Chcete posunout své pěstitelské schopnosti na novou úroveň? V tomto článku se podíváme na několik zajímavých vychytávek, které vám pomohou pěstovat jednodušeji a efektivněji. Od správného řízení vlhkosti vzduchu, přes speciální LED lišty, až po nečekané benefity křemíku – tyto nástroje a techniky vám zajistí lepší výnosy a odolnost rostlin.

Pěstební osvětlení, vzduchotechnika a hnojiva patří do arsenálu každého growera a bez této „svaté trojice“ se při indoor pěstování daleko nedostanete. Pravdou ale je, že pokud chcete pěstovat jako opravdoví profesionálové, je dobré vybavit svoji pěstírnu o něco více, než je nutné minimum. Pokud ještě nepoužíváte odvlhčovače vzduchu, LED lišty obohacující světelné spektrum nebo křemík, věřte nám, že investice se vám mnohonásobně vyplatí a vy budete pěstovat jednodušeji a efektivněji než předtím.

Odvlhčovače vzduchu

Odvlhčovače vzduchu jsou mezi growery asi nejpodceňovanějším kusem pěstebního vybavení. Přitom správná vlhkost vzduchu a s tím související VPD jsou základními metrikami, které při indoor pěstování sledujeme. Přestože pro rostliny může být problematický i příliš suchý vzduch, pravdou je, že většina pěstitelů se častěji potýká s opačným problémem. Příliš vysoká vlhkost vzduchu omezuje schopnost rostlin přijímat vláhu a způsobuje problémy s výživou a růstem. Navíc ve velmi vlhkém prostředí se zvyšuje riziko napadení rostlin plísněmi. Je to proto, že v průběhu pěstebního cyklu, jak rostliny rostou, přijímají a vypařují do okolního prostředí stále větší množství vody, která zvyšuje relativní vlhkost v pěstebním prostoru. Odvlhčovače vzduchu jsou skvělým způsobem, jak problémům s vlhkostí předejít.

Jak výkonný odvlhčovač vzduchu budete potřebovat závisí na velikosti pěstírny nebo growboxu a počtu rostlin? Při kultivaci rostlin ve stanu o pěstební ploše do 2 m² si obvykle vystačíte s odvlhčovačem pro domácí použití, který postavíte do místnosti s growboxem. Odvlhčovač neumisťujte dovnitř stanu, hrozí úraz elektrickým proudem nebo poškození rostlin teplým vzduchem ze zařízení. V případě větších pěstíren doporučujeme průmyslové odvlhčovače, které jsou schopny odsát desítky litrů vody za den.

Mohlo by vás zajímat: Vliv vlhkosti, teploty a VPD na pěstování rostlin

LED lišty s přídavným spektrem

Podobně jako lidé i rostliny vnímají světlo pomocí fotoreceptorů. Většina z nich má za úkol zachytávat fotosynteticky aktivní světelné záření (PAR) o vlnových délkách v rozmezí 400 až 700 nanometrů, které přibližně odpovídá světelnému spektru viditelnému lidským okem. Oproti lidem jsou rostliny vybaveny i speciálními fotoreceptory, které zachytávají ultrafialové nebo infračervené záření. Bylo zjištěno, že u některých druhů UV záření stimuluje produkci sekundárních metabolitů, jako jsou terpeny nebo kanabinoidy. Infračervené záření rostliny využívají pro řízení cirkadiálních rytmů a nástupu kvetení.

Většina moderních LED svítidel vyzařuje světlo pouze v PAR spektru a postrádá UV a dalece červené vlnové délky. Přestože je takové osvětlení z hlediska růstu a vývoje dostatečné, odlišnosti ve světelném spektru se mohou projevit na jak růstu, tak a terpenovém profilu rostlin.

Doplňkové LED lišty s far-red spektrem slouží k urychlení nástupu kvetení. Po přepnutí na režim 12/12 rostliny obvykle potřebují 12-14 dnů, aby začaly kvést. Pokud je několik až několik desítek minut před zhasnutím světel (začátkem noci) osvítíte dalece červeným světlem, lze tuto dobu zkrátit přibližně týden.

Doplňkové LED lišty s UV zářením můžete používat po celý pěstební cyklus. Rostliny budou celkově zdravější a budou produkovat více sekundárních metabolitů.

Porovnání barevného spektra LED UV vs Far Red Lumatek

Křemík

Křemík nepatří mezi základní živiny, ale přesto jde o prvek, který dokáže výrazně posílit zdraví a odolnost vašich rostlin. Rostliny, které jsou zásobeny dostatečným množstvím křemíku, jsou silnější a lépe odolávají různým stresovým faktorům, jako jsou škůdci, choroby, vysoké teploty nebo sucho. Křemík se v rostlinách ukládá v buněčných stěnách ve formě oxidu křemičitého, čímž zpevňuje jejich strukturu a zvyšuje odolnost rostlin proti savým a žravým škůdcům, jako jsou mšice nebo svilušky, a také proti patogenním houbám způsobujícím plísně a hnilobu kořenů. Křemík také podporuje tvorbu silnějších stonků, které lépe transportují vodu a živiny, což rostlinám umožňuje lépe se vypořádat s nepravidelným zaléváním a extrémními klimatickými podmínkami, jako je sucho nebo nadměrné teplo.

Křemík je univerzální výživový doplněk, který můžete rostlinám dodat buďto přidáním do zálivky v rámci běžného zalévání (nebo do živného roztoku v případě hydroponie) nebo postřikem na listy. Výhodou listového postřiku je rychlý efekt, zejména pokud potřebujete rychlou pomoc proti škůdcům nebo chorobám. Alternativně můžete použít křemelinu (diatomaceous earth) jako povrchový prášek, který se aplikuje na substrát a pomáhá s kontrolou škůdců, zejména svilušek.

Mohlo by vás zajímat: Křemík: Tajná zbraň přírody a profesionálních pěstitelů

Chcete se dozvědět více o indoor pěstování a nejnovějších produktech pro growery a profesionální zahradníky? Navštivte náš Growmarket blog.

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení