Na začátku listopadu proběhl v prostorách našeho showroomu pod vedením zástupců firmy Lumatek exkluzivní seminář o LED pěstebním osvětlení. Akce se zúčastnilo bezmála šest desítek lidí, kterým tímto děkujeme za hojnou účast.

Pro ty z vás, kteří to tentokrát nestihli, jsme připravili rekapitulaci těch nejzajímavějších poznatků z přednášky.

Lumatek jsme o seminář požádali z toho důvodu, že na straně našich zákazníku dlouhodobě pozorujeme naprostou spokojenost s jejich produkty. Samotné nás totiž zajímalo, jaká tajemství nám budou ochotni odhalit. V Lumatek nám vyhověli a role přednášejícího se ujal samotný Martim Viana, který je hlavním produktovým manažerem společnosti.

Poručíme světlu 

Světlo je elektromagnetické záření, které můžeme rozdělit na viditelnou a neviditelnou část světelného spektra. Různé části světelného spektra můžeme popsat pomocí vlnových délek. Lidské oko je schopno rozpoznat světlo o vlnových délkách 380 až 700 nanometrů. Podobně je tomu i u rostlin, ale v jejich případě mluvíme o takzvaném fotosynteticky aktivním záření (PAR). PAR část spektra přibližně odpovídá té viditelné holým okem (400–700 nanometrů). Elektromagnetické záření (světlo) o těchto vlnových délkách dodává rostlinám energii pro fotosyntézu.

Sluneční svit obsahuje i elektromagnetické záření o vlnových délkách, které sice nemůžeme vidět holým okem, ale mají vliv na veškerý život na Zemi. Například „far-red“ část spektra (700-800 nanometrů) je sice lidskému oku neviditelná a je fotosynteticky neaktivní, ale rostliny vybudí k prodlužování stonků. Na opačné straně spektra stojí ultrafialové záření (280-400 nanometrů), které je pro většinu živých organismů nebezpečné a jeho podstatná část je zadržena ochrannou vrstvou atmosféry. Toto „neviditelné smrtící světlo“ lze použít k dezinfekci pěstebních prostor nebo ovlivnění růstu rostlin. Nicméně práce s ním vždy skýtá značná zdravotní rizika.

Poznatky o dopadech různých vlnových délek světelného záření na rostliny jsou zásadní při vývoji moderního pěstebního osvětlení. Zkušený pěstitel s kvalitním vybavením může ovlivnit růst rostlin doslova podle svých představ. V případě plnospektrálních moderních pěstebních osvětlení má pěstitel k dispozici širokou část světelného spektra. U většiny moderních LED panelů je samozřejmostí možnost regulace intenzity a další funkce. Například Lumatek ZEUS 1000W PRO je (po připojení na externí controller) vybaven systémem automatického stmívání, které simuluje přirozené změny světla v přírodě.

Per to tam!

Lumatek seminář Growmarket 2021Světlo nemůžeme zvážit ani jednoduše změřit. Někdy je proto těžké jeho množství přesně kvantifikovat. Pro pěstitele je důležité především množství energie, které jsou rostliny z dopadajícího světla schopny získat. Světelná energie je definována fotony, které si zjednodušeně můžeme představit jako částice nabité různým množstvím energie. Podle toho, kterou část světelného spektra reprezentují. Které světelné metriky jsou při indoor pěstování nejdůležitější a jak se měří?

Množství světla, které mohou rostliny využít jako zdroj energie, je definováno množstvím fotosynteticky aktivních fotonů (v PAR části spektra), které za určitý čas dopadne na pěstební plochu. Kupříkladu 1 µmol/s/m2 představuje neuvěřitelných 602,3 kvintilionů fotonů za vteřinu. Tato takzvaná hustota fotonového toku (PPFD) je zásadním údajem při výběrů špičkového pěstebního osvětlení.

Čím vyšší je hodnota PPFD, které dokáže výbojka nebo LED panel rostlinám poskytnout, tím lépe se jim bude dařit, ale metabolické procesy fotosyntézy mají své limity.

V závislosti na stáří a druhu rostliny se optimální hodnota PPFD pohybuje od 200 až do 1000 µmol/s na m2 pěstební plochy. Ty nejvýkonnější LED panely jsou schopny poskytovat až 2925 µmol/s na m2 pěstební plochy. Takto intenzivní světlo většinu rostlin spálí, ale s pomocí některých pokročilých pěstitelských technik, jako je zvyšování koncentrace CO2 ve vzduchu, je možné zrychlit energetický metabolismus rostlin a dosáhnout dechberoucích výnosů.

A vyplatí se to?

Moderní LED pěstební světla nejsou levnou záležitostí a mnoho pěstitelů stále používá vysokotlaké sodíkové výbojky. Ne nadarmo se však říká, že nikdo není tak bohatý, aby si mohl kupovat levné věci. Ceny elektrické energie každoročně stoupají a účet za elektřinu je pro mnohé pěstitele limitujícím faktorem jejich koníčku či podnikání. Výhodou LED panelů je efektivita v porovnání s tradiční HPS technologií.

Spotřebovanou elektrickou energii platíme podle množství odebraných wattů z elektrické sítě a každý si jednoduše může spočítat cenu provozu svého pěstebního osvětlení. Stačí vynásobit odebrané množství energie časem, po který je spotřebič zapnutý. Nicméně ne všechna námi odebraná energie je přeměněna ve fotosynteticky aktivní záření. Značná část se ztratí v podobě tepla nebo z důvodu nevhodného světelného spektra.

V tomto ohledu jsou LED diody v porovnání s HPS výbojkami daleko efektivnější. V jejich případě dochází k obrovským ztrátám především v podobě tepla.

Připočteme-li k energetické úspoře i další výhody, jako jsou několikanásobně delší životnost a optimální světelné spektrum, může se nám investice do LED panelů vrátit již po několika málo pěstebních cyklech.

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení