Chřipka nebo obyčejné nachlazení nás mohou překvapit, kdykoliv je náš imunitní systém oslabený. Častým důvodem je, že naše strava postrádá dostatečné množství čerstvé a kvalitní zeleniny. Odborníci na výživu doporučují pravidelně konzumovat mladou kořenovou, košťálovou či listovou zeleninu a naklíčené obiloviny.

Mladé rostlinky totiž obsahují větší koncentraci vitamínů, minerálů a antioxidantů než ty dospělé. Klíčky jsou dnes k dostání ve většině obchodů s potravinami, ale často za nemalé peníze.

Při domácím pěstování klíčků ušetříte a máte plnou kontrolu nad jejich čerstvostí i kvalitou. Kultivace vlastní mikrozeleniny je nenáročným koníčkem, který si doma může vyzkoušet doslova každý!

Začínáme pěstovat microgreens

Pokud jste někdy v minulosti nasypali hrst semínek řeřichy na namočený kousek vaty v kelímku, celé to postavili na okno a po týdnu sklidili štiplavou úrodu, pak máte první zkušenost s pěstováním microgreens za sebou. Jistě to nebylo nic těžkého. Podobným způsobem lze klíčit většinu oblíbených druhů zeleniny a obilovin. Trocha snahy a správného vybavení může posunout vaši domácí zahrádku o několik úrovní výše.

Microgreens semínka potřebují vhodný podklad, který zadrží dostatek vláhy a poskytne rostlinkám oporu. Použít můžete obyčejný zahradnický substrát, ale je důležité, aby neobsahoval příliš mnoho hnojiva. Semena jsou do života vybavena vlastní zásobou živin a silně předhnojená půda by je mohla spálit. U většiny druhů microgreens není nutné používat speciální substráty pro množení a výsev, jako je tomu u chilli nebo rajčat.

Zkušenější pěstitelé microgreens často nepěstují v půdě, ale používají kokosové vlákno, perlit nebo rohože z minerální vlny. Je to z toho důvodu, že nekvalitní půda z neznámého zdroje může obsahovat patogeny nebo těžké kovy. Navíc minerály v zemním substrátu mohou negativně ovlivnit výslednou chuť sklizně. S rostoucím zájmem o domácí pěstování klíčků se rozšiřuje i nabídka dostupných řešení. Žhavou novinkou v oboru jsou rohože z konopného vlákna HempFlax, které jsou pro kultivaci microgreens ideální a jejich používání zbytečně nezatěžuje životní prostředí.

Na začátku svého života nemají rostliny příliš rozvětvený nebo hluboký kořenový systém. Pro výsadbu můžeme použít pouze několik centimetrů vysoké plastové podmisky z černého nebo neprůhledného plastu, protože světlo kořenům rostlin nesvědčí.

Před začátkem výsadby naplňte misku na microgreens až po okraj pěstebním médiem a mírně udusejte. Následně osivem posypejte celý povrch substrátu. Dbejte na to, aby byla plocha pokryta rovnoměrně. Semínka by se neměla vzájemně dotýkat, ale příliš mnoho prostoru mezi nimi být nemusí. Rostlinky totiž sklidíte dříve, než si začnou vzájemně překážet. Nakonec substrát rozprašovačem dostatečně zvlhčete odstátou vodou z kohoutku. Správnému uchycení klíčků pomůžete, když semínka mírně zatížíte (například druhou podmiskou). Potom vše přiklopte víkem, které zadrží vlhkost a nechte klíčit na tmavém místě se stálou pokojovou teplotou.

Během následujících tří až pěti dnů, kdy semena budou klíčit, nesmí substrát vyschnout. Zároveň však dávejte pozor, aby nebyl zcela utopený ve vodě. Po několika dnech klíčící semínka nadzvednou horní podmisku a nastane čas dopřát jim trochu slunečního svitu.

Pěstujte microgreens v každém ročním období

Množství světla, které klíčky potřebují, se liší podle druhu. Obecně se však dá říci, že většina druhů microgreens vyžaduje zhruba dvanáct hodin přímého světla denně. V letních měsících se vašim rostlinám může výborně dařit v zimní zahradě nebo i jen tak za oknem. Nicméně v zimním období nebo při nedostatku světlých míst v domě se neobejdete bez umělého osvětlení.

Moderní specializovaná microgreens svítidla jsou navržena tak, aby rostlinám poskytla ideální světelné podmínky pro zdravý růst. Optimální jsou energeticky úsporné LED panely, které mají extrémně dlouhou dobu životnosti. Jako alternativu můžete použít levnější fluorescenční výbojky, ale je důležité, aby vyzařovaly světlo v bílém (denním) barevném spektru.

Přirozené světlo můžete s umělým kombinovat a rostlinkám dosvěcovat jen v případě potřeby. K pěstování stačí jednoduchá sada misek na klíčky s vhodným médiem, ale můžete je pěstovat i pod umělým osvětlením v kontrolovaných podmínkách pěstebního stanu.

Pěstební box je řešením do každého prostoru 

Microgreens komplet s pěstebním stanem si můžete prohlédnout v našem showroomuProfesionální pěstební stany můžete postavit takřka kdekoliv, kde najdete kus rovné podlahy. Jejich výhodou je, že za pomoci ventilátoru a umělého osvětlení v nich vytvoříte optimální podmínky pro růst rostlin. Navíc jsou diskrétní v místech, kde by noční svícení mohlo působit rušivě. Na growmarket.cz najdete široký výběr pěstebních stanů rozmanitých velikostí!

Kultivace microgreens v pěstebním stanu se příliš neliší od pěstování na okně. Zásadní výhodou je, že mikroklima uvnitř stanu je plně v rukou zahradníka. Pravidelné střídání denního a nočního cyklu snadno nastavíte na spínacích hodinách. Další nezbytnou součástí pěstebního boxu je ventilátor, který rozpohybuje vzduch a zabrání množení patogenů. V kontrolovaném prostředí vaše microgreens porostou mnohem rychleji a budou ještě chutnější.

V naší nabídce najdete několik cenově zvýhodněných kompletních setů na pěstování mikro zeleniny.

Které druhy rostlin jsou pro pěstování klíčků nejvhodnější? 

Jako microgreens lze pěstovat celou řadu jedlých druhů rostlin a experimenty se stále novými chutěmi se jen tak neomrzí. Nejoblíbenější odrůdy se pěstují ze semen těchto čeledí rostlin.

  • brukvovité: květák, brokolice, zelí, řeřicha, ředkvičky, rukola   
  • hvězdnicovité: hlávkový salát, endivie, čekanka
  • miříkovité: kopr, mrkev, fenykl, celer
  • amarylkovité: česnek, cibule, pór
  • laskavcovité: amarant, quinoa, mangold, červená řepa, špenát
  • tykvovité: meloun, okurka, dýně

Ve stylu microgreens si můžete vypěstovat také obiloviny (rýže, oves, pšenice, kukuřice, ječmen), a také luštěniny (cizrna, fazole, čočka).

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení