Údržba vybavení: Čištění hydroponických systémů
Čistota je půl zdraví. Známé pořekadlo platí nejen v životě, ale i při hydroponickém pěstování. Ve znečištěném hydrosystému bují škůdci, patogeny, bakterie i houby. V čistém prostředí rostliny porostou rychleji a zůstanou zdravé. Poradíme vám, jak na pravidelné čištění hydroponického systému.
Jestliže s hydroponií začínáte, váš zbrusu nový hydroponický systém pravděpodobně září čistotou a je klidně možné, že i po prvním pěstebním cyklu bude stále vypadat na první pohled jako nový. Nenechte se však zmást, hadičky, nádrž i čerpadla jsou zaneseny řasami, nánosem organických nečistot a zbytky minerálních hnojiv, které vytvářejí ideální prostředí pro množení bakterií a patogenů ohrožujících vaše rostliny.
Pokud hydroponický systém důkladně nevyčistíte, v příštím pěstebním cyklu budou rostliny bojovat s hnilobou kořenů nebo bude výrazně kolísat pH živného roztoku.
Čtěte také: Co je pH a proč je při pěstování důležité?
Jak často čistit hydroponický systém?
Hydroponický systém důkladně vyčistěte po každém pěstebním cyklu nebo minimálně jednou za tři měsíce. Pokud pěstujte rostliny s delší dobou růstu nebo trvalky, jednou za čtvrt roku ze systému rostliny vyjměte a proveďte čištění.
V průběhu pěstebního cyklu nelze hydroponický systém vyčistit tak důkladně, jako když v něm zrovna nerostou rostliny. Během pěstebního cyklu provádějte průběžnou údržbu hydroponického systému:
- Při každé výměně vody otřete stěny nádrže. Hnojiva pro hydroponii zanechávají v rezervoáru zbytky minerálních solí.
- Udržujte odtoky zavlažovacího systému čisté. Nezapomínejte na filtry pevných částic, které bývají zanesené řasami a zbytky rostlin nebo substrátu.
- Rostliny pravidelně prořezávejte. Odstraněním starých listů předejdete množení škůdců a plísní.
- Čistěte filtry vodních a vzduchových čerpadel. Ucpaná čerpadla špatně rozvádějí živný roztok ke kořenům rostlin.
- Používejte pouze hnojivo pro hydroponii. Nevhodná hnojiva mohou zanášet zavlažovací hadičky a další části hydroponického systému.
Čtěte také: Hydroponie pro začátečníky: Jak začít? A na kolik to vyjde?
Předčištění hydrosystému
Než se pustíte do důkladného čistění, nejprve zbavte hydroponický systém nejhrubších nečistot. Předčištění nevynechávejte, usnadní vám práci později.
- Vyjměte z hydroponického systému rostliny. Rostliny určené k dalšímu pěstování postavte do vhodné nádoby s vodou (např. zavařovací sklenice), do které ponoříte kořeny.
- Odstraňte zbytky rostlin a pěstebního média. Kartáčem se zbavte všech kořenů, které zůstaly přichycené v hydroponických košících, květináčích nebo na dně záplavových van.
- Vypusťte z nádrže živný roztok. Starý živný roztok vylijte, nehodí se pro další pěstování.
- Propláchněte systém vodou. Naplňte nádrž až po okraj čistou vodou a zapněte na několik minut čerpadla. Nakonec vypusťte vodu do odpadu.
- Vyčistěte pěstební systém peroxidem vodíku. Naplňte nádrž malým množstvím čisté vody. Stačí jen tolik, aby mohla voda volně obíhat systémem a nedošlo k zaseknutí vodního čerpadla. Do nádrže přidejte peroxid vodíku Guard'n'Aid OxyPlus 12 % v poměru 75 ml na 10 litrů vody.
- Zapněte čerpadla a nechte roztok hodinu cirkulovat. Peroxid vodíku odstraní nejhrubší nečistoty a nezanechá v systému nechtěná zbytky chemikálií.
- Znovu propláchněte systém čistou vodou. Nakonec vypusťte špinavý roztok peroxidu vodíku, a ještě jednou celým systémem nechte protéct dostatečné množství čisté vody (plnou nádrž).
Čtěte také: Přehled hydroponických systémů
Rozebrání hydroponického systému
Po předčištění hydroponický systém rozložte na co nejmenší části.
- Rozpojte veškeré hadičky. Spoje a závity bývají slepené řasami. Při manipulaci buďte opatrní, abyste žádnou ze součástek nepoškodili.
- Zkontrolujte vzduchovací kameny a těsnění. Vyhoďte zpuchřelá gumová těsnění, a pokud používáte vzduchovací kameny, zkontrolujte jejich stav. Pokud jsou plné nečistot, je na čase je vyměnit.
- Otevřete všechny uzávěry a kryty. Řasám i bakteriím se daří všude tam, kde se stýkají dva povrchy.
Čištění hydroponického systému
Pokud jste tak ještě neučinili, nasaďte si latexové rukavice a ochranné brýle. Peroxid vodíku dráždí pokožku a oči. Při drhnutí kartáčem dávejte pozor, abyste čisticí roztok nerozprašovali na sebe nebo rostliny v okolí.
Umyjte všechny díly hydroponického systému teplou vodou
Do vody přidejte kapku mýdla na nádobí a použijte jemný kartáč. Nakonec mýdlo opláchněte. Rozhodně nemyjte žádné části hydroponických systémů v myčce na nádobí. Horká voda snadno zdeformuje plastové části.
Ponořte díly hydroponického systému do dezinfekčního roztoku
Vanu nebo velkou plastovou nádrž naplňte studenou vodou, do které přidejte dezinfekční prostředek. V domácích podmínkách můžete dezinfikovat části hydroponického systému roztokem vody a octa (20:1). V komerčních a profesionálních pěstírnách použijte dezinfekční přípravek pro údržbu pěstebních prostor Purolyt zředěný v poměru 1:50 (20 ml na 1 litr vody) nebo jinou vhodnou alternativu.
Vyčistěte hydroponické hadičky
Kartáčem na láhve důkladně pročistěte silnější hadičky na vodu a živný roztok. Přivažte kartáč ke kusu pevného drátu a protáhněte skrz hadice. Čištění tenkých kapilár nebo kapilárních jehel je obtížné. Pokud jsou velmi zanesené, vyměňte je.
Rozeberte čerpadla na vodu a vzduch
Většinu je možné do jisté míry rozebrat a vyčistit. Než začnete, podívejte se do návodu, abyste čerpadlo nepoškodili. Na čištění čerpadel se skvěle hodí zubní kartáček.
Dezinfikujte velké plochy.
Vyčistěte dezinfekčním roztokem armatury, záplavové stoly, rezervoáry na vodu, víčka a plastové kryty nádrží. Odolnější nečistoty odstraníte lehce teplou vodou a malým zubním kartáčkem nebo houbičkou na nádobí.
Opláchněte vše čistou vodou a složte systém dohromady
Než do hydroponického systému zasadíte rostliny, naplňte nádrž a naposledy jej důkladně propláchněte vodou.
Čtěte také: Hygiena pěstebního prostoru a dezinfekce pro pěstitele
Jak zabránit vzniku řas v hydroponických systémech
Při hydroponii je výskyt řas běžným úkazem. Řasám se daří všude, kde mají dostatek vody, živin a světla, a hydroponické systémy pro ně představují skvělé prostředí. Řasy nejsou samy o sobě pro rostliny nebezpečné, ale pokud se přemnoží, odebírají kyslík z živného roztoku a mění jeho pH. Je proto důležité, aby se nepřemnožily. Držte se následujících rad a omezíte výskyt řas v hydroponickém systému:
- Každé dva týdny vypusťte z nádrže živný roztok a omyjte stěny hadříkem namočeným ve slabém dezinfekčním roztoku, který nepoškodí rostliny (například Purolyt).
- Každý měsíc pročistěte hydroponický systém roztokem peroxidu vodíku (po odstranění rostlin). Následně systém propláchněte čistou vodou a namíchejte čerstvý živný roztok.
- Ujistěte se, že do hadic a nádrže na živný roztok neproniká světlo. Řasy rostou tam, kde mají dostatek světla (například na povrchu pěstebního substrátu).