Proč proplachování vylepší chuť a vůni vaší úrody? Netrpělivě čekáte na sklizeň a chcete vědět, jak si zajistit dokonalé dozrávání květů a plodů ještě před tím, než přijdou podzimní mrazíky? Pár produktových tipů by se vám mohlo hodit.

Poslední týdny před sklizní jsou stejně důležité jako všechny ostatní.

Pokud jste se ale své zahrádce od jara moc nevěnovali, teď už to nedohoníte a nejlepší asi bude dát se na modlení nebo woodoo. Pokud jste ale své plodiny úspěšně provedli celým pěstebním cyklem až do fáze pozdního květu, připravte se na precizní finální ladění.

Kdo ví, možná vás díky tomu letos čeká úroda snů.

Ke sklizni extra šťavnatých papriček a voňavých bylinek napomáhá

 • harmonizace pozdní fáze květu/plodu a urychlení dozrávání
 • vyčištění rostlin od zbytků hnojiv a jiných látek negativně ovlivňujících vůni a chuť
 • ochrana plodů před vlhkostí, plísněmi a mrazem

Jak na dokonalé dozrávání květů a plodů    

Optimální průběh kvetení mohou nepříznivě ovlivnit biotické i abiotické stresové faktory.

Které faktory ovlivňují kvetení?

"Kvetení je přirozený a geny determinovaný rostlinný proces ovlivňovaný mnoha vnějšími i vnitřními faktory. Proces tvorby květů lze rozdělit do čtyř etap:

 • Indukce kvetení, tj. přepnutí z neorganizovaného vegetativního růstu do fáze organizovaného generativního růstu.
 • Přeměna vegetativního meristému v meristém květenství. S tím souvisí pozdější tvorba květních primordií, laterálních orgánů a lodyžních lístků.
 • Vlastní tvorba květu. Přeměna meristému květenství v meristém květní a s tím související tvorba prekurzorů květních orgánů a jejich další diferenciace.
 • Funkční fáze kvetení začíná tehdy, jestliže jsou květní orgány funkční, tzn. mají-li odpovídající strukturu. Dochází ke zrání reprodukčních orgánů, k opylení a oplození."

  Další a velice podrobné informace nejen o procesu kvetení získáte na webu Přírodovědecké fakulty Masarykovy Univerzity v článku Reprodukční vývoj rostlin.

  Které živiny jsou v období květu nejdůležitější?

  Význam hnojiv a doplňků na celkovém úspěchu je minimální, nicméně bez vhodných živin očekávejte jen průměrné výsledky. V období květu potřebují kvetoucí rostliny hodně fosforu (P) a draslíku (K), které jim zajistí základní výživa nebo PK doplňky. Více fosforu a draslíku zvýší hustotu a kompaktnost květů nebo plodů. Další informace o významu obou makroprvků a dalších živin najdete v článku Jak vybírat hnojiva na outdoor pěstování.

  Pro povzbuzení a vylepšení přirozených procesů je vhodné k výživě přidat i květové stimulátory. Sice se mohou lišit složením, koncentrací i dávkováním, ale jedno mají společné. 100% podporu bohatého květenství. S výživou přestaňte podle dávkovací tabulky od výrobce. Dejte si ale zároveň pozor, abyste živiny nevysadili příliš brzy.

  Proč přidávat stimulátory dozrávání?

  Zatímco květové stimulátory podporují tvorbu velkých a objemných květů, stimulátory dozrávání se soustředí na dokonalou harmonizaci, větší kompaktnost, zvýšení hustoty a tvrdosti.

  Nejznámějším stimulátorem dozrávání je FinalPart Ripen od Terra Aquatica (dříve GHE), který slouží jako hnojivo na finální fázi květu a přípravek pro urychlení kvetení. Podobně funguje i Vitalink Finale. Jejich společným znakem je to, že obsahují minimum dusíku a rostlinám dodávají specifické živiny a látky, které urychlí zrání.

  Stimulátor dozrávání   kdy se používá doporučená koncentrace
  Terra Aquatica FinalPart Ripen 10-15 dní před sklizní 4-5 ml/1 litr vody
  Vitalink Finale 1-2 týdny před sklizní 3-4 ml/1 litr vody

  Jak přesně pracuje FinalPart Ripen?

  Flushing (proplachování) vylepší chuť vaší úrody

  Ale ještě předtím než se rozhodnete sklidit své výpěstky, měli byste rostliny důkladně zbavit usazených živin a minerálů. Tato rezidua narušují přírodní chuť a aroma bez ohledu zda pěstujete v zemině, kokosu nebo hydroponii. Rostliny potřebují nějaký čas, aby mohly spotřebovat všechny živiny, které se v nich dříve uložily.

  Pro zkušené pěstitele je proto flushing samozřejmostí. Pokud používáte hnojiva, hlavně ta minerálního původu, doporučuje každý výrobce před sklizní vysadit běžnou výživu a vydatně proplachovat. Proplachování v zemině trvá delší dobu (10-14 dní) než v kokosu nebo hydroponii (2-7 dní).

  Proplachování čistou vodou je určitě lepší než nic, ale pokud chcete mít jistotu, že vaše květy a plody budou chutnat opravdu maximálně přirozeně, využijte osvědčené doplňky na proplachování a čištění. Jsou kompatibilní s každou pěstební metodou. Přírodní vůni a chuť oceníte při běžné konzumaci i vaporizaci.

  Pokud pěstujete s organickými hnojivy, není proplachování bezpodmínečně nutné, ale určitě jím nic nezkazíte.

  Průplachový přípravek kdy se používá doporučená koncentrace na 1 litr vody
  Terra Aquatica FlashClean  6-9 dní před sklizní 1.5-3 ml
  Canna Flush 1-2 týdny před sklizní 2-4 ml
  Atami ATA Clean celý cyklus 0.05-0.1 ml
  Grotek Final Flush 7-10 dní před sklizní 2 ml
  Advanced Hydroponics Final Solution 2 týdny před sklizní 1 ml 
  Advanced Nutrients Flawless Finish 2 týdny před sklizní 2 ml

  Většinu těchto doplňků můžete použít i v jiných fázích pěstebního cyklu. Hodí se například v situacích, kdy jste přehnojili rostliny. Některé pomohou s čištěním hydroponických systémů.

  Vždy si pečlivě nastudujte doporučené dávkování a používání.

  Nejlepší řešení je FinalPart® + FlashClean®Proplachování a zrání, FinalPart a FlashClean

  Kombinace produktů Terra Aquatica FinalPart a FlashClean je bezpochyby nejefektivnějším řešením pro poslední týdny před sklizni. Proč?

  FinalPart

  • harmonizuje a urychluje dozrávání květů a plodů vyvoláním nedostatku dusíku
  • umožní dřívější sklizeň bez ohledu na to, v jakém substrátu pěstujete
  • podporuje tvorbu esenciálních olejů a posiluje přirozenou vůni nebo chuť

  FlashClean

  • znásobí účinek FinalPart a napomáhá využít jeho potenciál na maximum
  • vyčistí rostliny od zbytků minerálů, chlorofylu a dalších nežádoucích látek, které mohou snižovat kvalitu

  Zkušení pěstitelé mohou používat FinalPart® také při ovlivňování vodního stresu za účelem maximalizace obsahu esenciálních látek a minimalizace praskání plodů při pěstování měkkého ovoce.

  Jak přesně zkombinovat úžasné vlastnosti obou produktů si můžete prohlédnout v přiložené galerii na konci článku nebo výše zmíněném videu.

  Hlavní rizika v závěru outdoor sezóny

  • podceněná výživa
  • špatné/nedostatečné propláchnutí
  • nerovnoměrné dozrávání může způsobit, že část úrody dozraje později
  • zvýšená podzimní vlhkost a deště přispívají ke vzniku plísní, proto je vhodné sklizeň urychlit
  • mrazy mohou poškodit strukturu květů a plodů
  • plody, hlavně sladké ovoce, jsou ohroženy bodavým hmyzem
  • vývoj různých druhů a odrůd může být odlišný, věnujte každé rostlině unikátní pozornost

  Je jisté, že čím dříve sklidíte, tím více rizikům se v závěru outdoor sezóny vyhnete. Urychlení fáze kvetení a dozrávání je ve vašem zájmu.

  Jak zajistit usušenému ovoci, bylinkám nebo potravinám optimální vlhkost při skladování se dozvíte v článku Stop degradaci úrody!

  Zdroje

  • https://www.eurohydro.com/cs/finalpart-n%C3%A1vod-k-pou%C5%BEit%C3%AD
  • https://is.muni.cz/do/rect/el/estud/prif/js13/genetika/web/pages/03-generativni-vyvoj-kveteni.html
  • https://www.advancednutrients.com/articles/importance-of-flushing/
  Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení