrajích čepelí, které mohou vypadat jako „spálené“ od hnojiv. Pokud rostlinám nedodáme v tuto chvíli vápník, jejich stonky ztratí flexibilitu a začnou se lámat.

Hlavní příznaky

  • nekrotické skvrny na listech
  • žluté nebo hnědé stopy na okrajích listů
  • zakrslé rostliny
  • tmavě zelená barva listů
  • hniloba kořenů
  • pokroucené a odumírající výhonky
  • řídká květenství

Nedostatek vápníku má vliv na kořenový systém a může vést k přemnožení bakterií, což zbarví kořeny do nezdravě hnědé barvy. Mladé výhonky jsou pokroucené, mohou mít fialovou nebo žlutou barvu a odumírají. Postižena je také tvorba květů, květenství zůstávají řídká a mají menší počet pestíků.

Příčiny nedostatku vápníku u rostlin

Při pěstování v zemině se s nedostatkem vápníku setkáváme jen zřídka, častější je to u hydroponie. Nicméně u půd může k deficitu vápníku docházet, pokud je pH substrátu příliš nízké (příliš kyselá půda).

Na rozdíl od půdních směsí, bezpůdní substráty (rockwkool, kokos, perlit, kermazit) neobsahují vápník ani jiné živiny a ty je rostlinám nutné dodoávat ve formě hydroponického živného roztoku. Hnojivové směsi pro jeho přípravu mohou (ale nemusí) obsahovat dostatek vápníku. Při používání vody měkké, destilované nebo filtrované reverzní osmózou, je zpravidla nutné přidat do živného roztoku vápník spolu s hořčíkem ve formě hnojivové směsi CalMag.

Hlavní příčiny nedostatku vápníku u rostlin

  • příliš kyselá půda nebo substrát (nízké pH)
  • zavlažování vodou bez přidání CalMag
  • nízká teplota
  • potíže s transpirací (nízká nebo vysoká relativní vlhkost vzduchu)
  • příliš vysoké EC substrátu

Čtěte také: Vliv vlhkosti, teploty, a VPD na pěstování rostlin

Jak dodat rostlinám vápník

Při pěstování rostlin venku ve volné půdě je nejjednodušším způsobem, jak předcházet nedostatku vápníku, pravidelné zavápnění půdy například dolomitickým vápencem.

U rostlin pěstovaných v půdních směsích v květináčích, hydroponicky, ve sterilních médiích (rockwool, perlit, keramzit, vermikulit) nebo v kokosu je nejrychlejším řešením deficitu vápníku aplikace tekuté směsi hořčíku a vápníku – CalMag. Rychlým zdrojem vápníku pro rostliny jsou také listové postřiky s obsahem dusičnanu vápenatého (CaNO₃).

Užitečná hnojiva s vysokým obsahem vápníku

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení