Substráty a hnojiva – co byste o nich měli vědět
Na úvod si dáme trochu teorie, která vám pomůže pochopit, jak rostliny přijímají živiny, a pak si představíme nejpoužívanější typy substrátů a hnojiv. Základní a naprosto nezbytné makroživiny jsou dusík, fosfor a draslík.
Malá lekce botaniky
V přírodě musí rostliny získávat výživu z půdy a potřebují specifikou chemickou podobu určitého prvku. Jako zdroj dusíku prostě neumí přímo využít cokoliv, co dusík obsahuje. To platí o všech dalších živinách. Rostlinám v tom procesu pomáhá půdní fauna, mikroorganismy a mykorhiza (podzemní pletiva hub).
Funguje to jako dokonalý symbiotický ekosystém a biochemická laboratoř. Takový princip se snaží napodobit organické pěstování, kdy se k hnojení používají výhradně přírodní látky a mikroflóra v substrátu je přetváří do využitelných živin.
Možná vás bude zajímat Test sadbovacích médií nebo informace o Klíčení semínek a výsadbě bylinek.
Minerální hnojiva jako umělá výživa
Protože dnes už člověk dobře zná chemickou povahu látek, kterou rostliny umí přímo využít, vyrábí se většina hnojiv podle toho (říká se jim minerální hnojiva). Navíc pro hydroponii to ani jinak nejde – nefunguje tam žádná půdní mikroflóra, která by rostlinám pomáhala vytvářet využitelný dusík z kompostu. To platí i pro pěstování v kokosových substrátech.
Substrát není hlína
Hnědá sypká směs, kterou by většina laiků nazvala hlínou, je ve skutečnosti substrát, nebo také zemina. Substráty pro pěstování rostlin se většinou vyrábí z různých typů rašeliny a jejich směsí. Liší se podle toho, co se do rašeliny přimíchá.
Nejpoužívanější substráty se dají shrnou takto:
Málo předhnojené substráty
Obvykle jde o směs různých typů rašeliny, někdy je přidán perlit pro lepší vzdušnost a absorpci vody. Do směsi je přidáno hnojivo (minerální, nebo organické), které ale vystačí pouze na krátkou dobu.
Pro tyto substráty je potřeba použít hnojivo obvykle hned od začátku, což není nevýhoda – spousta growerů chce mít plnou kontrolu nad výživou svých rostlin během celého pěstebního cyklu.
Středně předhnojené substráty
Oproti předchozím je zde větší množství hnojiva, které obvykle vystačí i na několik týdnů.
Silně předhnojené substráty
Přidané hnojivo vystačí na několik týdnů a přihnojovat je potřeba až ve fázi tvorby květů a plodů. Nepotřebujete hnojivo na růstovou fázi.
Výhody a nevýhody pěstování v zemině
+ jednoduchost – stačí zalévat čistou vodou, nebo vodou s přidaným hnojivem podle návodu
+ organické pěstování – můžete použít širokou škálu čistě organických a přírodních hnojiv
+ nemusíte příliš sledovat pH a měřit koncentraci živného roztoku
- nemáte 100% kontrolu nad přísunem živin, v substrátu probíhá mnoho biochemických a mikrobiálních procesů, které ovlivňují dostupnost živin pro rostlinu
- hrozí přelití – zemina pojme hodně vody, ale není tak vzdušná jako jiná média – může dojít k přemokření a hnití kořenů
- nedosahuje se tak vysokých výnosů jako při hydroponii, nebo aeroponii
Kokosový substrát
Pěstování v kokosovém substrátu si získalo mnoho příznivců. Kokos kombinuje výhody zeminy a hydroponie – pracujete s ním stejně, jako se zeminou. Ale protože jde (víceméně) o inertní médium, princip hnojení je obdobný jako u hydroponie. Kokosové substráty se vyrábí z vnější slupky zralých kokosů, která se dále čistí a upravuje.
Výhody a nevýhody pěstování v kokosu
+ jednoduchost – funguje to podobně, jako zemina
+ bohatá úroda – princip je podobný hydroponii
+ máte plnou kontrolu nad přísunem živin
+ čistota – kokosové substráty nepráší a nenadělají tolik nepořádku, jako zemina
+ ekologie – kokos je, na rozdíl od rašeliny obnovitelný přírodní zdroj
+ kokosový substrát prakticky nelze přemokřit (pokud máte zajištěný odtok přebytečné vody z květináčů) a je vzdušnější než zemina
+ kokos je ideální pro automatickou závlahu
- stejně jako při hydroponii musíte pečlivě sledovat pH živného roztoku a koncentraci hnojiv
Velkou předností je, pokud kokosový substrát obsahuje prospěšnou houbu Trichoderma.
Jak se vyznat mezi jednotlivými hnojivy?
Pokud jste pozorně dočetli až sem, asi už trochu tušíte, jak hnojiva vybírat. Záleží především na médiu, ve kterém budete pěstovat. Většina výrobců podle toho hnojiva rozděluje do 3 kategorií:
- hnojiva do zeminy označovaná jako Soil nebo Terra
- hydroponické hnojivo pro aeroponii a hydroponii jako Hydro nebo Aqua
- hnojiva do kokosových substrátů jako Coco nebo Cocos
Hnojiva se dále dělí podle fáze života rostliny, tedy fáze růstu (Grow) a fáze kvetení (Bloom) a tvorby plodů. Neplatí to ale pro všechna hnojiva. Třeba některá vícesložková hnojiva se používají během celého pěstebního cyklu souběžně.
Podrobný přehled živin a detailní srovnání druhů a typů hnojiv najdete v článku Jak vybírat hnojiva na outdoor pěstování.
Organická hnojiva
Chcete sklízet bio úrodu? Pak se orientujte na širokou nabídku organických hnojiv z čistě přírodních surovin. Většinou obsahují extrakty z rostlin, mořských řas, nebo jsou založená na netopýřím trusu. Bio hnojiva bývají tekutá, ale spousta z nich je i v sypké formě. Pevná hnojiva se buď přimíchávají do substrátu, a pak se zalévá pouze čistou vodou, anebo se rozmíchávají do zálivky stejně jako kapalná hnojiva.
Na výrobu vlastních organických hnojiv můžete využít vermikompostér a pracovité žížaly.
Základní rozdíly mezi hnojivy na základě původu nebo skupenství si prohlédněte v galerii na konci článku.
Většina organických hnojiv je určena pouze do zeminy. Existují ale i speciální organická hnojiva vhodná pro hydroponii.
Univerzální hnojiva
Aby to pro vás při výběru nebylo matoucí, musíme si říct, že existuje spousta univerzálních hnojiv. Můžete je použít do libovolného pěstebního média. Ale pro začátek raději vyberte hnojivo na míru vašeho prostředí, ušetří vám to starosti.
Stimulátory a další doplňky
Vedle základních nebo listových hnojiv je tu nepřeberná nabídka různých doplňků. Některé se vyplatí zařadit, až když máte dobře vychytané všechny základní aspekty pěstování, ale třeba kořenové stimulátory, květové boostery, růstové aktivátory a doplňková hnojiva P/K (fosfor a draslík pro podporu květů a plodů) se vyplatí pořídit i začátečníkovi.
Stejně tak enzymy, které rozkládají uhynulé zbytky rostlin a přeměňují je na dále využitelné živiny. Hodit se budou preventivní a ochranné přípravky posilující obranyschopnost rostlin. Křemík, vápník, hořčík a mononutrienty využijete při akutních nedostatcích.
Před sklizní se vyplatí proplachovat a vyčistit rostliny od přebytečných solí. a urychlit dozrávání a podpořit harmonizaci tvorby květu a plodů s Ripen, resp. FinalPart od Terra Aquatica.
Mezi nejpopulárnější stimulátory patří například Canna Boost a Atami Bloombastic (na květ) nebo Plagron Power Roots (na kořeny).
Další nezbytné doplňky jsou roztoky pro korekci pH živného roztoku. Ty potřebujete při hydroponii, aeroponii i pěstování v kokosovém substrátu. Pokud máte hodně tvrdou vodu, doporučujeme pH sledovat i při pěstování v zemině. Většině rostlin vyhovuje lehce kyselé až neutrální pH v rozmezí 5,5-6,5.