Osvětlení je pro indoor pěstování jedním z nejdůležitějších faktorů, proto je na místě věnovat mu zvýšenou pozornost. V posledních letech se čím dál tím víc prosazují LED grow svítidla, která prokazují jasně lepší  parametry z pohledu efektivity, distribuce světelného toku, složení světelného spektra i celkové životnosti.

Komplexnější světelné spektrum

Za vším stojí převratné zjištění, že rostliny jsou schopny absorbovat tzv. full spektrum (bílé světlo). Díky tomu byl vyvrácen mýtus o BLURPLE spektru (modré a červené světlo) jako jediném vhodném pro indoor pěstování. To vedlo k tomu, že ceny LED svítidel začaly směřovat dolů (modré a červené LED jsou dražší, než masově vyráběné bílé čipy) a zároveň výnosy z pěstování se díky komplexnějšímu spektru začaly zvyšovat.

Vylepšená konstrukce

Svítidla se původně montovala do plechových krabic, čipy se soustředily na co nejmenší plochu, rozptyl světla zajišťovaly optické čočky a teplo odváděly ventilátory. Dnes je všechno jinak. Čipy se instalují nad co největší plochu a dramaticky stoupla jejich účinnost (z 1,9 až na 3,1 µmol/j) . Nyní tak máme svítidla, které jsou levnější na výrobu, mají radikálně vyšší účinnost a zároveň daleko lépe distribuují světlo v ploše. Výsledkem jsou nižší pořizovací náklady a až o 80 % vyšší výnosy.

Jak zjistit účinnost LED svítidla

Jednou z nejúčinnějších metod jak, porovnat účinnost svítidel a jejich schopnost rovnoměrně distribuovat světlo je tzv. PPFD mapa. Ta zobrazuje hustotu fotosynteticky aktivních fotonů, jež dopadnou na určité místo pěstební plochy za jednu sekundu. Jinými slovy, zobrazuje intenzitu světla. V growmarket.cz jsme za tím účelem zprovoznili světelnou laboratoř, v níž měření provádí robot naší vlastní výroby, a dále spektroradiometr od renomované americké značky Apogee Instruments. Díky těmto technologiím jsme schopni efektivně porovnávat účinnost jednotlivých svítidel od našich dodavatelů.

Nechat si změřit účinnost svítidla můžete snadno i vy. Měření je zpoplatněno (cca 3000 Kč), pokud ale přinesete zajímavý exemplář, změříme vám ho zdarma.

Stačí, když nám napíšete na info@growmarket.cz a my se vám ozveme zpátky.

Technologie, která myslí na naši peněženku

Pro výpočet nákladů na provoz LED světla vynásobte jeho výkon ve wattech (W) počtem hodin provozu za den (ve fázi vegetativního růstu to zpravidla bývá 16 až 18 hodin a v období kvetení pak 12 hodin denně). Výsledné číslo udává spotřebu zařízení ve watthodinách za den. Tu když následně vydělíte tisíci, tak získáte spotřebu v kilowatthodinách (kWh) za den.

Pro příklad si porovnejme náklady na osvícení pěstebního stanu o ploše 1m2 za použití 600W HPS výbojky (reálná spotřeba 660 W) s ekvivalentem v podobě 440W LED grow světla. V obou případech vycházíme z ceny 7 Kč/kWh. Při 18 hodinách denního svitu spotřebuje 600W výbojka 356 kWh měsíčně a celkové náklady na provoz činí 2494 Kč. Oproti tomu 440W LED spotřebuje ve stejném režimu jen 237 kWh a za její provoz tak pěstitel zaplatí 1663 Kč měsíčně.

To představuje úsporu nákladů ve výši zhruba 33 %. 1000W HPS výbojku (reálná spotřeba činí 1050 W), jejíž provoz vyjde přibližně na 3969 Kč za měsíc (567 kWh), lze nahradit LED světlem o příkonu 700 W, jehož provoz přijde na 2646 Kč měsíčně (378 kWh). Přínos LED technologie z pohledu celkové úspory spotřeby energie je tak na základě výše uvedeného více než patrný.

Přehled nákladů podle příkonu osvětlení
Příkon

Spotřeba za 1 měsíc

v kWh (18 h)

Náklady na provoz

za 1 měsíc (18 h)

Spotřeba za 1 měsíc

v kWh (12 h)

Náklady na provoz

za 1 měsíc (12 h)

20 W

10,8

75,6

7,2

50,4

100 W

54

378

36

252

400 W

216

1512

144

1008

700 W

378

2646

252

1764

1050 W

567

3969

378

2646

*Náklady na provoz jsou vypočteny při ceně elektřiny 7 Kč/kWh.

K výpočtu můžete použít například naši kalkulačku spotřeby v odkazu nebo na konci tohoto textu.

Proč pro pěstování volit právě LED osvětlení?

  • Má o 25 až 35 % vyšší účinnost oproti klasickým HPS lampám.
  • Rovnoměrněji distribuuje světlo - zamezuje tak vzniku hotspotů a coldspotů.
  • Pomůže vám snížit vaše náklady za spotřebu energie až o desítky procent.
  • Poskytuje komplexnější světelné spektrum - nejlepší volbou jsou přitom svítidla s full a přidaným far red spektrem, které podstatně zkvalitňuje fázi kvetení.
  • Vyzařuje daleko méně tepla - můžete ho tak umístit blíž k rostlinám a současně se vám v pěstírně podaří snížit teploty i v parném létě.
  • Vykazuje vyšší životnost v porovnání s vysokotlakými sodíkovými výbojkami - nebudete tak nuceni cca každých 9 měsíců vyhazovat a kupovat novou drahou HPS výbojku.
  • Vypěstujete kvalitnější úrodu - bude obsahovat více terpenů, účinných látek i více cukrů.
  • Při jeho používání budete mít výrazně nižší uhlíkovou stopu.

Na co si dát při výběru LED svítidel pozor

Účinnost

Většina výrobců deklaruje hodnoty, které se nezakládají na pravdě. Buď uvádějí účinnost čipu, která je ale cca o 10 % nižší než reálná účinnost svítidla, nebo si ji rovnou vymyslí. Vzhledem k tomu, že reálnou účinnost svítidla lze jen velice obtížně změřit, pouze porovnáme pomocí robota několik svítidel mezi sebou. To nám alespoň napoví, kdo si vymýšlí a kdo ne. Mezi značky, které dle našich měření uvádějí reálnou účinnost patří zejména SANlight, GAVITA a OSRAM.

Distribuce světla na ploše

Běžným okem neviditelný faktor, pro rostliny ale velice podstatná záležitost. Vašim cílem je mít na celé ploše co nejrovnoměrnější intenzitu osvětlení, aby i rostlina v rohu neměla jinou spotřebu vody a živin, než rostlina přímo pod svítidlem. V tomto ohledu dosahují nejlepších hodnot svítidla rakouského výrobce SANlight.

Distrubuce světla na ploše SANlightDistribuce světla na ploše Lumatek Zeus 600W PRO

Ochrana čipů

Levnější svítidla ponechávají čipy odkryté. Toto řešení zásadně zkracuje životnost čipu, v důsledku čehož dojde za relativně krátkou dobu k poklesu účinnosti. Svítidlo sice bude fungovat, výnosy ale budou klesat. Optimálně by čipy měly být chráněny vodotěsnou akrylovou vrstvou, případně sekundární optikou. Nejkvalitnější svítidla pak mají kryt utěsněn speciálním tmelem.

Vybírejte z naší nabídky kvalitního LED grow osvětlení

Klikněte na obrázek a budete přesměrováni na kartu produktu.

Adjust-A-Wings Hellion VS3 LED 510W LUMii Black LED 720W 2.6 DimLux Xtreme Series 500W LED 2.85


URBAN PRO LED CFR 440W Quantum board Lucius 6 LED 630W 2.85 Lumatek Zeus 600W PRO 2.9


SANlight EVO 4-120 LED 250W HortiONE 600 LED 220W 2.9 Apogee Instruments MQ-500, PAR/PPFD metr

Spotřeba v růstové fázi (kW)
Spotřeba ve fázi květu (kW)
Cena el. energie v růstové fázi
Cena el. energie ve fázi květu
Celková spotřeba (kW)
Předpokládaný výnos CBD květu (g)
Celková cena el. energie
Předpokládaná hodnota sklizně
Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení