Klonování je způsob množení rostlin, při kterém z mateční rostliny vzniknou identické kopie. Jde o užitečný způsob vegetativního množení rostlin využívaný při indoor pěstování i v komerčních velkopěstírnách. Tato technika přináší rychlejší a uniformní výsledky oproti tradičnímu klíčení semen. Přečtěte si podrobný návod na klonování indoor a jak pečovat o řízky a nové sazenice.

Velká část indoor pěstitelů neklíčí rostliny klasickým způsobem, ale pěstuje klonované sazenice získané řízkováním z matečních rostlin. Rostlinné buňky mají schopnost totipotence, což znamená, že se kterákoliv z nich se dokáže stát jakýmkoliv jiným typem buňky, který se v rostlině vyskytuje. Díky tomu se například epidermální buňky, která jinak tvoří krycí pletiva, snadno přemění v kořenovou buňku, pokud to situace vyžaduje.

To nám dává možnost rozmnožovat rostliny pomocí řízkování, které nazýváme také klonováním. Řízkování je typickým příkladem vegetativního rozmnožování a jako takové s sebou přináší některé výhody a nevýhody.

Výhody klonování

  • Klonování je rychlejší než klíčení semen.
  • U dvoudomých druhů pěstitelé často musí oddělovat samčí rostliny od samičích. Klony mají vždy stejné pohlaví jako dárcovská rostlina.
  • Rostliny jednoho druhu vypěstované ze semen se mohou velmi lišit jedna od druhé. U klonovaných rostlin je úroda uniformní.
  • Klonování umožňuje pěstitelům zachovat výjimečné fenotypy ve formě mateční rostliny.

Nevýhody klonování

  • Genetické poruchy nebo získané nemoci rostlin se mohou při klonování snadno přenášet z dárce na potomstvo.
  • Vhodné především pro indoor pěstování. Pro venkovní pěstování jsou vhodnější sazenice ze semen, které jsou odolnější na výkyvy počasí.

Jak zajistit správné podmínky pro řízkování

Aby čerstvě nařezané klony zdárně zakořenily, potřebují především vhodné pěstební médium, vysokou vzdušnou vlhkost, teplo a dostatek světla. Neocenitelným pomocníkem jsou plastové skleníky (propagátory), kde jednoduše udržíte správné mikroklima.

  • Pěstební médium: Nejvhodnější pěstební substráty pro klonování jsou kokos, perlit, vermikulit, rockwool, rašelina nebo její náhražky a voda (aeroponické řízkovnice).
  • Vhodná doba: Řezy odebírejte z rostlin ve vegetativní (růstové) fázi životního cyklu.
  • Vzdušná vlhkost: Dokud klony nevytvoří první kořínky, nemohou vstřebávat vodu. Udržujte v pěstebním prostoru vlhkost vzduchu 75-85 %.
  • Teplota: Řízky zakoření nejrychleji při teplotách v rozpětí 24-27 °C. Nižší teploty proces zpomalí a zvýší se riziko plísní.
  • Světlo: Zpočátku držte řízky pod středně intenzivním osvětlením (100-200 µmol) ideálně s modrobílým spektrem. Po zakořenění můžete zvýšit intenzitu světla na dvojnásobek, abyste urychlili vývoj kořenového systému.
  • Kořenové stimulátory: Přípravky (gely, roztoky, prášky) pro podporu zakořenění obsahují hormony podobné rostlinám vlastním auxinům, které významně zvyšují šance na úspěch.

Klonování krok za krokem: Podrobný návod

Potřebné vybavení

Podrobný návod na odebrání řízků

Klonování podle Growth Technology s ClonexNejvětší šanci na zakořenění mají řízky odebrané z nově narostlých větví rostlin na vrcholu vegetativního růstu. Před odběrem můžete mateční rostliny posílit speciálními přípravky (např. Clonex Mist), které lze využít i na samotné klony.

Než větvičky přesadíte do substrátu, nejprve je zbavte přebytečných listů. Zbývajícím listům zastřihněte špičky tak, aby z nich zůstalo 2,5-5 cm čepele. Spodní část stonku by měla zůstat holá.

  1. Dezinfikujte pracovní prostor i nástroje. Při práci noste latexové rukavice, čisté oblečení nebo ochranný oblek a nekuřte.
  2. Z mateční rostliny odřezávejte větvičky o délce 10-15 centimetrů a okamžitě je ponořte uříznutým koncem do připraveného kalíšku s vodou.
  3. Větvičky zbavte přebytečných listů.
  4. Seřízněte konec všech řízků tak, aby byly stejně dlouhé.
  5. Před ponořením konce řízku do kořenícího přípravku nejprve seřízněte skalpelem konec stonku o zhruba 3 milimetry v úhlu 45 °C.
  6. Zapíchněte ošetřený konec stonku do média do hloubky zhruba 25 milimetrů.
  7. Umístěte řízky pod poklop, do skleníku nebo řízkovnice a postavte pod zdroj světla.

Udržování teploty a vlhkosti a péče o klony

V závislosti na kultivaru a podmínkách bude trvat přibližně 7-14 dnů, než řízky zakoření a budou připraveny na přesazení. Po celou tuto dobu je důležité udržovat pěstební médium zvlhčené, avšak ne nasáklé vodou. Nezapomeňte zajistit přísun čerstvého vzduchu. Některé skleníčky jsou vybaveny průduchy, které můžete postupně otvírat, jak se blíží čas přesazení. S klony manipulujte velmi pomalu, protože vznikající kořínky se snadno potrhají a celý proces se zpomalí.

Aeroponické řízkovnice

Aeroponické řízkovnice fungují na jednoduchém principu, kdy jsou konce stonků namísto pěstebního média „ponořeny“ v mlze okysličené vody. Díky neustálému přísunu kyslíku zakoření řízky až dvakrát rychleji než v klasickém pěstebním médiu. Klony pěstované v řízkovnici mohou být vystaveny nižší vlhkosti vzduchu v rozmezí 50-60 %, což usnadňuje aklimatizaci nových sazenic.

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení