Jste nadšenými pěstiteli, ale nemáte čas pravidelně zalévat? Vyzkoušejte samozavlažovací květináče, které udrží vaše rostliny vždy perfektně zalité. Poradíme vám, které ze samozavlažovacích květináčů vybrat a jak je správně používat.

Jednoduchost a úspora času jsou hlavními výhodami samozavlažovacích květináčů. Na rozdíl od složitějších závlahových systémů nevyžadují žádné složité nastavování nebo elektronické časovače a využijí je jak začínající, tak zkušení pěstitelé. Samozavlažovací květináče uplatníte při venkovním i indoor pěstování.  

Přečtete si také: 5 tipů pro outdoor pěstování

Jak funguje samozavlažovací květináč

Existuje několik typů samozavlažovacích květináčů, ale součástí všech jsou pěstební nádoba a rezervoár s vodou. Mnohé samozavlažovací květináče využívají principu kapilární akce, kdy je pěstební nádoba spojená s nádrží na vodu tenkou hadičkou nebo knotem.

Jakmile půda či substrát vyschne, díky kapilárnímu působení může voda stoupat proti síle gravitace, podobně jako je tomu u nasávání kapaliny štětcem, v tenké trubici nebo i v buňkách organismů. Navíc nevyžadují žádnou elektrickou energii.

Další možností pro samozavlažování rostlin jsou systémy Autopot. Jejich výhodou je univerzálnost a vysoká variabilita. Umožňují pěstování v každém substrátu a k jedné nádrži můžete připojit desítky až stovky květníků najednou. Také rozšíření malého systému o další květináče nemůže být jednodušší. Skvěle se doplňují s pevnými hnojivy Biotabs. O flexibilitě těchto pěstebních systémů se můžete přesvědčit na konci článku v obrázkové galerii!

Některé samozavlažovací květináče kombinují hydroponické systémy s automatickou závlahou. Samozavlažovací hydroponický květináč Cultimate WaterFarm je, kromě pěstební nádoby a nádrže na vodu, vybavený také vzduchovým čerpadlem, které smáčí kořeny rostlin neustálým proudem okysličené vody. Pro venkovní použití se skvěle hodí verze Solar CultiMate poháněná solárním panelem. Výhodou obou těchto systémů je, že s nimi můžete pěstovat v hydroponických substrátech.

Zavlažovat zahrádku lze také pomocí solárních závlahových systémů nebo malých kapkovačů, které snadno připevníte na zavěšenou PET láhev.

Přestože za vás samozavlažovací květináče udělají spousty práce, o rostliny se budete muset čas od času postarat. Sice nemusíte zalévat substrát, ale občas budete doplňovat vodu nebo živný roztok v nádrži. Podle rozměrů rostliny a nádrže to může být obden až několikrát měsíčně.

Jak správně používat samozavlažovací květináče?

Sestavte květináč podle návodu

U některých typů je rezervoár na vodu součástí květináče, jiné čerpají vodu z větší nádrže.

Naplňte pěstební nádobu zahradnickým substrátem

Podle typu samozavlažovacího květináče to může být standardní zemina nebo některý z pěstebních substrátů (kokos, perlit, keramzit, rockwool). Než začnete plnit květináče, nejprve pěstební médium mírně zvlhčete a příliš neudusávejte. Stlačený substrát brání zdravému rozvoji kořenového systému.

Čerstvě vysazené rostliny nejprve zalijte ručně

Zbavíte se kapes vzduchu v substrátu uvnitř pěstební nádoby. Pokud si půda po ručním zalití příliš „sedne“, opět dosypte do květináče dostatečné množství (zhruba dva centimetry pod okraj nádoby).

Naplňte rezervoár vodou nebo živným roztokem

Při pěstování v zemině stačí rostlinám čistá voda. Pokud použijete některý z inertních pěstebních substrátů, neobejdete se bez hnojiv vhodných pro hydroponii.

Základní pravidla pěstování v samozavlažovacích květináčích

  • Pravidelně kontrolujte hladinu vody či živného roztoku v nádrži, aby měly rostliny vždy dostatek vláhy. Některé květináče mají praktickou rysku.
  • Při pěstování venku by neměla nádrž s vodou stát na přímém slunci. Příliš teplá zálivka poškodí kořeny rostlin. Optimální teplota zálivky je mezi 18° - 26°C.
  • Nádrž, hadičky a další komponenty pravidelně (jednou až dvakrát měsíčně) čistěte roztokem peroxidu vodíku.
  • Zbavit se biofilmu tvořeného bakteriemi a nánosu minerálních hnojiv či vodního kamene můžete i pomocí speciálních přípravků, jako je třeba FlashClean.
  • Klasickou zahradnickou zeminu můžete provzdušnit perlitem nebo keramzitem.
  • Pozor na příliš koncentrovaný živný roztok. Řiďte se dávkovacími tabulkami a raději začněte s nižším množstvím hnojiv.
  • Přestože zálivka vydrží i několik týdnů, pravidelně prověřujte rostliny na výskyt škůdců a chorob.

Samozavlažovací květináče jsou nejvhodnější pro rostliny, které potřebují vlhkou půdu. Dařit se v nich bude cherry rajčátkům, chilli paprikám, listové zelenině, bylinkám i řadě okrasných květin. Rostliny, které potřebují suchou půdu se naopak pro pěstování v samozavlažovacím květináči nehodí.

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení